7 Days to Die yeni başlayanlar için oyun rehberi

7 Days to Die‘da madencilik, tarım nasıl yapılır, çerçeve şekilleri nasıl yükseltilir, mağaralar ve maden ocakları bulmak ve maden elde etmek, hayatta kalmak, yiyecek ve zombiler ile ilgili detaylar.

7 Days to Die Madencilik

Kaynaklar madencilikte genellikle kazma ile elde edilir, fakat herhangi bir şeyle de yapılabilir. Madencilik sizin Stamina (Canlılık) kaybınıza ve eşyalarınızın dayanıklılık kaybına neden olur. Düşük Stamina (canlılık) ve eşyaların dayanıklılık kaybı nedeniyle daha yavaş çalışırsınız. A13 itibariyle madencilik kabiliyetinizi artık bir de yetenek puanı etkiler.

Alpha 13 güncellemesinden bu yana, madenler Navezgone ve Rastele Yaratılan Dünya’da rastgele olarak dünya çapına yayıldı. Bunun anlamı maden damarı bulduğunuz her yerde kazarak maden çıkarabilirsiniz. Ayrıca Rastgele Oluşturulmuş haritalarda madenler de mevcuttur. Alpha 13 ile Kömür Cevheri ve Potasyum Nitrat Tozu yer yüzünden de elde edilmeye başlandı.

Rastgele Dünya Oluşturucusu ile madenlerin getirilmesi, maden keşfi ve madencilik maden kaynakları elde etmek için en önemli şeylerden biri haline geldi. Büyük cevher damarları, mağara duvarlarında sıklıkla görülür ve hasat işlemlerini tek seferde kolaylaştırır. Eşi benzeri olmayan mağaralar, dünyada yaygın olarak aralıklı olarak bulunur ve genellikle oyuncunun üssünden oralara seyahat etmesi gerekir. Madenlerde zombiler ve ayılar çıkabilir.

7 Days to Die İnşaat

Kaynak ve malzeme toplamak, zamanınızın çoğunu harcayacağınız bir aktivite olacaktır. Yalnızca doğadaki doğal kaynakları toplayabilirsiniz ve bunlar, ileride hayatta kalabilmek için toplamanız gereken ilk şeydir. 7 Days to Die’da üsler inşa etmek zorlu olabilir, ancak doğru planlama ve uygulama ile nispeten kısa sürede güvenli ve etkili üsler oluşturmak mümkündür.

İlk göreviniz takviye için uygun bir yer bulmak olacaktır. Şimdi size iki ayrı üs yapmanızı tavsiye ederiz. Biri ana üssünüz olacak ve ganimet ve işçilik malzemelerinizin çoğunu burada tutacaksınız. İkinci üssünüzün amacı her 7. günde zombilerle savaşabileceğiniz bir yapı görevi görmektir.

Öncelikle kolayca güçlendiirlebilir bir yer bulmanız veya sıfırdan bir yapı inşa etmeniz gerekecek. Uygun bir bina bulmak çok zor olmayacak ve sıfırdan bir savaş pozisyonu oluşturmak yeterince basittir.

Çerçeve şekilleri en iyi arkadaşınızdır. Çerçevelerinizi yüzlerce şekle dönüştürebilirsiniz. Doğru yerleştirirseniz belirli şekilleri üst üste katmanlar halinde yerleştirebilirsiniz. Bu yerleştirme, üzerine katmanladığınız bloğun arkasındaki bloğun dayanıklılığını iki katına çıkarır.

Çerçeve şekillerini yükseltmek için taş balta, pençe çekiç veya çivi tabancası kuşanın ve mouse ile sağ tıklayın. Sağ tıklama ile çerçeve şekillerini yükseltebilirsiniz. Bunun için yükseltmek için gerekli malzemelere sahip olmanız gerekir. Dayanıklılıklarını artırmak için blokları yükseltmek, yerleştirilmiş bir çerçeve şekline taş balta, pençe çekiç veya çivi tabancasıyla sağ tıklayarak yapılabilir.

Başlangıçta toplayabildiğiniz kadar çok odun ve parke taşı toplayın. Bu kaynakları yerleştirdiğiniz çerçeve şekillerini yükseltmek için kullanacaksınız. Sürü üssünüzde çeşitli depolama alanları için biraz yer açmayı unutmayın. Birden fazla kaçış kapısı ve merdiveni ekleyin, böylece sürünün savaş pozisyonunuzu aşması durumunda bir gün daha yaşayabilirsiniz.

