Logo değiştiren teknoloji firmaları

Bugünün telefonlarını, tabletlerini ve yazılımlarını üreten teknolojik firmaları düşünün. Birçoğunun bir asırdan fazla süredir ortalıkta olduğunu ve hala pazara liderlik ettiğini görünce şaşıracaksınız.

Bugün bu markaların logo evrimine bakıyoruz ve bazı orijinal logoların bugünün tanıdık markaları olarak tanınmasının ne kadar zor olduğunu göreceksiniz! Bu makale, bu teknolojik markaların logo gelişimi hakkında ayrıntılı bilgi sağlıyor.

Teknoloji çok hızlı değişiyor ve dev teknoloji şirketleri bile canlı kalabilmek için sürekli kendilerini yeniliyor. Yani logolarını daha taze görünen resimlerle revize ediyorlar. Doğrusu bazı dev teknoloji şirketleri logolarında çok kere değiştirdi ve onların ilk halini hatırlayamazsınız bile.

Hayattaki her şey zamanla değişir ve şirket logoları da istisna değildir. Dünyanın en ikonik şirket logo değişikliklerinden bazılarının ve değişmeye karar vermelerinin kurumsal nedenlerinin bir listesini derledik. Yeni bir şirket logosu oluşturmayı düşünüyorsanız, herhangi bir noktada güncelleme fikrini tekrar gözden geçirmekten çekinmeyin. Bu, marka mesajlaşmasını ve genel görsel estetik görünümü içerir.

Şirketler logolarını neden değiştirir

  • Zamana ayak uydurmak için
  • Teknoloji veya sosyal medya ile ilgili markaya sahip olmak
  • Bir konu oluşturmak veya tartışma başlatmak için
  • Çünkü şirketin hizmetleri, hedefleri veya odağı zaman içinde değişebilir
  • Sektör trendlerinin zirvesinde kalmak için
  • Müşteri duygularını karşılamak için

Çoğu büyük şirket, markalarını optimize etmek ve güncellemek için yeni yollar ararken markalarını gözden geçirmek için çok zaman harcar. Normal bir durumda, bu değişiklikler yalnızca yüzeysel olurken, şirketin temel değerleri aynı kalır ve yalnızca markalaşma değişir.

Yetersiz olduğunu düşündüğünüz her an marka imajınızı yeniden gözden geçirin; şirketinizin sizinle birlikte değişen yaşayan bir parçası olabilir ve başarılı yapılırsa muazzam bir değer sunabilir.

10 teknoloji devinin logolarının tarih içindeki değişimi

Yahoo’nun logo değişimi

Yahoo! Inc., 1994 yılında iki Stanford Üniversitesi mezunu olan Jerry Yang ve David Filo tarafından kurulan dünyaca ünlü bir Amerikan İnternet hizmetleri firmasıdır. Yahoo’nun ürünleri ve hizmetleri diğerlerinin yanı sıra bir web portalı, arama motoru, e-posta hizmeti ve bir web dizininden farklıdır. Markanın adıyla ilgili eğlenceli bir gerçek, altta bağlantılı yazıda açıklanmıştır.

Markanın ilk logosu 1995 yılında tanıtıldı ve “Y” harfini temsil etmek için atlayan hevesli bir figür yer aldı. Pikselli, 90’lar tarzı kırmızı ve kahverengi logo, İnternetin ilk günlerinde çok kısa süre kullanıldı. Yahoo! Çoğumuzun aşina olduğu yeni bir logo stiline, geçen yıla kadar kullanılan dinamik ama çok daha temiz yazı tipine hızla geçti. 2013 yılında Yahoo! Daha simetrik bir yazı tipine sahip modernleştirilmiş harfler içeren logosunun yeni bir versiyonunu tanıttı.

yahoo-logolari

Apple’ın logo değişimi

Apple Inc., bilgisayar, yazılım ve elektronik cihazlar endüstrisindeki en büyük ve en ünlü şirketlerden biridir. Apple, Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından 1976 yılında kuruldu. Şirket, Mac bilgisayarları, iPod medya oynatıcısı, iPhone akıllı telefonu ve iPad tabletiyle tanınmaktadır. Apple, kuruluşundan bu yana sektörün en yenilikçi ve rekabetçi şirketlerinden biri olarak kaldı ve uzun zamandır pazardaki en kaliteli ürünlerden bazılarını sağlıyor.

