Yeni askeri gözlük gece görüşü ile termal görüntülemeyi birleştiriyor

- Yorumlar

Gece görüşü ve termal görüntüleme birbirine benzer görünür ama aslında çok farklıdırlar ve modern savaşlarda büyük rol oynarlar. Askerler termal görüntülemeyi karanlıktaki hedefleri aydınlatmakta kullanırken gece görüşünü karanlık çevreyi aydınlatmada kullanırlar. Ama şimdi askerler her biri için ayrı aydınlatma ekipmanı taşımak zorunda değil.

BAE Systems, Pazartesi günü her iki fonksiyonu da sağlayan yeni bir optik türü duyurdu.

BAES_181472

“Bugünün savaşlarında iki optik yavaş bir seçenek ve kötü savaş koşullarında askerlerin güvenliğini tehlikeye atarak misyonun etkinliğini etkileyebilir” diyen BAE basın sözcüsü, “BAE System’in iki seçeneği entegre eden yeni çözümü ile askerler daha hızlı hareket edebilecek ve hedefleme yetenekleri artacak.” diye konuştu.

Askerin silahına monte edilen optik, Bluetooth yoluyla kafa kaskıyla bağlantı kuruyor. Savaşçı düşmeye basarak hızlıca iki mod arasında gidip gelebiliyor. Amerikan Ordusu’nun Gece Görüşü ve Elektronik Sensorler Müdürlüğü optiklerin geliştirilmesinin devamı için BAE ile 445 milyon dolardan beş yıllık sözleşme imzaladı. Ancak ürünün tamamlanarak ne zaman savaş alanlarına teslim edileceğine dair henüz bir bilgi yok.

x