Dövüş pozisyonlarınıza giden yolu, zombileri kandıran ustaca tasarımlar gibi çeşitli tuzaklarla güçlendirin. Odadan çıkmadan rastgele akbabalarla başa çıkabilmek için dövüş pozisyonunuzun üzerine çubuklar yerleştirin. Bir süre sonra zombilerin yapılarınızda ortaya çıkmaması için tüm üslerinize arazi bloğu yerleştirin.

7 Days to Die Sağlık ve Yiyecek

Yiyecekler 7 Days to Die‘da hayatta kalmanızı etkiler. Yemek olmazsa ölürsünüz, çok azıyla ise sizin için hayat bıktırıcı ve yavaş olabilir, ama çok fazla yiyecek ile karakterinize yeni seçenekler ve oynama stilleri kazanırsınız.

Açlık ve susuzluk seviyeleri ne kadar aktif olduğunuza bağlı olarak azalacaktır, bu nedenle düzenli olarak yiyip içtiğinizden emin olun. İlgi çekici noktalarda yiyecek ve su bulabilirsiniz, ancak kaynatmak için doğal bir bulanık su kaynağının bulunması da tavsiye edilir. Mümkün olan en kısa sürede bir Kemik Bıçağı yapın. Hayvan leşlerinin bıçaklarla kurtarılması en fazla et, Kemik ve Hayvansal Yağın elde edilmesini sağlar.

7 Days to Die‘da çok sayıda yiyecek çeşidi bulunmaktadır. Bunların bir kısmı hayvanlardan elde edilse de bir kısmı ise sebze ve meyvelerden oluşmaktadır.

Oyun Başlangıcında

 • Oyunun başlangıcında, çoğunlukla konserve yiyecek ve şişelenmiş su kullanarak hayatta kalacaksınız.
 • Boş tenekeleri hurda demirlerden elde edebilirsiniz.
 • Boş kavanozlarını saklayın ve su bulduğunuzda onları doldurun. Su başlarda hayatta kalmanız için çok önemlidir.
 • Ne olursa olsun sıcaklık için bir kamp ateşine ihtiyacınız olacak, yani bulanık sularla dolu şişeler arıtılmış suya dönüştürülebilecek ve tencere olmadan da bulanık suları boş tenekelere koyarak arıtabilirsiniz.
 • Hasat sistemi, hayvanları et için hasat etmenize imkan tanır. Bir hayvanı hasat etmek için bir kemik silahı (Bone Shiv), pala (Machete) ya da av bıçağına (Hunting Knife) ihtiyaç duyarsınız.
 • Malzeme toplarken tohum da toplamanız daha sonra kendi üretiminizi kurmanız için çok önemlidir.

Hayatta kalma durumu, kazandığınız sağlıklı yaşamı artırır, ancak aynı zamanda acıkma sıklığınızı da azaltır. Domuz pastırması ve yumurta da başlamak için iyi bir yerdir ancak yemek için nihai hedefiniz et güvecidir. Pastırma ve yumurtaya göre neredeyse iki kat daha sağlıklıdır, bu nedenle kaynakları bir kez kullanmaya başladığınızda, bir zamanlar değerli olan yumurtaları çöp olarak göreceksiniz.

Karşılaştığınız bir diğer küçük destek de vitaminlerdir. Ecza dolaplarında ve raflarda bulunan yeşil haplardır. O yüzden onları bulduğunuzda yiyin. 150 sağlıklı yaşam düzeyine ulaştığınızda, aynı şeylerin sağlığınızı o kadar hızlı artırmaması durumunda paniğe kapılmayın. Seviye arttıkça gereksinimler de artar.

Oyunun İlerleyen Safhalarında

 • Kendinizi geliştirmeye başladığınıza göre artık konserve yemekler konusunda endişe etmeyi bırakabilirsiniz ve umutsuzca yiyeceğe ihtiyacınız olduğunda onları kullanabilirsiniz.
 • Üssünüze yakın bir yerde ya da elverişli bir noktada bir bahçe oluşturun ve sürülmüş toprağa tohumları ekin, ardından bitkilerin büyümesini bekleyin.
 • Bahçenizle beraber bazı hayvanları da hasat edip sağlılık arttırıcı yiyeceklerle gücünüzü arttırmaya odaklanabilirsiniz. Bu yiyeceklere Altınbaşak Çayı (Goldenrod Tea), Tas Kebabı (Meat Stew), Pastırma eti (Bacon), Yumurtalar (Eggs) ve Mısır Ekmeği (Corn Bread) dahildir.