Mevcut Apple logosu dünya çapında çok ünlü olmasına rağmen ilk versiyonundan tamamen farklı. Bu ilk versiyon 1976’da Steve Jobs ve Ronald Wayne tarafından tasarlandı ve Isaac Newton’u bir şerit afiş üzerinde “Apple Computer Co.” ile elma ağacının altında otururken temsil ediyor. Logoda şu cümleyi okumak mümkün: “Newton… tuhaf düşünce denizlerinde sonsuza kadar yolculuk eden bir zihin”. Newton ve elması bilim ve yenilik fikrini temsil etmek için seçildi.

1977’de tasarımcı Rob Janoff, şirketin “Apple’a Bayt” sloganını göstermek için tasarlandığı varsayılan ünlü “gökkuşağı elmasını” getirdi. Ancak tasarımcı daha sonra elmayı kiraz domatesinden ayırmak için ısırığın eklendiğini itiraf etti. O zamandan beri, logo siyah bir görünümden mavi bir 3D versiyona ve son olarak beyaza kadar küçük değişikliklerden geçti.

apple-logolari

Microsoft’un logo değişimi

Microsoft Corporation, dünyanın en büyük yazılım üreticisidir. Paul Allen ve Bill Gates tarafından ABD’de 1975’te kuruldu. Microsoft adı, Bill Gates’in 1975’te Paul Allen’a gönderdiği bir mektuptan geliyor: “Micro-soft” kelimesini ortaklıklarına atıfta bulunmak için kullandı.

Bugün Microsoft, dünyanın en başarılı ve değerli şirketlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ürünlerinin çoğu bilgi işlem ve İnternet ile ilgilidir, bazı örnekler Microsoft Windows, Office, Edge ve Xbox’tır.

Orijinal “harika” Microsoft logosu 1975’te tanıtıldı ve 70’ler ve 80’lerin yazı tipi trendini yansıtıyordu. 1980 yılında iki yıl boyunca logo daha kalın harflerle yeniden tasarlandı. 1982 yılında şirket koyu yeşil arka plana sahip yeni bir logo çıkardı. Bu logonun “O” harfi çok ünlendi. Şirket 1987 yılında Scott Baker tarafından tasarlanan ve “o” ile “s” arasında bir bölü ile “yumuşak” olanı vurgulayan “Pacman” logosu adında yeni bir logo yayınladı. Bu çizgi hareket, hız ve kuvvet fikirlerini temsil ediyordu.

Bugün logo, Windows logosu için kullanılan dört renkli kareyle temsil edilmektedir: kırmızı, yeşil, mavi ve sarı. Renkler, Microsoft ürünlerinin çeşitli portföyünü simgeliyor. Microsoft logosunu neredeyse her on yılda bir değiştirdi ve genelde bunu Windows ürünleriyle paralel yaptı.

microsoft-logolari

Nokia’nın logo değişimi

Nokia, 1985 yılında kurulan ve ilk olarak kağıt üreticisi olarak başlayan bir Fin iletişim ve bilgi teknolojisi şirketidir. Şirket daha sonra elektronik endüstrisine yatırım yaptı ve yakın zamana kadar mobil cihazlar pazarında liderdi. Eylül 2013’te Nokia, tüm ürün ve hizmetlerini Microsoft’a satacağını duyurdu ve bu işlem 25 Nisan 2014’te tamamlandı. Şirket son zamanlarda cep telefonu sektörüne geri Android telefonlarla geri döndü.

