Acı bakla faydaları ve özellikleri

Bakliyat hayranı iseniz, belki de diğerleriyle aynı tariflerde yenmeyen acı bakla adında bir baklagil olduğunu bilmiyorsunuzdur. Acı bakla veya eşek baklası, kolesterol düşürücü, hipoglisemik, hipotansif, kardiyoprotektif, antioksidan etkileri öne çıkan bir besindir ve çok besleyicidirler.

Bu yazıda acı bakla tüketmenin özellikleri ve faydaları nelerdir, nasıl yemeniz gerektiğini ve olası yan etkileri nedeniyle ne zaman tavsiye edilmediğini anlatacağım ve bu makaleyi okuduktan sonra henüz onları yemediyseniz, yemeye teşvik edileceksiniz.

Acı bakla nedir?

Lupin olarak da bilinen acı bakla, baklagil olarak sınıflandırılan bir besindir. Yaygın olarak farklı isimlerle bilinir: en popülerleri arasında chochos, beyaz acı bakla, tramusos, almorta, beyaz koyun, entremozo.

Lupinlere bilimsel olarak Lupinus albus adı verilir. Acı bakla kelimesi Latince lupus = Kurt’tan gelir, Romalılar bitkiye “herba lupina” (kurt otu) adını verirler.

Acı bakla esas olarak Akdeniz bölgesinde bulunur, ancak besin değerleri nedeniyle tüketimleri Avrupa’nın geri kalanına ve Latin Amerika’ya yayılmıştır.

Acı bakla tohumları yuvarlak, yaklaşık 1-3 cm büyüklüğünde, karoten ailesine ait doğal bir pigment olan zeaksantin nedeniyle sarı renktedir.

Doğal olarak içerdikleri alkaloit miktarı nedeniyle biraz acı bir tada sahiptirler.

2000 yıllarından beri acı bakla yetiştiriciliğinin bahsedildiği Yunan ve Roma yazıları vardır.

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Alman araştırmacılar, bu bitkinin sahip olduğu bitkisel protein miktarıyla ilgileniyorlar. Bu, daha verimli çeşitler ve tatlı bir tada sahip, yani alkaloidler ve toksik maddeler içermeyen diğerleri elde etmek için endüstriyel sistemi mükemmelleştiren daha ileri çalışmaların başlangıç ​​noktasıydı.

Acı baklaların özellikleri

Acı bakla tohumları, yaklaşık %35-40 soya kadar mükemmel kalitede protein içerir.

Mükemmel bir lif kaynağıdır, çözünür lif, çözünmez ve hemiselüloz içerir, ikincisi bitki hücresinin sahip olduğu çözünmeyen bir lif türüdür.

Çoğu baklagil ile karşılaştırıldığında, sindirilebilir karbonhidrat içeriği çok daha düşüktür ve esas olarak sağlık için uygun olan oligosakkaritleri içerirken, acı baklaların besin bileşiminde nişasta neredeyse yoktur.

Yağ içeriği %8-12 arasında değişkenlik gösterir ve en iyi yanı ağırlıklı olarak omega-6 ve omega-3 olmasıdır.

Ek olarak, acı bakla bitki kökenli bazı gıdalarda bulunan ve mükemmel sağlık özelliklerine sahip bir bileşen olan fitosterolleri içerir: antioksidan etkiye sahiptirler, hipertansiyonu düşürmeye yardımcı olurlar, kolesterol seviyelerini düzenlerler, prostatın bakımına yardımcı olurlar, anti-inflamatuar etkiye sahiptirler. ve kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Fena değil, değil mi?

Ancak bu tohumu özel yapan şey, Lupanin olarak bilinen, kendi türünde benzersiz bir bileşene sahip olması, acı baklada en yüksek konsantrasyonda bulunan ve hipoglisemik etkiye sahip olduğu gösterilen alkaloid olmasıdır.

İçeriğindeki zeaksantin, sizi görme problemlerinden koruyarak erken yaşta makula dejenerasyonunu önler.

