Keratin nedir, nasıl yapılır?

Keratinin dış katkısı saç, tırnak ve cilt kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Peki keratin nedir, nasıl yapılır?

Keratin, deri, saç, tırnak ve dişlerin bileşiminde ve hayvanlarda, tüylerde, boynuzlarda veya toynaklarda ve yünde bulunan en önemli proteindir. Onlara yapı verir. Yumuşak veya esnek ve sert veya esnek olmayan, onu oluşturan amino asitlere bağlı olarak esas olarak iki tür keratin vardır, bunlara ayrıca alfa ve beta (esnek olmayan) denir.

Keratinin ana amino asidi sisteindir. Kimyasal olarak yapıya kuvvet veren bazı disülfit (kükürt) köprüleri vardır, köprü sayısına bağlı olarak daha sert veya daha az olacaktır. Böylece, sert keratin %18’e kadar keratin ve cildinki gibi yumuşak keratin %4’e kadar içerir. Alfa keratin saçı veya tırnakları oluşturan, beta keratin ise esnek olmayan ve örümcek ağını oluşturan keratindir.

Yenilenme sürecindeki hücreler keratinize olurlar, bu nedenle yenilenecek hücreler keratinize olur, ölü hücrelerin atılmadığı ve kabuk veya keratinize tabaka görünümü verdiği sedef hastalığının oluşum nedenlerinden biri de budur.

Keratinizasyon, hücrenin çekirdeğini ve çevresindeki sıvıyı kaybettiği ve keratinize bir yapıya dönüştüğü doğal yaşlanma sürecidir. Diğer zamanlarda tıbbi problemler veya aşırı ilaç kullanımı nedeniyle hücreler aşırı derecede keratinize hale gelir ve görünüm pürüzlü ve esnek değildir.

Bazen aşırı derecede keratinize olan tırnaklar, kuru ve yetersiz beslendikleri için daha kolay kırılan tırnaklardır. Keratini oluşturan hücreler keratinositlerdir, bu hücreler bağ dokularının bazal tabakasını ve epidermisi oluşturan hücrelerdir. Bu, vücuda nüfuz eden dış etkenlere karşı cildin koruyucu bariyerini oluşturur. Derinin en dış tabakasıdır.

Bu keratinositler sürekli olarak kendilerini yenilerler ve normal değiştirme süresi yaklaşık bir aydır.

SAÇTAKİ KERATİN

Keratin saçın en önemli bileşenidir. Bu protein lifleri, bükülerek diğer daha büyük fibrilleri saran ve oluşturan fibril benzeri yapılar oluşturur. Daha önce bahsettiğim di-sülfit köprüleri saça elastikiyetini verecek olanlardır.

Bu keratine alfa denir, ancak ısı uygulandığında bu keratin değişerek beta haline gelebilir ve bu da saça pürüzsüz bir görünüm verir. Bu nedenle, şu anda düz saçlar için satılan şampuanlar ve bakım kremleri, sülfatsız olarak tanıtılan keratin içerir, çünkü bunlar, proteine ​​​​saçta bir halka ve esneklik kazandıracak di-sülfid köprülerinin oluşumunu kolaylaştıracak kükürdü sağlar.

Dışarıdan, saç kütikül tarafından korunur. Kütikül keratin içeren hücrelerdir. Saça son halini verecek olan bu tabakanın korunması ve durumudur. Hasarlı bir kütikül, saçın kuru ve kırılgan görünmesine neden olur. Saç kütikülü, hem kuafördeki kimyasal işlemlerden hem de çevresel yönlerden veya fırçalama veya diğer işlemler gibi dış saldırganlıklardan muzdarip olandır.

Aynı şekilde, tedavi edilmiş ve tekdüze kütikül, saça son görünümü verecek olan şeydir.