Kestane yemenin faydaları

Kestanenin faydaları oldukça fazladır ve bu yazımızda size bazılarından bahsedeceğiz. Kestane, Castanea vulgaris bitkisinin kuruyemişidir ve ağırlıklı olarak mevsimi, sonbahar ve kış aylarında yenen kuru bir meyvedir. Kestane hiç şüphesiz mevsimlik sevdiğimiz yiyeceklerden biridir.

Kestane çiğ yenmez. Aslında, midemizi hasta edebilecek bazı bileşikleri (tanenler) var. Kestane nasıl yenir? Kavrulmuş kestaneler lezzetlidir ve fırınlanmış kestane de hazırlayabiliriz. Eskiden sobalar yaygın olarak kullanılırken sobada kestane kızartırdık. Pilonga (kurutulmuş), şekerlenmiş, haşlanmış kestane de tüketilmekte, püreler, salatalar, sütlaç, garnitürler, soslar, tatlı tarifleri gibi yemek tariflerinde yer almakta ve hatta kestane unu bile yapılmaktadır.

Bu kuruyemişlerin besin değerini ve kestane tüketmenin özelliklerini ve faydalarını öğreneceğiz.

Kestanenin besin değeri

Her 100 gram kestanenin 40 gramından biraz fazlası su, 40 gramı kompleks karbonhidratlar, 5 gramı yağ, 4 tanesi bitkisel proteindir ve ayrıca bize 7 gram lif sağlar.

Ancak kestane ayrıca E, Niasin veya B3, Piridoksin veya B6, Tiamin veya B1, Riboflavin veya B2 ve folat veya B9 vitaminleri içerir.

Bu kuruyemişlerde potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, çinko, selenyum ve iyot bulunur.

Kestane 100 gramda yaklaşık 225 kcal sağlar.

Kestane yemenin faydaları

1. Kestane doyurucu bir besindir. Kestane, genel bileşiminde sağlıklı olmasının yanı sıra, lif ve kompleks karbonhidrat içeriği nedeniyle doyurucu bir besindir. Aşırıya kaçmadan kilo verme diyetlerine dahil edilebilirler.

2. Sağlıklı dişler ve kemikler için kestane. Bu kabuklu yemişler, kemik sistemimizi ve dişlerimizi iyi durumda tutmamıza yardımcı olan kalsiyum, fosfor ve magnezyum içerir.

3. Kestane sinir sistemimizin işleyişini uyarır. Mineraller ve B vitaminleri açısından zengin içeriği, kestaneyi sinir sistemimizin düzgün çalışmasına katkıda bulunmak ve nörolojik bozuklukların veya hastalıkların önlenmesine yardımcı olmak için ideal bir gıda haline getirir.

4. Şeker hastaları için kestane. Şeker hastaları, sahip oldukları karbonhidratlar yavaş emildiğinden ve kanda insülin yükselmeleri oluşturmadığından kestane tüketiminden yararlanabilir.

5. Kestane tüm gerekli amino asitlere sahiptir. Kestanenin bitkisel proteini tüm gerekli amino asitleri içerir. Özellikle vegan beslenenler, yaşlılar ve sporcular için ilginç bir şey.

6. Kestane unu, glutensiz bir besindir. Kestane unu, diğer un türlerinde glüten yer aldığı için kullanılabilir, çölyak hastaları ve glüten duyarlılığı olan kişiler ve sadece sağlığına dikkat etmek isteyenler için çok sağlıklı bir seçenektir.

7. Kestanenin kalp koruyucu etkisi vardır. İyi bir kuruyemiş olarak kestane çok sağlıklı yağlara sahiptir ve bize iyi oranda omega 6 ve omega 3 yağ asitleri sağlar. Ve diğer bitki bazlı yiyecekler gibi, kolesterol içermez.

8. İyi bir bağırsak geçişi için kestane. Kestane, vücudumuzun farklı bölgelerine çok olumlu bir şekilde katkıda bulunacak mükemmel miktarda lif içerir. Bunlardan biri ve çok önemli olanı, bakteri floramızın optimal koşullarda olmasına yardımcı olacak ve bu da diğer şeylerin yanı sıra bağışıklık sistemimizin daha iyi çalışmasını etkileyecektir. Ancak kestane kabızlığı ve divertiküloz veya kolon kanseri gibi kalın bağırsak rahatsızlıklarını ve hastalıklarını önlemeye de yardımcı olur.

9. Kestane, hipertansifler için sağlıklı besindir. Yüksek tansiyonu olan kişiler, belirli yiyecekleri tüketirken kısıtlamaları olduğunu zaten biliyorlar. Kestane ise düşük sodyum ve yüksek potasyum içeriği nedeniyle mükemmel bir şekilde tüketilebilir. Aslında, idrar söktürücü etkileri nedeniyle sıvı tutma eğiliminde olan kişiler için de faydalıdırlar.

10. Anemi için kestane. Demir eksikliği anemisi, yorgunluk ve bitkinlik vakalarını önlemek veya iyileştirmek için kestane müttefiklerimizdir. İyi bir demir kaynağı olan ve biraz meyve (C vitamini sağlayan) ile birleştirilmiş bir gıda olarak, kansızlık ve yorgunluk durumlarında bize yardımcı olur.