iPhone’da video görüntü kalitesi ayarlama

iPhone’unuzda kaydettiğiniz videoların çözünürlüğünü ve kalitesini nasıl yapılandıracağınızı açıklayacağız. Diğer birçok marka telefonun aksine bu ayar kamera uygulamasının kendisinde yer almıyor ve onu bulmak için biraz araştırmanız gerekecek. Yeniyseniz ve ilk iPhone’unuzu kullanıyorsanız, size bunu yapmanın yolunu göstereceğiz.

iOS 15’in size göstereceği seçenekler, sahip olduğunuz iPhone modeline de bağlı olacaktır. Bir iPhone 13 Pro’nun özellikleri iPhone 13’ünkilerle aynı olmadığından, iPhone 12 ve diğer önceki modellerin özellikleri de farklıdır. Her birinin farklı kayıt yetenekleri vardır, bu nedenle sahip olacağınız seçenekler iPhone modelinize de bağlıdır.

iOS videolarının çözünürlüğünü ayarlama

1. Yapmanız gereken ilk şey, iOS ayarlarına girmek. Bunun için iPhone’unuzda önceden yüklenmiş olan ve üzerinde dişli çark simgesi bulunan Ayarlar uygulamasını açmanız gerekir.

2. Ayarlar uygulamasına girdikten sonra, seçeneklerin dağıtıldığı çok sayıda bölüm göreceksiniz. Burada, altıncı seçenek bloğunda görünen Kamera bölümüne girmelisiniz. Bir kamera simgesiyle göreceksiniz.

iphone-video-kalitesi-1

3. Cep telefonunuzun kamerası ile ilgili tüm seçenekleri göreceğiniz bir ekrana gireceksiniz. Izgara ve diğer ayarlar gibi bazı kompozisyon seçeneklerini etkinleştirebileceksiniz. Fotoğrafların çözünürlüğünü değiştiremezsiniz, ancak video çözünürlüğünü değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için listede görünecek “Video kaydı” seçeneğine dokunun.

iphone-video-kalitesi-2

4. iPhone’unuzun kamerasının video kaydı şeklini tamamen yapılandırabileceğiniz bir ekrana gireceksiniz. Burada, en üstte, kameranın kayıt yaptığı çözünürlüğü ve frekansı ayarlayabileceksiniz. Benim durumumda 1080p’ye geldi, ancak iPhone modeli 4K’da kayıt yapabiliyor. Ne kadar yüksek çözünürlük koyarsanız, video dosyası o kadar fazla yer kaplar.

iphone-video-kalitesi-3

5. Kamera seçeneklerinde, HDR veya frekans gibi diğer özellikleri de yapılandırabileceksiniz. Ek olarak, Kamera seçeneklerinde ağır çekim ayarlarını ve saniye başına kare hızını da düzenleyebilirsiniz, ne kadar çok olursa, yapabileceğiniz ağır çekim efekti o kadar büyük olur.

iphone-video-kalitesi-4