GOG Galaxy nedir, güvenilir mi?

Bir zamanlar Good Old Games (eski iyi oyunlar) olarak bilinen GOG, 2012’den beri bir oyun dağıtım platformudur. Fanatical ve Green Man Gaming gibi sitelere kıyasla GOG, bir çevrimiçi mağaza aracılığıyla PC oyunları satmaktadır. GOG Galaxy güvenli, hızlı ve ücretsiz bir istemcidir.

Bununla birlikte, rakiplerinin çoğunun aksine, GOG tamamen DRM’siz oyunlarla ilgilenir ve Steam’in çalışma şekline benzer şekilde kendi bağımsız dağıtım platformuna sahiptir. GOG’un dağıtım platformu GOG Galaxy, kısa süre önce ikinci yazılım yinelemesine girdi ve bu çok ilginç bir değişiklik getirdi, artık rakip platformlardan oyunların entegrasyonuna izin veriyor.

GOG Galaxy 2.0, oyuncular için en eksiksiz dijital oyun kitaplığını oluşturmaya doğru cesur bir geçiş oldu, bu nedenle bu makalede GOG Galaxy’nin ne olduğuna ve nasıl çalıştığına bir göz atalım.

GOG Galaxy Nedir?

Steam’e aşina kullanıcılar için GOG Galaxy konseptini anlamak basit olmalıdır. 2014 yılında CD Projekt Red, GOG’un Windows, Mac ve Linux’ta bağımsız bir istemci yayınlayacağını duyurdu.

Steam gibi, GOG Galaxy’nin de üç ana amacı vardır: oyun satmak, kullanıcıların satın aldıkları oyunları organize etmelerine ve indirmelerine izin vermek ve GOG kullanıcılarının etkileşime girmesine izin vermek. GOG’un temel cazibe noktalarından biri, DRM’siz bir vitrin olmalarıdır. Bu nedenle, Galaxy istemcisi tamamen isteğe bağlıdır. GOG tarafından satılan tüm oyunlar, istemciyi kurmadan ayrı bir yazılım olarak indirilebilir, ki bu Steam gibi rakiplerin sunabileceği bir şey değildir.

GOG, 2017’de Galaxy istemcisinin buluta kaydetme desteğini duyurdu. Bulut olayı, ilk olarak Steam tarafından sunulan başka bir özelliktir ve bu, Galaxy’nin ilk büyük özelliği olacaktır. Bulut kayıtlarının lansmanında, 29 oyun desteklendi ve kullanıcıların kayıt dosyalarına başka herhangi bir cihaz üzerinden erişmesine izin verildi.

gok kutuphane

GOG Galaxy 2.0 inceleme

Haziran 2019, GOG’un istemcisinin tamamen yenilenmiş bir sürümü olan GOG Galaxy 2.0 için kapalı beta sürümünün başlangıcı oldu. Bu yeni istemcinin temel amacı, oyunculara Steam, Origin, Uplay, Epic Games Store, PlayStation 4, PlayStation 5 ve Xbox Live ağı oyunları kataloglayıp başlatmalarına imkan sağlamak.

GOG Galaxy 2.0’ı Diğer Platformlara Bağlama

GOG Galaxy 2.0’ı indirdikten, kurduktan ve başlattıktan sonra uygulama, GOG’un yeni istemcisinin özelliklerini açıklamaya yardımcı olan bir eğitim modunda başlar. Kullanıcılar, ana pencerenin üst kısmında Oyun ve arkadaş ekle düğmesi görmelidir, bu da tam da bunu yapmalarına olanak tanır. Bu düğmeyi tıklamak, kullanıcının diğer platformları GOG’a bağlamasına veya oyunları manuel olarak eklemesine izin verecektir. Steam gibi diğer platformlarda hesabı olan kullanıcılar için, kullanıcıların bunları GOG’a bağlamalarını şiddetle tavsiye ederiz; bu, güvenli, hızlı ve ücretsizdir.

Bunu yapmak için, bir ayarlar penceresi açacak olan Platformları bağla seçeneğini tıklayın. Bu pencerede yukarıda belirtilen tüm platformlar listelenecektir. Birini bağlamak için, ilgili seçeneğin yanındaki Bağlan düğmesine tıklamanız yeterlidir. Her bağlantı, kullanıcının ilgili kimlik bilgileriyle oturum açmasını gerektirecektir. Bu tamamen güvenlidir ve hiçbir bilgi doğrudan GOG’un sunucularına aktarılmaz. Tamamlandığında, bağlı platform müşterinin en soldaki menüsünde, Oyunlar başlığı altında, kullanıcının bağladığı platform (bu örnekte, Xbox) olarak etiketlenmiş olarak görünecektir.

gog entegrasyon

Bir PlayStation veya Xbox hesabını GOG’a bağlamak, bu oyunların PC üzerinden oynanmasına kesinlikle izin vermez, ancak oyuncuların başarılarını ve diğer istatistikleri Galaxy istemcisi içinde görmelerine izin verir. Steam veya Epic Games Store gibi herhangi bir PC platformunu bağlamak, kullanıcıların Galaxy içinden oyun başlatmasına olanak tanır.

Sadece bu değil, aynı zamanda Steam, Origin, Uplay veya Epic Games Store’u bağlamak, kullanıcının Galaxy arayüzünden bu platformları indirmesine ve doğrudan yüklemesine olanak tanır. Bu, kullanıcıların diğer tüm kütüphane platformlarını etkili bir şekilde değiştirebileceği anlamına gelir, çünkü GOG bunları kendi istemcisi içinden yönetmek için tam desteğe sahiptir.

Herhangi bir oyuna tıkladıktan sonra, ekranın üst kısmında bir Yükle veya Oyna (yüklüyse) düğmesi görünecektir. Sağındaki düğme, kullanıcıların kurulumlarını yönetmelerine, güncellemeleri kontrol etmelerine, destek almalarına ve daha pek çok şeye olanak tanır.

Galaxy ayrıca, kullanıcıların oyunları etiketlemelerine ve hatta bir ila altı yıldız arasında derecelendirmelerine olanak tanıyan sağlam organizasyon seçeneklerine sahiptir. Büyük koleksiyonlara sahip kullanıcılar için bu, oyunları sıralamanın ve alt kategorilere ayırmanın son derece yararlı bir yolu olabilir. Ayrıca, kullanıcıların koleksiyonlarının tamamında arama yapmalarına olanak tanıyan bir arama alanı da vardır.

Galaxy 2.0 ile GOG, oyuncular için bir avuç PC oyun kütüphanesi platformunu tek bir platform lehine tamamen birleştirmek ve değiştirmek için çok benzersiz bir kaynak sundu. Steam gibi yerel istemciler, yalnızca oyunlarını organize etmek ve oynamakla ilgilenen oyuncular için Envanterler ve Gruplar sistemleri gibi avantajlara sahipken, GOG Galaxy 2.0 kesinlikle harika bir hepsi bir arada çözümdür. GOG Galaxy 2.0 veya nasıl kullanılabileceği hakkında herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, aşağıya bir yorum bırakın.