İlk logo, şirketin ofislerinin yakınında bulunan “Nokiavirta” adlı bir nehre atıfta bulunan bir balığı içeriyordu. Ardından Nokia, 60’larda dairesel siyah beyaz bir logo lehine düşen üçgen bir logo seçti. Bu, Nokia’nın elektronik ve kablolu ürünler ürettiği zamanlardı.

Şirket cep telefonları sunmaya başladığında, yazı tipi için kendi ülkesi Finlandiya’yı temsil eden mavi bir renk kullanmaya karar verdi. Bugün, “İnsanları Bir Araya Getirmek” sloganına sahip Nokia logosu, şirketin insanları engelsiz ve mesafeli bir şekilde birbirine bağlama misyonunu anlatıyor.

nokia-logolari

IBM’in logo değişimi

IBM’in marka imajı, yaklaşık 100 yıldır bilgi işleme ürün ve hizmetlerini ticarileştirme sürecinde şekillenmiştir. IBM’in ürünlerinin çoğu, “ilk ölçeklerinden ve saatlerinden günümüzün güçlü bilgisayarlarına ve geniş küresel ağlarına kadar bilgileri kaydetmek, işlemek, iletmek, depolamak ve almak için tasarlanmış ve geliştirilmiştir” (IBM resmi web sitesi).

IBM, 1911’de Computing-Tabulating-Recording Company (CTR) olarak kurulmuş olmasına rağmen, kökeni 1888’de Dr. Alexander Dey tarafından ilk kadranlı kayıt cihazının icadına kadar uzanabilir. Dey’in işi, IBM’in 1907-1924 yılında, marka “International Business Machines Corporation” (IBM) olarak yeniden adlandırıldı ve bu isim değişikliğine denk gelecek şekilde yeni bir küre şeklinde logo yayınladı.

Yıllar geçtikçe IBM, 1947’de sadece ilk harfleri cesur ve abartısız bir tarzda kullanarak daha basitleştirilmiş bir logo oluşturmayı seçti. Mevcut logo 1947 versiyonuna çok benziyor ve Paul Rand tarafından tasarlandı. Büyük harfle yazılmış harfler otoriteyi gösterir, yatay çizgiler şirketin ürünlerinin hızını temsil eder ve mavi renk seçimi markanın profesyonelliğini yansıtır. Mevcut logo 1972’den beri değişmedi ve basitliği sayesinde tüm dünyada kolayca tanınabilir.

ibm-logolari

Google’ın logo değişimi

Google, internet araması, çevrim içi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketi. İnternet tabanlı hizmet ve ürünler geliştirir, ek olarak bunlara ev sahipliği yapar. Kârının büyük kısmını AdWords programı aracılığıyla reklamlardan elde etmektedir.

google-logolari

Google logosuna daha modern bir görünüm verdi. Google aslında 2014’de logosunda ufak bir değişiklik daha yaptı. Değiştirilen noktayı fark edebildiniz mi?

google-yeni-logo

Kodak’ın logo değişimi

kodak-logolari

Eastman Kodak, dijital görüntüleme, fotoğraf malzemeleri ve ilgili ekipman ve hizmetler konusunda uzmanlaşmış, George Eastman tarafından 1888 yılında kurulan küresel bir Amerikan şirketidir. 1976’da şirket, ABD’deki fotoğraf filmi satışlarında pazar payının %90’ına sahipti. Bununla birlikte, 1990’ların sonlarından bu yana, Kodak, çoğunlukla dijital fotoğrafçılığa geçiş nedeniyle finansal olarak mücadele ediyor.

İlk logo 1907’de tasarlandı ve markanın adını bir sembol olarak temsil eden ilk şirket logosuydu. Kırmızı ve sarı renkleriyle Kodak adı 30’lu yıllarda geldi. 1960 yılında marka, içinde grafik kırmızı “K” öğesi bulunan sarı bir kutu ile değiştirilen bir köşe kıvrımını piyasaya sürdü. Daha sonra 80’lerde marka aynı tasarımı farklı bir yazı tipi kullanarak daha çağdaş çizgilerle güncelledi. Bugün, logoyu basitleştirmek için kutu kaldırıldı ve marka, bu kez yuvarlatılmış harflerle yazı tipini tekrar modernize etmeyi seçti.

