BIOS ve UEFI nedir, farkları nelerdir?

Muhtemelen son yıllarda “BIOS” ve “UEFI” terimlerini çok duydunuz, ancak her birinin ne anlama geldiğini veya hangisini kullanmanız gerektiğini anlamayabilirsiniz. Bu makale umarım UEFI vs BIOS’u anlamanıza ve hangisini kullanmanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olacaktır.

BIOS nedir?

Eski ama yine de alakalı olarak BIOS ile başlayalım. Bilgisayarları herhangi bir süredir kullanıyorsanız, muhtemelen en azından ne olduğunu biraz biliyorsunuzdur, en azından duymuşsunuzdur, BIOS Temel Giriş Çıkış Sistemi (Basic Input Output System) anlamına gelir. BIOS aslında önyükleme sırası ve saati ve tarihi gibi belirli ayarları değiştirmenize veya CPU sanallaştırma gibi belirli özellikleri etkinleştirmenize veya devre dışı bırakmanıza izin veren anakartta yerleşik olarak bulunan yazılımdır.

Geleneksel BIOS ekranları genellikle mavi renktedir ve klavyeyi kullanarak gezintiğiniz menüler vardır. Bir fare kullanamamak, çoğu insan için büyük bir acıydı ve BIOS ekranı, yüksek çözünürlüklü ekranlarda iyi ölçeklenmiyordu, üstelik çok iyi görünmüyordu. Ancak BIOS yeterince iyiydi, bu yüzden üreticiler, daha yeni donanım ve yazılımların geleneksel BIOS’u artık kesmediğini göstermeye başlamadan önce 2000’lerde kullanmaya devam ettiler. BIOS aslında 16-bitlik yazılımın son ölümü oldu, diğer her şey 32-bit ve daha sonra 64-bit’e geçti. 64 bit yazılım ve donanım yaygınlaşmaya başladığında, BIOS’un değiştirilmesi zamanı da gelmiş oldu.

bios-nedir

UEFI nedir?

UEFI veya Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi’nin (Unified Extensible Firmware Interface) kökleri, BIOS’un sınırlamalarının teknolojik ilerlemeyi kısıtladığı yüksek güçlü sunucularda bulunur. UEFI, 2 TB’tan büyük sabit diskleri ve bölümleri kullanma yeteneği, fare kullanma desteğine sahip bir grafik kullanıcı arabirimidir (GUI). Fanlar ve donanım gibi donanım özellikleri üzerinde daha fazla kontrol gibi radikal yeni özelliklere izin verir. Hız aşırtma ve UEFI’de ağ desteği vardır. UEFI ayrıca UEFI’yi destekleyen diğer donanımların ayrı bir menü yerine BIOS üzerinden yapılandırılmasına izin verir.

UEFI, Eski BIOS’tan tamamen farklı olsa da, her ikisi de aynı amaca hizmet ettiği için genellikle “UEFI BIOS” veya basitçe “BIOS” olarak adlandırılır. BIOS’u şimdi farklılaştırmak için “Eski BIOS” veya “Eski OpROM (Seçenek ROM)” olarak adlandırılmaktadır. Çoğu anakart Eski BIOS uyumluluğu veya UEFI veya her ikisinin karışımı arasında geçişi destekler.

uefi bios

BIOS mu yoksa UEFI mi kullanmalısın ve neden?

Sadece birkaç istisna dışında, tüm modern işletim sistemleri bunu desteklediğinden ve genellikle koşullar altında gerekli olduğundan UEFI’nin kullanılması her zaman tavsiye edilir. Bunlar, daha önce bahsedilen 2 TB sürücüyü ve bölüm boyutunu içerir. Bazı dosya sistemi türleri, özellikle Windows’da kullanılan NTFS, tek bir bölümde yalnızca yaklaşık 2 TB alana hitap edebilir, bu nedenle 3 TB’lik bir sürücünüz varsa ve düzgün biçimlendirmezseniz, neredeyse 1 terabayt kullanılamaz hale gelirsiniz.

UEFI’nin diğer büyük avantajı da bu noktada devreye giriyor: GPT (GUID Partition Table). Eski BIOS, MBR (Ana Önyükleme Kaydı) tarafından kullanılan eski standardın aksine GPT, dosya sistemlerinin 2 TB’tan büyük bölümler oluşturmasına izin verir. Sadece bu da değil, MBR’nin sürücü başına maksimum 4 bölümü vardı, GPT 8 zettabayta kadar sürücü ve bölümlere izin veriyor! Yakında bu engele ulaşmamız pek olası değil.

Eski BIOS/MBR kullanmanın yararlı olabileceği tek durumlar, üzerinde yedeklemek istediğiniz önemli dosyaları olan Windows 7 gibi eski bir işletim sistemine sahip eski bir sürücünüz varsa olacaktır. Eski BIOS’u kullanmak, bu durumda daha eski bir sürücüye önyükleme yapmanıza olanak tanır.

Güvenli Önyükleme (Secure Boot) nedir?

UEFI ile ilgili son bir şey daha var ve bu Güvenli Önyükleme. Güvenli Önyükleme, belirli türdeki kötü amaçlı yazılımların, özellikle kök kitlerin veya önyükleyiciden önce çalışan herhangi bir kötü amaçlı yazılımın işletim sistemini tehlikeye atmasını önlemenin bir yoludur. Bir kötü amaçlı yazılım tespit edilirse, bilgisayar “Güvenli Önyükleme İhlali” görüntüler ve önyükleme işlemini durdurur. Farklı yazılım parçalarında, sistem için güvenli olduğunu doğrulayan dijital imza veya sertifika gibi bir “Güvenli Önyükleme Anahtarı” bulunur.

Güvenli Önyükleme, bu tür saldırıların başarılı olmasını zorlaştırır. Dikkat edilmesi gereken bir nokta, Güvenli Önyüklemenin yalnızca Windows 8 veya daha üstü ile çalıştığı ve Windows 7 veya Linux gibi Windows olmayan herhangi bir işletim sistemiyle çalışmadığıdır. Bu işletim sistemlerini kullanmak istiyorsanız, Güvenli Önyüklemeyi kapatmanız veya “Diğer İşletim Sistemi” olarak ayarlamanız gerekir.