7 Days to Die Tarım

Tarımcılık, tohum ekmekten, büyümelerinden ve onları tohum ya da fidanlardan çeşitli şekillerde hasat etmekten oluşan bir işlemdir. Oyuncu tarafından ekilebilen ve zamanla hasat edilebilen bir takım bitki ve ağaçlar vardır. Bu konsepte oyuncu kendi çiftliğini oluşturabilir ve onu yiyecek ve kaynak üretmek için sürebilir.

7 Days to Die’da tarım nasıl yapılır

Oyuncu tarıma başlamak için bazı tohumlara ya da mantar sporlarına ekmek için ihtiyaç duyar ve onları kullanılmayan tüm toprak parçalarına ekebilir. Toprağın düzgün bir şekilde hazırlanmış olması önemli bir sorundur ve bu nedenle üretilen bitki miktarı sürdürülebilir olmayabilir.

Toprağın esas olarak 3 seviyede bereketliliği vardır. Birincisi, herhangi bir ormanda veya ovada bulunabilen normal zemindir. İkincisi, Bahçecilik Küreği (Gardening Hoe) ile doldurulan topraktır ve üçüncüsü, Bahçecilik Küreği (Gardening Hoe) ile doldurulan ve gübre (Fertilizer) ile desteklenen topraktır.

Toprağın sürülmesi, Bahçecilik Küreği (Gardening Hoe) ile ellenmemiş bir kir bloğuna sağ tıklayarak gerçekleştirilebilir. Doğru tohumları elinde tutarken arazinin ortasına sağ tıklayarak bitki yetiştirmek mümkündür. Doğru yapılırsa toprakta küçük yeşil bir fide ortaya çıkacaktır.

Ağaçlar da aynı şekilde ekilir, fakat oyuncunun öncesinde toprağı sürmesine gerek yoktur. Ayrıca, ağaç fidanları, zemin yapısının ne olduğuna bakılmaksızın neredeyse tüm düz yatay bloklara dikilebilir. Mısır Tohumu ve Pamuk Tohumu da bu şekilde ekilebilir (A13’den itibaren).

7 Days to Die Zombiler

Zombiler 7 Days to Die’ın birincil tehditleridir ve şu anda dünyanın her tarafında bulunmaktadır, özellikle de Arizona Nevezgane vilayetinde. Bilinmeyen bir virüs insanları kana susamış zombilere dönüştürüyor. Kimse nasıl olduğunu bilmiyor, kimse nedenini bilmiyor ve kimse nasıl durdurulacağını bilmiyor. Şu anda nüfusun çoğunluğu bu canavarlara dönüşmüş durumda. Onlar yer yüzünü araştırarak yaşayanları öldürmek ve yemek için arıyorlar.

Normal Zombiler

Açıklama: Zombiler, ayrıcalıklı olduklarına ilişkin bilgiler ortaya çıkmadıkça normal listede yer almaktadır. Ayrıcalık farklı zarar verme şekillerine göre ya da başka farklı özellik ya da saldırı şekillerine göre ifade edilmektedir.

 • Crawler Zombie (Paletli Zombi)
 • Festering Corpse (Leş)
 • Reanimated Corpse (Yeniden Canlanmış Leş)
 • Plagued Nurse (Rahatsız Hemşire)
 • Infected Survivor (Enfekte Kazazede)
 • Bloated Walker (Şişmiş Zombi)
 • Zombie Arlene
 • Zombie Darlene
 • Zombie Yo
 • Zombie Marlene
 • Fallen Soldier Zombie (Günahkar Asker Zombi)
 • Hazmat Male Zombie (Tehlikeli Madde Erkek Zombi)
 • Hazmat Female Zombie (Tehlikeli Madde Kadın Zombi)
 • Zombie Biker (Bisikletçi Zombi)
 • Zombie Stripper (Striptizci Zombi)
 • Utility Worker Zombie (Belediye İşçisi Zombi)
 • Team Z Player Football Zombie
 • Motivated Cheerleader Zombie
 • Miner Zombie (Madenci Zombi)
 • Zombie Cowboy (Kovboy Zombi)
 • Zombie Farmer (Çiftçi Zombi)
 • Skater Punk Zombie
 • Hungry Female Zombie (Acıkmış Kadın Zombi)
 • Walker Male Zombie
 • Risen Woman Zombie

Kış Zombileri

Kar zombileri yalnızca Karlı Orman alanında biyomunda etkilidirler. Onların tamamı belki de soğuktan dolayı vücutlarındaki sertleşme nedeniyle zorluk koşulları bakımından Bloated Walker ile benzerdir. Ayrıca A13’ten itibaren nadir buluna bazı araçları onlardan düşürebilirsiniz.

