Intel i3 ile i5 işlemciler arasındaki fark nedir?

Hiç yeni bir bilgisayar satın alma sürecindeyken hangi işlemciye sahip olması gerektiğini merak ettiniz mi? Intel i3 ve i5 işlemci arasındaki fark nedir? Kendinizi bu iki işlemciden birini seçerken bulanlardan biriyseniz veya yalnızca işlemcinizin ne kadar iyi olduğunu bilmek istiyorsanız burası tam size göre.

Çoğu kişi sayı ne kadar yüksek olursa ürünün o kadar iyi olacağını varsayar, ancak en iyi işlemciyi seçmek düşündüğünüzden biraz daha karmaşıktır. Intel Core i işlemcilerin ötesine bakmalısınız; çekirdek sayısını, çalışma sıklığını, önbelleği ve diğer hususları kontrol etmelisiniz. Seçiminizi yapmadan önce bilmeniz gereken bazı hususları gözden geçirelim.

Farklı işlemci ailelerinin verimlilik düzeylerini belirleyen farklı özellikleri vardır. Daha basit bir ifadeyle, GHz cinsinden frekans, yaptığı iş miktarıyla karşılaştırıldığında daha az önemlidir.

Ek olarak, bir dizüstü bilgisayar veya tablet cihaz için tasarlanan bir işlemcinin pil açısından verimli olması gerekir; birçok masaüstü işlemcinin bu konuda hiçbir zaman endişelenmesine gerek kalmamıştır, ancak diğer birçok husus aynıdır. Bu nedenle bu kavramları daha iyi anlamak için ortaya koyacağız.

Intel Core i3 ve i5 işlemciler arasındaki farklar

Çekirdek sayısı

Tek çekirdekli işlemciler bugün pratik olarak tükendi ve bunun iyi bir nedeni var. Aşağıda listelenen tüm faktörler arasında işlemcinizdeki çekirdek sayısı, işlemci performansı üzerinde en önemli etkiye sahip olacaktır. Intel Core i3 işlemciler çift çekirdeklidir. i5 işlemciler ise 4 çekirdeğe sahiptir. Bu nedenle insanlar genellikle i3 işlemcilerin serideki en düşük işlemci olduğunu varsayarlar. Ancak her çekirdek, kendi bağımsız işlemcisi gibi çalışabilecek kapasiteye sahiptir ve çoğu uygulama, çok çekirdekli sistemin potansiyelinden tam olarak yararlanamamaktadır. Bir i3 işlemciyle, i5 ile olduğu kadar verimli bir şekilde çalışabilirsiniz. Öte yandan bir bilgisayar birden fazla görevi birden fazla çekirdekle daha verimli bir şekilde gerçekleştirebilir.

Turbo Boost

i3 işlemciler bazı i5 modellerine göre daha yüksek sayıda saat döngüsüne sahiptir. Bahsettiğim gibi GHz sayısı verimliliği tanımlamaz ve bu nedenle daha derinlere bakmanız gerekir. Daha basit bir ifadeyle GHz sayısı, işlemcinin bir saniyede işleyebileceği saat döngüsü sayısıdır.

Dolayısıyla GHz ne kadar fazlaysa işlemci o kadar hızlı olur ve Turbo Boost’un ön plana çıktığı yer burasıdır. Turbo Boost, adından da anlaşılacağı gibi saat hızıyla ilgili değildir. Bir işlemcinin ihtiyaç doğduğunda saat döngüsü sayısını dinamik olarak artırmasına olanak tanıyan bir teknoloji pazarlama terminolojisidir. Bir işlemci daha az güç tüketebilir, daha az ısı üretebilir ve ekstra güç gerektiğinde hızını artırabilir.

Örneğin Core i3-7300 işlemci 4 GHz’de çalışırken Core i5-7600 3,5 GHz’de çalışıyor, i5 çipi gerektiğinde 4,1 GHz’e kadar çıkabiliyor ve dolayısıyla gerektiğinde daha hızlı olabiliyor.

Önbellek

Bir işlemcinin verimliliği aynı zamanda önbelleğe alınmasına da bağlıdır. İşlemci belirli verilere tekrar tekrar ihtiyaç duyarsa, verileri RAM’den alır ve önbellekte saklar; bu, bir bilgisayardaki önbelleği önemli ölçüde daha hızlı çalıştıran diğer belleklerden önemli ölçüde daha hızlıdır. Bu durumda i5 işlemci daha iyidir, çünkü genellikle i3 modellerinin iki katından fazla önbellek depolama alanına sahiptir.

Hyper Threading

Bu kavram biraz daha karmaşık ve kafa karıştırıcıdır. Bu terminolojideki bir iş parçacığı, işlemcinin yürüttüğü bir dizi talimattır. Bir çekirdek aynı anda yalnızca bir iş parçacığı çalıştırabilir. Ancak Hyper Threading, fiziksel bir çekirdeği 2 mantıksal çekirdeğe böler. İşlemcinin aynı anda iki kat daha fazla çalışmasına izin verir. Böylece 2 çekirdekli bir sistem 4 çekirdekli bir sistem gibi, 4 çekirdekli bir sistem ise 8 çekirdekli bir sistem gibi çalışacaktır. Ancak bu konseptin kafa karıştırıcı yanı, i3 serisinde olmasına rağmen i5 serisinin bu özelliği taşımaması. Dolayısıyla bir i3 işlemci bazen bir i5 işlemci kadar kullanışlı olabilir.

Terminoloji

Intel ayrıca tüm modellerinde seri numaralarını kullanır. Serinin sayısal kısmı nesli tanımlar. Bununla birlikte özel kullanımları ifade eden harfler de var. Bu harfler ve kullanım alanları şunlardır:

  • H – Yüksek performanslı grafikler.
  • K – hız aşırtmaya açık.
  • Q – Dört çekirdekli (dört fiziksel çekirdek).
  • T – Masaüstü bilgisayarlar için optimize edildi
  • U – düşük güç, genellikle dizüstü bilgisayar işlemcilerinde bulunur (masaüstü yongalarından daha yavaş).

Bir i3 işlemci seçerseniz bunun nedeni, büyük miktarda kaynak gerektirmeyen temel görevler için bir bilgisayar kullanacak olmanızdır; Görevleriniz kaynak açısından çok zorluysa, Intel Core i7 veya Core i9 işlemciyi tercih etmek en iyisidir; eğer orta bir durumdaysanız o zaman sizin için ideal olan Intel Core i5 işlemcidir. Intel işlemci ailesi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, aşağıdaki ekli makaleye göz atabilirsiniz.