Patates cipsli omlet tarifi

Geçenlerde Clotilde Dusoulier’in “Paris’i Tatmak: 100 Yerel Yemek Tarifi” kitabı elime geçti. Yeni bir şeyler keşfetmek için kitabı karıştırdım ve yeni harika favori kahvaltımızı keşfettim.

Omlet yapma şekliniz, sonsuz olasılıklar dünyasıdır. Bu tarifteki gibi Fransız tarzı omlet yapabilirsiniz: Görünüşü renksiz, ancak tadı harika. Ya da karışık bir şekilde biraz esmerletebilirsiniz. Her iki durumda da içine koyulan malzemeler insanları çıldırtacak cinstendir. Sebze, et, peynir ve otların bir karışımı yumurta kahvaltıların yıldızıdır. Ama patates cipsi? Cevabım genellikle “Manyak mısın.” olurdu. Yani, Clotilde Dusoulier’in “Paris’i Tatmak: 100 Yerel Yemek Tarifi” kitabının sayfalarını çevirene kadar.

Dusoulier’in yeni yemek kitabı, Paris şehrine sihirli bir yolculuk yapmak gibidir. İçinde Rye ve Kırmızı Miso Ekmeği gibi Paris’te modern yaşamın çağrıştırdığı yemeklerin yanı sıra kızarmış tavuk ve mercimek çorbası gibi klasik Fransız tarifleri de var. Dusoulier, sevdiği tüm tarifleri bir araya getirerek çarpıcı bir kitap ortaya çıkardı. Koleksiyon, Dusoulier’in Paris’te ki yaşamından ve favori restoranlarından esinlenerek hazırlanan kendi tariflerinden oluşuyor.

Tarifler, sabahtan gece saatlerine kadar günün belirli saatlerine göre uygun olacak şekilde sunulmuş. Öğle vakti içinde, ilk başta kesinlikle Fransız görünmeyen bir şey konmuş. Patates Cipsli Omlet. Evet, tuzlu gevrek aperitifler içeren bir omlet. Şaşırtıcı bir şekilde omlet, Paris’in Saint-Lazare tren istasyonunda bulunan bir klasik Fransız restoranı olan ve Fransız şef Éric Fréchon’un sahibi olduğu Lazare’nin menüsünde yer alıyormuş. Bu dahice fikri mümkün olan en kısa sürede denemem gerekliydi.

Malzemeler

  • 4 büyük yumurta
  • Yaklaşık 1 bardak biraz ezilmiş tuzlu patates cipsi
  • 3 yemek kaşığı ince doğranmış taze yaprak soğanı
  • 1 tatlı kaşığı kuru sarımsak taneciği
  • 1 çay kaşığı tuzsuz tereyağı veya zeytinyağı
  • Beraberinde servis yapmak için biraz yeşillik

Nasıl Yapılır

1. Adım

Bir kasede yumurtaları hafifçe çatalla çırpın. İkinci bir kapta, patates cipsi, yaprak soğan ve sarımsak tanelerini birleştirin. Yumurtaları yarı yarıya karıştırın.

2. Adım

Bir tavada, tere yağını orta ısıda eritin. Köpük olduğunda, yumurtaları ekleyin.

3. Adım

Yumurtaları 2 dakika pişirin, ardından cipsleri yüzeye serpin. 1 dakika daha pişirin veya omlet istediğiniz tada gelene kadar pişirin.

4. Adım

Ben az pişmiş, akıcı halini sevdim. Omleti ikiye katlayın ve servis tabağına koyun. Cipsler ezilmeden önce hafifçe salata ile hemen servis edin.

Not: Bu tarif kolayca geliştirilebilir, hatta daha kalın cipslerle de işe yarayabilir. Farklı lezzetlerle oynamaktan çekinmeyin. Cipsler tuzlu olduğu için yumurtaya tuz eklenmediğini hatırlatmak isterim.

Besin Bilgileri

Besinsel enerji 35 kalori, servis 2