Maltepe’de konut fiyatları 2 kat arttı

Maltepe’de konut fiyatları alev aldı. Emlak piyasası Maltepe’de rekor fiyatlara koşuyor. Maltepe’de ev almak isteyenler şoku yaşadı. Maltepe’de geçen yıla göre konut fiyatları nerdeyse 2 kat arttı.

Konut fiyatlarındaki şok edici artışlar nedeniyle Maltepe’de ev almak nerdeyse imkansız hale geldi. Vatandaşlar panik içinde neler oluyor diye merak ediyor.

Maltepe’de 2024 yılında metrekare birim satış fiyatı 40 bin TL oldu. Bu fiyat 2023 yılında 22 bin TL’ydi. Maltepe’de konut fiyatları metrekare birim bazında nerdeyse 2 kat arttı.

Metrekare bazı dikkate alındığında Maltepe’de standart bir 2+1 dairenin fiyatı 4 milyon TL’ye çıktı. Bu fiyatlar çok eski binalar için geçerli olup yeni binalarda ise fiyatlar 7 milyon TL’ye kadar çıkıyor.

Maltepe’de emlak piyasasında inanılmaz şeyler oluyor. Konut fiyatları son bir yılda yaklaşık 2 kat arttı.

İnanılmaz yükseliş nedeniyle Maltepe’de konut almak isteyenler Kartal ve Çekmeköy gibi nispeten ucuz ilçelere doğru yöneldi. Maltepe’de standart boyutlardaki daireler için en düşük konut fiyatları:

  • 2+1: 4 milyon TL
  • 3+1: 6 milyon TL
  • 4+1: 8 milyon TL

Vatandaşlar Maltepe’de konut alamazken, konut satışlarının bu kadar yüksek rakamlara ulaşması nedeniyle asgari ücretle yaşayanlar için konut almak daha da imkansız hale geliyor.

Yerel emlakçıların verdiği bilgiye göre, konut fiyatlarındaki artışın ülkedeki göçmenlerin konut ihtiyacının karşılanması gereksinimi, TL’deki değer kaybı ve inşaat sektöründeki girdilerin yükselmesinden kaynaklandığı söyleniyor.

Maltepe’deki konut fiyatlarının artışı da Maltepe’nin albenisi ile daha da katlandığı belirtiliyor.