Protein içeriği yüksektir, bu da onu, besinleri kas rezervinin bir parçası olduğu için spor dünyasında ve aktif insanlarda besin değeri yüksek bir besin haline getirir.

Potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, demir gibi minerallere sahiptir ve ayrıca insan sağlığı için mükemmel faydalar sağladığı gösterilen antioksidan özelliklere sahip bileşikler olan fenolik asitler, izoflavonoidler ve flavonoidler açısından da zengindir.

Acı baklaların sağlığa faydaları

Acı bakla tohumlarına ilgi arttı. Sağladığı sağlık yararları ile öne çıkan, hazırlanmasının kolay olmasının yanı sıra, vücudumuz için gerekli bir besin kaynağıdır: kaliteli bitkisel proteinler açısından zengin besinler, birçok biyoaktif bileşen içeren ve düşük karbonhidratlı diyet lifleri, bir diyet için idealdir..

Hala şüpheleriniz varsa, bu besleyici lezzetleri yemek için bir saniye daha tereddüt etmemeniz için onları burada açıklayacağım.

Acı bakla şeker hastaları için uygun mu?

Evet, bu baklagillerin en büyük avantajlarından biri: Dünya çapında hızla artan bir hastalık olan şeker hastalığına karşı korunmaya yardımcı oluyor.

Acı bakla, kan şekeri seviyesinin yükselmesini (glisemi) desteklemediğinden, düşük bir glisemik indekse sahiptir ve vücutta insülin hormonunun doğal salgılanmasını uyarır, bu da onu diyabet hastaları, obazite hastaları ve kilolular için şiddetle tavsiye edilen bir gıda haline getirir.

Acı bakla kolesterol için iyi mi?

Acı bakla, çoğunlukla yeşil veya sarı bitkilerde ve sebzelerde bulunan ve kolesterol sorunlarını tedavi etmek için kullanılan doğal kimyasallar olan fitosteroller içerir.

Özelliklerinin kolesterol seviyelerini iyileştirmeye ve düzenlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir ve bu, kalp hastalıklarını azaltır ve hatta acı baklayı tuzlu yemediğiniz sürece yüksek tansiyon üzerinde uzun vadeli olumlu etkileri olabilir.

Acı bakla şişmanlatır mı?

Numara! Hiç de değil, mükemmel bir besindir: yüksek lif içeriği onlara doygunluk gücü verir, düşük karbonhidrat içeriği ve sağlıklı yağ içeriği, sabit bir kiloyu korumanıza yardımcı olur.

Acı baklanın, günümüzde çok yaygın bir başka rahatsızlık olan kabızlıkla savaşarak bağırsak geçişini düzenlemeye yardımcı olmasının yanı sıra.

Acı bakla tüketiminin yan etkileri

Bu tohumları tüketmeden önce uygun şekilde hazırlamazsanız göz önünde bulundurmanız gereken bazı yan etkiler ve kontrendikasyonlar vardır:

  • Tohum çiğ ise tadı acıdır, çünkü mide ağrısı, kusma, ishal ve şişkinliğe neden olabilen ve vücuda zararlı alkaloidler, antitripsinler ve doğal toksik maddeler içerir.
  • Asla yeşil, çiğ veya onları içeren bakla ile tüketilmemelidir.
  • Kalp problemleriniz veya hipertansiyonunuz varsa, yüksek tuz içeriği nedeniyle konserve sunumunu tüketmemelisiniz.
  • Gut hastalığı veya hiperürisemisi olan kişiler, vücuttaki pürinler ürik aside dönüştüğü için özellikle ağrılı krizlerde tüketiminden kaçınmalıdır.
  • Yer fıstığına veya yer fıstığına alerjisi olan hastalarda ciddi alerjik reaksiyonlar kanıtlanmıştır, bu nedenle bu öyküye sahipseniz, bir alerji uzmanı tarafından önceden değerlendirilmeden tüketilmesi önerilmez.