Fortnite ilk piyasaya sürülme tarihi

Fortnite ne zaman yapıldı? İşte interneti kıran ve dünyayı kasıp kavuran oyunun ikonik geçmişine bir bakış. Fortnite’ın Epic Games tarafından ilk kez piyasaya sürülmesinin üzerinden neredeyse 4 yıl geçtiğine inanmak zor. Zaman uçup gidiyor. İşte bugün dünyanın en popüler oyununun dolu dizgin tarihine bir bakış.

Fortnite ne zaman çıktı?

Epic Games, 25 Temmuz 2017’de Fortnite’ı piyasaya sürdü ve video oyun tarihinin gidişatını sonsuza dek değiştirdi. Bununla birlikte, oyunun en popüler Battle Royale sürümünün hayranları için, oyunun bir Battle Royale türü olmasının Epic Games’in başlangıçta düşündüğü şey olmadığına inanmak zor olabilir! Aslında, Fortnite’ı ilk kez “Dünyayı Kurtar” versiyonunda yayınladılar. Bu, takım olarak oyuncuların bir adada zombi dalgaları ile savaştığı, oyunun nispeten popüler olmayan PvE formatıdır.

İkonik Battle Royale oyun modu 26 Eylül’de neredeyse 2 ay sonra yayınlandı. O zaman bile oyun tamamlanmadı ve Epic bunu erken erişim oyunu olarak yayınladı. Öyleyse neden bu erken başlangıç yapıldı? Ayrıca, başlamak için neden farklı bir oyun modu yayınlamayı düşündüler? Bunun arkasında ilginç bir gerçek yatıyor.

Fortnite nasıl ortaya çıktı?

Epic Games, 2011 gibi erken bir tarihte Fortnite üzerinde çalışmaya başladı. Bu, 6 yıllık bir çalışma demektir! Fortnite’ın ardındaki ilham kaynağı, Minecraft gibi video oyunlarının yapım tarzını Call of Duty gibi çekim türüyle birleştirme girişiminden doğdu.

Bununla birlikte, genel süreçte birçok gecikme yaşandı. Unreal Engine 3’ten 4’e geçiş, süreci büyük ölçüde yavaşlattı. Epic ayrıca oyunlarının ömrünü uzatmaya da karar verdi. Böylece oyuna rol yapma yaklaşımı eklediler ve oyunu bir hizmet modeli olarak geliştirdiler. Bunun için Tencent’i tüm deneyimleriyle onlara yardımcı olması için sürece dahil ettiler. Tüm bu revizyonlar Epic’e çok zamana mal oldu. Bu nedenle, “Dünyayı Kurtarın” versiyonunun Temmuz 2017’de yayınlanmasından neredeyse 6 yıl önceydi.

Bununla birlikte, aynı zamanda, bir Battle Royale oyunu olan PUBG, tamamen bir çılgınlık halini almıştı. Bu takıma ilginç bir fikir verdi. PUBG, piyasaya sürülmesinden sonraki birkaç ay içinde yaklaşık 5 milyon oyuncuya sahipti. Böylece Epic, bu yeni oyun modunun potansiyelini fark etti ve onu zaten yayınlanmış olan çekirdek oyunlarına getirmeye karar verdi. 2 ay içinde, Battle Royale modunu hızla oluşturdular ve Eylül ayında erken erişim olarak yayınladılar.

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale piyasaya sürüldüğünde dünyayı kasıp kavurdu. Minecraft mekaniğine sahip bir Battle Royale oyun modu benzersiz ve çok eğlenceliydi. Yaklaşık 10 milyon oyuncu, piyasaya sürülmesinden sonraki 2 hafta içinde oyunu oynamaya başladı. Ve Fortnite o zamandan beri hiç arkasına bakmadı. Oyuncu sayısı önümüzdeki 10 ay içinde 125 milyona yükseldi ve oyun 1,2 Milyar $ gelir elde etti.

Epic Games, oyunu yıllar boyunca ustalıkla yönetmiş ve tanıtmıştır. İkonik ortak çalışmalar, düzenli güncellemeler ve oynaması ücretsiz bir sürümle her şeyi taze ve oyuncuları mutlu etti. 2018’deki pro-am turnuvası büyük bir pazarlama başarısıydı ve oyunun popülerleşmesine yardımcı oldu. Dahası, 30 milyon $ ödüllü Fortnite World Cup gibi etkinlikler de oyunun profesyonel sahnedeki yerini sağlamlaştırdı.

Piyasaya sürüldüğünden beri, oyun istikrarlı oyuncu sayısını ve gelir miktarını korudu. Fortnite, 2018’de 2,4 milyar $ ve 2019’da 1,8 milyar $ gelir elde etti. Oyuncu sayısı da istikrarlı bir şekilde arttı. 2019’da 250 milyon civarındaydı. Şu anda 2021’de rakamlar 350 milyonun üzerinde. Böylesine şaşırtıcı rakamlar ve ikonik başarı ile Fortnite, gelecekte video oyun başarısı için ölçütleri belirledi. Ve bu rekorların kırılması hiç şüphesiz zor olacak.