 • Frozen Lumberjack (Donmuş Ormancı)

Benzersiz Zombiler

Çoğu zombinin yalnızca görünüşü farklılık arz eder, ancak alttaki zombilerin kendilerine özgü özellikleri vardır:

 • Screamer Zombies (Çığık Atıcı Zombiler) oldukça yetenekli zombilerdir. Isı oluşturduğunuzda bu zombilerden bir ya da iki tanesi ortaya çıkarak sizi bulmaya çalışırlar. Eğer sizi fark ederlerse bir çığık atarak daha fazla zombinin ortaya çıkmasına neden olurlar. Bu nedenle onları gördüğünüz anda öldürmelisiniz.
 • Zombie Dog (Zombi Köpek) oldukça hızlıdır ve güneş ışığından etkilenmezler, bu da onu her zaman tehlikeli bir avcı yapar. Genelde sürü halinde ortaya çıkarlar ve tek bir kazazedeyi parçalara ayırabilirler. Bunlar şu anda en tehlikeli zombi türüdür.
 • The Burn Victim (Ateşle Oynayan Zombi) temas ettiği kişileri ateşe verebilir. (Zamanla bu ateş kişiyi öldürebilir)
 • The Infected Police Officer (Enfekte Polis Memurları), Bloated Walker kadar zor ölürler, ayrıca ölümcül bir zehirle saldırı yapabilirler. Bir kazazedeyi iyi bir menzilde bulurlarsa, blokları da yok edebilecek şekilde kişiyi anında öldürebilecek bir asit ile saldırırlar.
 • The Feral Zombie (Vahşi Zombi) tüm zombilerin en güçlüsüdür. Kusursuz kaliteli bir silahla birkaç kez kafadan vurularak öldürülebilirler. Bu zombiler şehirlerde ortaya çıkarlar, ayrıca 7 günde bir gerçekleşen kanlı ayda.
 • The Spider Zombie (Örümcel Zombi) adından da anlaşılacağı gibi duvarlara tırmanabilirler, bunlar sadece düz duvarlardır.

7 Days to Die Hile Komutları

Çoğu oyunda olduğu gibi, 7 Days to Die’da da oyuncuların erişebileceği pek çok konsol komutu veya hile var.

