Bavula AirTag koymak yasak mı?

Lufthansa, büyüteçle bakıldığında bile tam olarak uygulanmayan bir düzenlemeye dayanarak Apple AirTag’leri yasaklayan dünyadaki ilk havayolu şirketidir. Ancak Federal Havacılık İdaresi (FAA), bagajda AirTag’lere izin verildiğini açıklayarak tartışmalara son noktayı koydu. Pili 0,3 g’dan az lityuma sahip herhangi bir öğe izleyicinin uçması açıktır. Şimdi, tartışmalara daha detaylı bakalım.

Apple’ın AirTag’leri boyutları ve kullanışlılıkları nedeniyle etkili izleyicilerdir, çok sayıda durumla ilgili kullanılması hedeflenmiştir ve nesnelerinin ve eşyalarının güvenliğinden korkan kullanıcılar için önemli bir cihaz olduğu kanıtlanmıştır. Bugünkü olay Lufthansa ve bu küçük izleyicilerin doğru uygulanmayan bir düzenlemeye dayalı olarak yasaklanmasıyla ilgili.

Alman havayolunun aldığı yasak kararı ülke medyasında yankılandı. Bu niyetler Twitter aracılığıyla kamuoyuna açıklanıncaya kadar ne olduğu doğrulanmadı. Gerekçe, tehlikeli olarak sınıflandırıldıkları için yasaklanmalarıdır ve bu nedenle kapatılmaları gerekir. Mevcut düzenlemeler bu tür öğeler hakkında ne diyor? Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü, MacBook Pro gibi büyük cihazlardaki lityum pillerin tehlikeli mallar yönetmeliğine tabi olduğunu belirtir. Lufthansa, bu kuralı AirTag için işleterek yanlış uygulama yapıyor.

AirTag uçakta taşınabilir mi?

AirTag, lityum iyon pil olarak sınıflandırılmayan CR2032 hücreleri kullanır ve bu nedenle söz konusu yönetmelikte yer almamaktadır. AirTag’lerin düşük güçlü vericiler olarak çalışan izleyiciler olduğunu hatırlayalım, uçak sistemlerine müdahale etmezler (ve müdahale etmeyeceklerdir).

airtag

Gerçeği görmek için bilimi uygulamamıza gerek yok. Havayollarında ve havalimanlarında bagajın kaybolduğu veya eşyaların çalındığı çok sayıda vaka olduğunu biliyoruz. Diğer havayolları şu ana kadar Lufthansa’nın yaptıkları hakkında yorum yapmadı ve bunu yapabilecekleri de şüpheli. AirTag’ler kimse için herhangi bir tehlike oluşturmaz. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki FAA ve TSA gibi kuruluşlar, AirTag’lerin hem kayıtlı hem de kabin bagajında ​​kullanılmasına izin verir.

Şu andan itibaren tek sorun hem müşterilerin hem de Lufthansa’nın konumu olacak. Bagajdaki AirTag’lerini etkinleştiremeyeceklerini bilerek bu havayoluyla seyahat etmekten kaçınacaklar mı? Öte yandan Apple, bu durumu AirTag’lerinin yararlı olmasını ve kullanıcılar, havayolları ve diğer kuruluşlar için bir tehlikeden ziyade bir faydayı temsil etmesini sağlamak ve tanıtmak için de kullanabilir.

Lufthansa, Apple cihazlarının uçuşlara izin verildiğini açıklayan kendi açıklamasını yayınladı. Hem havayolu hem de Alman düzenleyiciler, küçük pillere ve düşük güce sahip ürün takip cihazlarının “güvenlik riski oluşturmadığını” belirledi. Şirket, kontrol edilen bagaj kısıtlamaları için AirTag ve benzeri etiketler için muafiyet aradığını da sözlerine ekledi.

FAA ve Lufthansa açıklamaları konuyu teorik olarak çözüyor. Hükümetlerin veya havayollarının tutumlarını değiştirmesini tamamen dışlamasak da, fikir değişikliğine neden olacak herhangi bir başka olay bildirilmedi. Bir sonraki tatilinizde biraz güvence sağlamak için AirTag’leri, bavulunuza güvenle kullanabilirsiniz.