Kartal’da depreme karşı acil olarak yapılması gereken 8 şey

Deprem uzmanları Marmara Bölgesi’nde büyük bir deprem beklediklerini söylüyor. Peki Kartal’da depreme karşı önlem olarak neler yapabiliriz? Son depremlerin ardından alınacak çok ders var. İşte Kartal’da depreme karşı acil olarak yapılması gereken 8 şey…

Dünyanın en aktif fay hatlarından bazıları Türkiye’de bulunuyor ve her yüz yılda onlarca büyük deprem meydana geliyor. 1999’da Gölcük’te 7.4 ve Düzce’de 7.2, 2011’de Van’da 7.2, 2020’de İzmir’de 6.6 ve Elazığ’da 6.8, 2023’te Gaziantep’te 7.7 ve Kahramanmaraş’ta 7.5 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Bunlar son 25 yılda hafızamızda yer edinen en büyük deprem felaketleri.

Kartal’da olası büyük bir depremde can kaybı ve yıkılan bina sayısını azaltmak için kamu kurumlarına, merkezi hükümete, belediyeler ve muhtarlara büyük iş düşüyor. Son depremleri göz önüne alırsak, Kartal’a en çok benzeyen deprem bölgesi, Hatay’ın İskenderun ilçesi olabilir. İskenderun’dan bazı dersler alabiliriz. Kartal 24 Haber, Kartal’da deprem hasarını azaltacak bazı öneriler hazırladı.

1. Ağır hasar alması beklenen binalar dönüştürülmeli

Öncelikle ağır hasar alması beklenen tüm binalar belirlenmeli ve hızlıca tahliye edilmeli. Zor bir süreç olduğu aşikar, ancak başka çözüm yok. O binalarda oturanların ikna edilip kentsel dönüşüme yönlendirilmesi gerekli. İBB’nin 2020’de Kandilli Rasathanesi’ne hazırlattığı rapora göre, 7.5 büyüklüğündeki bir depremde Kartal’daki tüm binaların %13’ünün (yaklaşık 3.898 bina) orta ve ağır hasar göreceği tahmin edildi.

2. Her mahalleye acil durum müdahale alanı kurulmalı

deprem konteyner
Fotoğraf lisansı: Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi

1999 depreminin ardından Kartal’ın bazı mahallelerine deprem müdahale acil durum alanları kuruldu. İçinde konteyner ve her türlü alet vardı. Ancak şimdi bu alanların yerinde yeller esiyor. Hiç vakit kaybetmeden Kartal’ın tüm mahallerine acil durum müdahale alanı kurulmalı. Acil durum müdahale depolarında her türlü deprem müdahale malzemesi olmalı, her mahalle için olası bina yıkımına yetecek kadar alet ve olası yaralılara ve kayıplara yetecek kadar malzeme stoklanmalı.

3. Kartal afet müdahale ekibinin sayısı arttırılmalı

kartal belediyesi arama kurtarma
Fotoğraf lisansı: Kartal Belediyesi

Kartal Belediyesi’nin organize ettiği sivil savunma ekipleri, Türkiye’deki felaketlere müdahale konusunda harika işler çıkarıyor. Buradan gelen başarı ile beraber Kartal afet müdahale ekibinin üye sayısı arttırılmalı. Mevcut ekibin tecrübesi, yeni ekip üyelerinin yetiştirilmesinde kullanılmalı. Bununla da kalmamalı, gönüllü ağının genişletilmesi ile Kartal’ın mahallelerinden katılacak insanlarla ekip kuvvetlendirilmeli. Mahalle temsilcileri ve mahalle grupları oluşturulmalı. 500 bin kişinin yaşadığı bir ilçe için daha büyük bir kurtarma ekibi kadrosu oluşturulabilir.