 • repairchuckdensity [x z] [‘fix’] – Tek bir parçadaki blokların yoğunluğunu kontrol edin ve/veya onarın
 • showclouds [texture file name] – Tek bir bulut katmanını gösterir
 • teleportplayer [player name/steam ID/ entity ID] [x y z] [offset x y z] [viewing direction] – Bir oyuncuyu belirli bir konuma ışınlayın
 • teleport [player name/steam ID/ entity ID] [x y z] [offset x y z] [viewing direction] – Belirli bir konuma ışınlanma
 • killall – Oyununuzdaki tüm oyuncuları öldürün
 • ban [‘add’\’remove’\’list’][steam ID/player name/entity ID][duration + duration unit] [“message”] – Bir oyuncuyu yasaklayın veya yasağı kaldırın
 • whitelist [‘add’/’remove’/’list’][steam ID/player name/entity ID] – Beyaz listeye bir oyuncu ekleyin veya listeden bir oyuncuyu kaldırın
 • kickall [“Mesajı ile atma”] – Oyununuzdaki tüm oyuncuları çıkarın
 • kick [steam ID/oyuncu adı/varlık ID’si][“atma mesajı”] – Tek bir oyuncuyu oyununuzdan atın – admin [‘ekle’/’kaldır’/’liste’][steam [ID/oyuncu adı/varlık ID’si] [izin düzeyi] – Bir oyuncu ekleyin, bir oynatıcıyı kaldırın veya yönetici listesini görüntüleyin
 • spawnsupplycrate – Oyuna bir malzeme sandığı açar
 • creativemenu – Yaratıcı menüyü açar ve açıp kapatır
 • giveselfxp [verilecek XP miktarı] – Kendinize oyuncu Deneyim Puanı verin
 • exhausted – Bir oyuncuyu bitkin hale getirir
 • debugmenu – Hata ayıklama modunu açar veya kapatır
 • systeminfo – İşletim sistemi bilgilerinizi gösterir
 • switchview – Oynatıcınızı 1. şahıs görünümünden 3. şahıs görünümüne veya 3. şahıs görünümünden 1. şahıs görünümüne geçirin.
 • debuffplayer [steam ID/player name/entity ID] [buff ID] Oyununuzdaki bir oyuncudan buff’ı kaldırın – buffplayer [steam ID/oyuncu adı/varlık kimliği] [buff ID] – Oyununuzdaki bir oyuncuya buff ekleyin
 • debuff [buff ID] – Kendinizden veya yerel oyunculardan bir buff’ı kaldırın
 • buff [buff ID] – Kendinize veya yerel oyunculara bir buff ekleyin
 • giveself [item ID] [level 1-6] – Kendinize belirli bir kaliteye sahip belirli bir öğe verin
 • setgamepref [game preference] [value] – Oyunun tercihini ve değerini ayarlar
 • getgamestat [string] – Oyununuz için tüm güncel oyun istatistiklerini görüntüleyin
 • setgamestat [game stat] [value] – ayarlanmasını istediğiniz oyun istatistiğini ve değerini belirleyin
 • listplayerids – Tüm oyuncuları ve kimliklerini gösterir
 • staticmap – Haritayı statik veya dinamik olarak değiştirir
 • spawnairdrop – Oyununuza bir hava düşüşü sağlar
 • shutdown – Oyununuzu kapatın
 • listens – Şu anda oyununuzda bulunan tüm zombilerin, hayvanların ve oyuncuların listesini görüntüleyin
 • spawnscounts [steam kimliği/oyuncu adı/varlık kimliği] [x y z] – Çığlık atarak ortaya çıkar
 • gettime – Oyununuzdaki mevcut gün miktarını ve saati görüntüleyin
 • spectrum [spectrum ID] – Görüntülenmesini istediğiniz spesifik ışık spektrumuna karar verin
 • thirsty – Bir oyuncuyu susatır
 • waterlimit [amount] – Oyunda ne kadar su olduğunu kontrol edin
 • version – Oyununuzun mevcut sürümünü ve tüm aktif modları görüntüleyin
 • listplayers – Kimlikleri, konumları, sağlık durumları, istatistikleri ve IP adresleriyle birlikte tüm oyuncuların listesini görüntüleyin
 • cp [‘add’/’remove’/’list’] [command] [0-100] – Oyununuzdaki mevcut izinler listesine bir komut ekleyin
 • say [“mesaj”] – Oyununuzda sunucu çapında bir mesaj görüntüler
 • removequest [quest ID] – Oyununuzdan belirli bir görevi kaldırır
 • givequest [quest ID] – Kendinize özel bir görev verin
 • spawnwanderinghorde – Oyununuza gezgin bir zombi sürüsü doğurur
 • weathersurvial [on/off] – Hava durumunda hayatta kalma modunu açar ve kapatır
 • spawnentity [player ID] [entity ID] – Doğabilecek tüm varlıkların listesini görüntüler
 • weather [weather setting] – Oyununuzdaki hava durumunu değiştirin
 • showpecular – Aynasal görünümleri açıp kapatmanızı sağlar
 • aiddebug – AIDirector hata ayıklama modunu açar ve kapatır
 • showchunkdata – Geçerli parçanın verilerini görüntülemenizi sağlar
 • saveworld – Force mevcut oyununuzu kaydeder
 • loglevel [log level] [true/false] – Hangi tür günlük iletilerinin gösterildiğini gösterir
 • chunkcache – Önbellekte yüklü olan tüm parçaları göster
 • loggamestate [header] [true/false] – Oyunun mevcut durumunu görüntülemenizi sağlar
 • shownormals – Normal haritaları açar ve kapatır
 • sounddebug – SoundManager hata ayıklamasını açar ve kapatır
 • help [command] – Komutlarla ilgili bilgileri gösterir
 • settime [‘day’/’night’] [0-24000] [day hour minute] – Oyununuz içinde günün saatini ayarlayın
 • showalbedo – Albedoyu göster veya gizle
 • spawnscreen – Doğma ekranını göster
 • listthreads – Tüm konuların listesini görüntüler
 • clear – Komut konsolundaki tüm metni temizler
 • pplist – Oyununuzdaki tüm kalıcı oyuncu verilerini görüntüleyin
 • shownexthordetime – Bir sonraki gezgin sürünün ortaya çıkma zamanını görüntüleyin
 • lights – Işıkları açar veya kapatır
 • exportitemicons – Tüm öğe simgelerini bir oyun klasörüne taşımanızı sağlar
 • traderarea – Oyununuzdaki ticaret alanlarını görüntüleyin
 • mem – Bellek bilgilerini görüntüler ve çöp toplayıcıyı çağırır
 • memcl -Belirli bir istemcideki bellek bilgilerini görüntüler ve çöp toplayıcıyı çağırır
 • settempuntil [c/f] – Görüntülenecek sıcaklığı Santigrat veya Fahrenhayt olarak ayarlar
 • starve – Oyununuzdaki bir oyuncunun açlıktan ölmesini sağlayın
 • getgamepref [string] – Oyununuzdaki tüm tercihleri görüntüleyin