Kolanın içinde neler var

Bugün hepimizin bildiği ve birçoğumuzun gerçekten sevdiği kola, ilk olarak 1880’lerde yaratıldı. Kola şirketlerinin kullandığı malzemeler uzun yıllar halktan gizli tutuldu. Kola tarifinin gizli kalmasını sağlamak için şirketler, onu çok üst düzey gizlilik protokolleri ile korudu. Bu yöntemler işe yaramış gibi görünüyor, çünkü çoğumuz hala popüler içeceğin içinde ne olduğunu bilmiyoruz.

Muhtemelen bir zamanlar kolanın kokain içerdiğini biliyorsunuzdur. Bilmeyebileceğiniz şey, içeceğin hala koka yaprağından elde edilen bir özle aromalı olduğu ve yapraklardan ekstrakte edilen kokainin tıbbi kullanım için satıldığıdır. Stepan Company, kokaini saflaştırma lisansına sahip tek ABD şirketi olan Mallinckrodt’a satılan koka yapraklarından kokain çıkarıyor. Koladaki diğer maddeler nelerdir ve bunlar ne işe yarar?

Kola oldukça kısa bir içerik listesi içerir:

  • Karbonatlı su
  • Şeker (sükroz veya yüksek fruktozlu mısır şurubu olabilir)
  • Kafein
  • Fosforik asit ve karamel (E150d)
  • Doğal aromalar (koka yaprağı ekstresi dahil)

Karbonatlı su ve şekerin amacı açıktır, ancak karamel renginin de önemli bir tatlandırıcı olduğunun farkında olmayabilirsiniz. Bunların hiç popüler olmamasının iyi bir nedeni var. Karamel rengi, karbonhidratların ısıl işlem görmesi ile hazırlanan çözünür bir gıda boyasıdır. Altın veya kahverengi sıvı, acı bir tadı ve yanmış şeker kokusunu korur.

Kafein bir uyarıcıdır, ancak aynı zamanda kolaya karakteristik bir acı tat katar. Ek tatlandırıcıların gizli formülü, çok üst düzey protokollerle korunuyor.