En iyi LGBT temalı diziler

Bu alanda daha gidilecek çok yol olmasına rağmen, kurgu yapımların temsil açısından yaşadığı değişimi daha iyiye doğru anlamak zorundayız. LGBTQ+ karakterlerinin anekdot vakaları olmadığı ya da her lezbiyen çift ortaya çıktığında ikisinden birinin bir anda öleceğinden emin olarak izlemek zorunda kaldığımız bu alanda giderek daha çeşitli bir içeriğe sahip olmak güzel.

Dolayısıyla bu liste, LGBTQ+ karakterlerinin olduğu her türden ilginç dizilerin son örneklerini bulabileceğimiz Gay temalı dizi sevenler için çeşitliliğin bir örneği olarak hizmet ediyor. Açıkçası, hepsi bu kadar değil, ama çoğu var. Daha fazlası için araya diğer yazılardan içerik önerileri ekliyoruz.

Hearthstopper

Hearthstopper

Heartstopper’in konusu, iki genç arasındaki ilişkiyi araştıran romantik bir hikaye etrafında dönüyor. Bu noktada ikisinin de erkek olması ayrı bir özellik olmamalı ama benim için en önemli yanı çekici ve muhtemelen en güzel ve en güzeli olmasına rağmen en dikkat çekici yönlerinden biri olduğunun farkındayım. Charlie’nin önceki ilişkisiyle ilgili her şeyden, Nick’in arkadaşlarının biraz homofobik tavrına kadar, bazı dramatik ayrıntılar olacak. Ancak nihayetinde ‘Heartstopper’ daha çok her ikisinin de aşkı keşfetmesine odaklanıyor.

Love Victor

Love Victor

Love, Simon’un (bazı göndermeler yapılmış olsa da, izlemenize gerek yok) bir yan ürünü olarak doğdu ve bize ergenlik, ilk aşkla, başka bir şehirde sıfırdan başlayarak bu değişim aşamasıyla yüzleşmek zorunda kalan bir genç olan Victor’un hikayesini getiriyor. Bu şekilde davranan, iyi huylu ve karanlık şeylere başvurmadan kaygısız bir genç dizisi. ‘Hearstopper’ı sevdiyseniz, kaçırmamalısınız.

Chucky

Chucky

LGBTQ+ içerikli projelerin çeşitliliğine mükemmel bir örnek, kötü Chucky’nin “maceralarını” sürdüren bu korku dizisidir. Muhteşem (ve ürkütücü) bir devam olmasının yanı sıra, şekillenen eşcinsel çift, olay örgüsünün en ürkütücü kısmına karşı bir kontrpuan olarak mükemmel bir şekilde işleniyor. Bu dizi bir şeyi iyi gösteriyorsa, o da homofobik bir babanın herhangi bir şeytani oyuncak bebekten çok daha korkutucu olduğudur.

Young Royals

Young Royals

Young Royals, Wilhelm rolünde Edvin Ryding, Simon rolünde Omar Rudberg ve August rolünde Malte Gårdinger’ın oynadığı bir drama-romantizm dizisidir. Young Royals, seçkin yatılı okul Hillerska’da geçen, İsveç yapımı dizidir. Dizide İsveç Prensi Wilhelm’ın Omar ile tomurcuklanan romantizmi ve onunla birlikte gelen drama etrafında dönüyor.

Veneno

Veneno

Gülümseyen kurgulardan bahsetmişken, daha az mutlu olana geçiyoruz çünkü Javis’in yarattığı bu dizinin kahramanı, kolay bir hayatı olmayan Cristina Ortiz “Veneno”yu alıyor. İspanya’da trans kavramının nasıl geliştiğini ve bu süreçte onun gibi kadınların önemini anlatırken bize çocukluklarından yıkıcı sonlarına kadar olan hikayelerini anlatıyorlar. Dizinin kendi sözleriyle: Artık yürüyebilmeleri için koşması gerekiyordu.

Our Flag Means Death

Our Flag Means Death

Yılın queer komedisi. Bu komik korsan hikayesi, hem sevimli karakterleri hem de dizilerde gördüğümüz en güzel LGBTQ+ aşk hikayelerinden birine sahip olmasıyla kalbimizi çaldı. Harika bir şekilde anlaşan iki karakterin olduğu ve birlikte olmalarını seveceğiniz bir diziyi izlediğinizde elde ettiğiniz o his…

Gentleman Jack

Gentleman Jack

Korsanlardan tarihi gelinlere kadar, topraklarının kontrolünü kendi eline almak isteyen ve biyografik deneyimleri bu dönem dramasına uyarlanan ünlü toprak sahibi Anne Lister hakkında konuşmak asla kötü bir zaman değildir. Suranne Jones tarafından yönetilen harika ve büyüleyici bir dizi.

Casa Búho

Casa Buho

Dana Terrace tarafından yaratılan bu büyülü dizi, Disney’in açıkça biseksüel bir karakterin oynadığı ilk yapım ve bundan daha masum ve eğlenceli olamazdı. Henüz bitmesini istemiyoruz.

Killing Eve

Killing Eve

Çözülmemiş cinsel gerilimiyle bize hayat veren bir çift varsa o da Eve ve Villanelle’dir. Bu casus hikayesinin ana ekseni, dünyaca ünlü bir suikastçı ile peşinde olan gizli ajan arasındaki kedi fare oyunudur… Hiçbir sezon birinciyi geçememiş olsa da, onu izlemek için her zaman fazlasıyla yeterli sebeplerdi.

I Am Not Okay with This

I Am Not Okay with This

LGBTQ+ karakterlerinin, üzerinde odaklanmaya gerek kalmadan, ancak övgüye değer bir doğallıkla ele alındığı ve yol boyunca tuhaf klişeyi kırdığı bir başka mükemmel örnek. Bu durumda, ergenlik, kahramanımızda doğaüstü psişik güçler şeklinde kendini gösterir ve onları kontrol etmeyi öğrenmek zorunda kalacaktır. İptal olmasına rağmen, izlemeye değer.

Given

Given

Ne yazık ki, Japonya’da yapılan tüm BL animelerinden sadece birkaçı platformlara ulaştı. En popüler olanlardan biri, hipnotik sesli gizemli bir çocuk olan Mafuyu’da yeni üyesini bulan bir müzik grubu hakkında Natsuki Kizu’nun çizgi romanını hassas bir şekilde uyarlayan bu animedir. Bu ilk sezon, Given gibi konuları ele alıyor ve bizi grubun her bir üyesinin duygularına yaklaştırıyor.

Sense8

Sense8

LGTBI+ kolektifinin temsili bir dizisi varsa o da ‘Sense8’dir. Sadece harika bir temsil örneği olduğu için değil, aynı zamanda her türden çeşitliliği (kimlik, cinsiyet, ekonomik, etnografik…) ve ortak bir dil olarak empati iddia eden güçlü mesajı için. Birbirine bağlı sekiz kişiyi konu alan bu bilim kurgu dizisi, bize dayanışmanın ne olduğunu ve birliğin güç olduğunu öğretti.