İstanbul’un nüfusu ve nüfus özellikleri

2024 yılı itibariyle İstanbul’un resmi nüfusu 15.5 milyon civarındadır. Türkiye’nin en büyük şehri ve dünyanın en kalabalık şehirlerinden biridir. Şehir, farklı etnik grupların, dinlerin ve kültürlerin uyumlu bir şekilde bir arada yaşadığı çeşitli bir nüfusa sahiptir.

İstanbul’da nüfusun çoğunluğu Türk, ardından Kürtler, Araplar, Rumlar, Ermeniler ve diğer azınlık grupları geliyor. İslam baskın dindir, ancak şehirde yaşayan Hıristiyan, Yahudi ve diğer dini topluluklar da vardır.

Yaş dağılımı açısından, İstanbul nispeten genç bir nüfusa sahiptir ve yaş ortalaması 32’dir. Ortanca yaş yaklaşık 30’dur, bu da şehirdeki çoğu insanın çalışma yaşında olduğunu gösterir.

İstanbul’da cinsiyet oranı biraz erkeklere doğru eğimlidir ve her 100 kadına yaklaşık 104 erkek düşmektedir. Bunun nedeni göç kalıpları ve şehirdeki mevcut iş fırsatları olabilir.

Son yıllarda İstanbul’a yaşanan mülteci akını nedeniyle şehirdeki kalabalık nüfus daha da artmıştır. Resmi olmayan bazı açıklamalara göre kentin nüfusunun 20 milyona yaklaştığı ifade edilmektedir.

İstanbul’un nüfusu içinde son yıllardaki göç nedeniyle Suriyeli, Afgan, Pakistanlı ve İranlı sayısı çok artmıştır. Şehrin bazı semtlerinde yabancıların çoğunluk durumuna ulaştığı düşünülmektedir.

Fatih, Arnavutköy, Esenler ve Pendik gibi bazı ilçelerde Arapların yoğunluğu giderek artmakta olup birçok işletmede Arapça tabelalar kullanılmaya başlanmıştır.