4. Deprem toplanma alanları yapılmalı

Kartal’da deprem toplanma alanları yapılmalı. Bir deprem toplanma alanında neler olmalı? Acil müdahale alanı ve içinde gerekli malzemeler, çadırlar, tuvaletler, yemek yapma yeri, revir, malzeme deposu, konteyner veya çadır kurulacak alan… Çocuk parkından deprem toplanma alanı olmaz. Bir çocuk parkındaki alan ancak bir apartmanda yaşayanlara yeter. Antakya’da depremin ortaya koyduğu manzarayı hatırlayalım. Yıkılan binalar yollara devrildi. Parklarda yer bulamayacak insanlar, enkaz halindeki yollarda da yer bulamaz. Kartal sahili dolgu alanı ve benzer bir dolgu alanı olan İskenderun sahili gibi su altında kalması kaçınılmaz olur. Kartal stadından açılan boş alana, deprem acil müdahale alanı yapılsa kimse itiraz etmez. En azından ilçe genelinde birkaç tane böyle büyük kapasiteli alanlar oluşturulmalı.

deprem toplanma alani olsun
Kartal stadından açılan boş alan
Fotoğraf lisansı: Maxar Technologies

5. Kentsel dönüşüm bilgilendirme merkezleri kurulmalı

Kartal’ın bazı semtlerine kentsel dönüşüm bilgilendirme merkezleri kurulmalı. Bu merkezlerde evleri hakkında endişelenen ikametgah sahiplerine bilgi verilmeli ve inşaat şirketleri ile vatandaşlar bir araya getirilmeli. İnsanlar binalarının karot testini nasıl yaptıracaklarını bilmiyor. Karot testinin bina için tehlike oluşturup oluşturmayacağı ve test sonrası deliklerin doğru malzemelerle kapatılması gerektiği konusunda bilgi verilebilir. Kartal’daki tüm inşaat firmalarının kayıtları alınmalı. Dönüşüme girmek isteyen bina sahipleri, bu ofisler vasıtasıyla Kartal’da faaliyet gösteren inşaat şirketleri ile bir araya getirilmeli. Devasa bir kentsel dönüşüm seferberliği ilan edilmeli ve taraflar teşvik edilmeli.

6. Baz istasyonları için özel alanlar yapılmalı

Baz istasyonları olası bir depremde hasar alması beklenen binaların çatısından kaldırılmalı ve özel yerlere ya da çok daha dayanıklı binaların çatısına konmalı. Depreme dayanıklı olmayan binalardaki baz istasyonları mühürlenmeli. Hatay’da baz istasyonlarının binaların çatısına konulması, o binaların çökmesi sonucu hatların devre dışı kalmasına neden oldu ve çok sayıda insan enkaz altından konumlarını atamadıkları için hayatlarını kaybetti. İnsanların hayatları, operatör şirketlerin keyfine bırakılmamalı. Kartal’ın bazı mahallelerinde telefon hatları çekmiyor veya çok az çekiyor, operatör şirketlerle iletişime geçilip kapsama alanı genişletilmeli ve enkaz altından çekecek kadar kuvvetlendirilmeli.

7. Özel aletler satın alınmalı

termal kamerali drone
DJI Mavic 3T termal kameralı drone
Fotoğraf lisansı: DJI

Hatay, Adıyaman, Malatya ve Gaziantep’te olanları herkes gördü. Ne yazık ki teknolojik olarak geriyiz. Kartal’da böyle bir sorun yaşanmaması için termal kameralı drone, hassas ses dinleme aleti, termal gözetleme kamerası, aydınlatma drone’u, telsizler ve jeneratörler satın alınmalı. Özellikle teknolojik aletler özel cihazlardır ve az da olsa bulundurulmalıdır.

8. Altında iş yeri bulunan tüm binalar kontrol edilmeli

Altında iş yeri, depo veya garaj bulunan tüm binaların kolonlarının bina planındaki gibi mevcut olup olmadığı kontrol edilmeli. Planda yer alan bir kolon gerçekte yoksa, gerekli tutanaklar tutulmalı ve gerekli kanun işletilmeli.