Canon’un logo değişimi

canon-logolari

Canon, kameralar, fotokopi makineleri, yazıcılar ve tıbbi cihazlar gibi görüntüleme ve optik ürünler üreten lider bir Japon şirketidir. Marka ilk olarak 1933’te Precision Optical Industry Co.Ltd olarak adlandırıldı.

1933’te, Hassas Optik Aletler Laboratuvarı kurulduğunda, kameralarına verilen isim Kwanon’du: “Bu isim Budist Merhamet Tanrıçası Kwanon’un yardımseverliğini yansıtıyordu ve Şirketin dünyanın en iyi kameralarını yaratma vizyonunu somutlaştırıyordu. Logo, “1000 Silahlı Kwanon” ve alevler içeren kelimeyi içeriyordu (Canon’un Resmi Web Sitesinde açıklandığı gibi). Bir yıl sonra, şirket yurtdışına açılma kararı aldı ve uluslararası olarak kabul edilecek ve anlaşılacak bir isme ihtiyaç duydu ve bu nedenle Canon adı 1935’te resmi ticari marka olarak seçildi ve tescil edildi.

İlk iki logo, ticarileştirilmiş kameraların adından, “Kwanon” dan ilham aldı ve ilk logo, birçok kolu alevlerle çevrili tanrıçanın resmini de içeriyordu. Markanın adı “Canon” olarak değiştirildiğinden, şirket logonun çeşitli versiyonlarını tasarladı. Birleşik sürüm 1953’te oluşturuldu ve bugün kullanılan logo, birkaç iyileştirmeden sonra 1956’da oluşturuldu.

Intel’in logo değişimi

Orijinal Intel logosundan bugüne pek bir değişiklik olmadı. Şirketin 1968’de kurulduğundan beri Intel yalnızca iki logoya sahipti. Birincisinde “e” harfi düşürüldü ve ikincisi ve şu an Intel’in etrafında “swoosh” var. Güncelleme, 2006 yılında, o zamanın CEO’su Paul Otellini’nin Intel’deki stratejik değişimi duyurmasıyla gerçekleşti.

Bu logo her zaman mavi olmuştur ve her zaman şirket adını içermiştir. Bu, GE ve Coca-Cola ile birlikte en az değişen kimlik işaretlerinden biridir.

intel-logo-degisimi

Firefox’un logo değişimi

Mozilla Firefox, 2002 yılında Dave Hyatt ve Blake Ross tarafından bilgisayar masaüstleri için kurulmuş, kar amacı gütmeyen ücretsiz bir web tarayıcısıdır. Tarayıcının ilk adı “Phoenix” idi, ancak bazı ticari ad sorunları nedeniyle “Firebird” olarak değiştirildi. Ertesi yıl, şirket mevcut Firebird veritabanı sunucusu nedeniyle yeni bir ticari isim sorunu ile karşı karşıya kaldı. 2004 yılında, kurucular projeyi tamamen yeni bir isim ve logo ile yeniden markalaştırmaya karar verdiler. Yeni adı “Firefox”, kırmızı panda için Çince bir addır. Firebird ismine benzerliğinden dolayı seçilmiştir.

İlk logo, 2002 ve 2004 yılları arasında markaya ilk kez isim olarak seçilen “Phoenix” i ve “Firebird” i temsil etmektedir. İsim ticareti sorunları ve marka değişikliği nedeniyle, bugünün logosu orijinalinden tamamen farklı ve bir dünyayı çevreleyen bir tilkiyi temsil etmektedir.

Bu logo ile ilgili ilginç bir gerçek, gerçekte bir tilki değil, “Firefox” adında bir kırmızı panda olmasıdır. Pandanın görünüşü ve duruşu bir çocuk incilindeki çizimlerden ve aynı zamanda bir tilkinin Japon fırça resminden esinlenmiştir.

firefox-logo-degisimi