iOS 14 bilinmeyen özellikleri

iOS 14’ün bilinmeyen özelliklerini listeledik. Apple iOS 14 nihayet geldi. iPhone 11’in piyasaya çıkmasıyla iPhone 11 iOS 14 bilinmeyen özellikler de ortaya çıkmaya başladı. Bu sürüm aynı zamanda yıllardır en iddialı nesilsel iOS yükseltmesidir. Üstelik, iOS 14 pek çok harika gizli özellik barındırıyor. İşte bilmeniz gereken en iyi 25 şey:

Uygulama kitaplığı

Uygulama Kitaplığına Ekle – Bir uygulamayı sildiğinizde, artık onu Ana ekranınızdan kaldıran ancak iOS 14’ün yeni Uygulama Kitaplığında tutan Uygulama Kitaplığına eklemek için yeni bir seçenek vardır.

Arkaya dokunma

Özel Komutlar – Ayarlar> Erişilebilirlik> Dokunma> Arkaya Dokun bölümüne gidin ve iPhone’unuzun arkasına iki kez veya üç kez dokunduğunuzda hızlı erişim komutları ayarlayabilirsiniz. Hızlı gezinme kısayollarından Siri’yi veya Bildirim Merkezi’ni açmaya, ekran görüntüsü almaya, sesi değiştirmeye, telefonu sessize almaya veya kilitlemeye kadar neredeyse her komut kullanılabilir.

Batarya

Özel Güç Modları – Siri kısayolları artık iPhone’unuz şarj olurken veya Düşük Güç Modu’ndayken özel ayarları otomatik olarak uygulayabilir. Bunlar arasında bildirim ayarları, ekran parlaklık seviyesi, konum paylaşımı, Bluetooth açık / kapalı ve daha fazlası bulunur.

Bluetooth

Banner Bildirimleri – iOS 14, açılır bir bildirimde hangi Bluetooth cihazının bağlı olduğunu gösterir, böylece artık Kontrol Merkezi’nde kontrol etmenize gerek kalmaz.

AirPods Şarj Etme – iOS 14, AirPods pilleriniz azaldığında sizi uyarır ve onları şarj etmenizi hatırlatır.

Kamera

Selfie Mirroring – iOS 14 kamera ayarları, “Ön Kamerayı Yansıt” yapmanıza olanak tanır; bu, fotoğrafın vizörde gördüğünüzle aynı son yöne sahip olduğu anlamına gelir. Varsayılan olarak, iOS 14 görüntünüzü çevirir, böylece bunu değiştirmek isteyebilirsiniz.

on kamera yansitma

Video Formatları – iOS 14, tüm iPhone’ların kamera uygulamasında video çözünürlüklerini ve formatlarını değiştirmelerine izin verir. iOS 13’te bu özellik iPhone 11 serisiyle sınırlıydı.

FaceTime

Sahte Göz Teması – iOS 13’ten ertelenen FaceTime artık görüş alanınızı otomatik olarak yeniden çerçeveleyebilir, böylece diğer arayanla göz teması kuruyormuşsunuz gibi görünebilir (Ayarlar> FaceTime> Göz Teması). Zeki ama ürkütücü.

İşaret Dili – FaceTime, birinin bir grup aramasında oturum açtığını algılayabilir ve imzalayanın kolayca görülebilmesi için belirgin bir konumlandırma sağlar.

Tuş takımı

Emoji Araması – sonunda iPhone sahipleri iOS emoji kitaplığında arama yapabilir. Emoji klavyesi iOS 14’te açıldığında, artık bir arama çubuğunun eklendiğini göreceksiniz.

ios arama

Mesajlar

Birden Fazla Görüşmeyi Sabitle – Mesajlar ana ekranında sağa kaydırarak bir görüşmeyi sabitleyebilirsiniz, ancak yukarıdaki menüye dokunarak istediğiniz kadar konuşmayı sabitleyebilirsiniz.

ios 14 mesaj sabitleme

Mesajları Otomatik Olarak Filtreleyin – Mesajlar’da Filtreler menüsünü bulun ve uygulamanın Bilinen Gönderenler, Bilinmeyen Gönderenler, Promosyonlar, İşlemler ve Önemsizlere göre otomatik olarak sıralamasını sağlayabilirsiniz.

ios 14 mesajlar

Bana Bildir – Mesajlar’daki ayarlara gidin ve Bana Bildir seçeneğini etkinleştirin, böylece sessiz bir grup sohbetinde adınız geçse bile bildirim alırsınız.

Telefon İçinde Dolaşım

Geri Düğmesine Uzun Basma – bunu yapın ve bir uygulamadaki tüm menü düzeylerine gittiğiniz yerden hızlı bir şekilde erişin. Bu, bir uygulamanın ana ekranına dönmek için geri düğmesine birden çok basma işlemini kaydeder. Denemek için Ayarlar uygulamasının derinliklerine dalın ve üst soldaki geri düğmesine basılı tutun.

Telefon

Aramaları Gizle – iOS 14’teki yeni küçük gelen arama başlığı bildirimi daha az müdahaleci olmakla kalmaz, aynı zamanda aramaları kaydırmanıza da olanak tanır. Çağrı çalmaya devam eder, ancak simge haline küçültülür ve cevaplamadan önce bir görevi hızla bitirmenize olanak tanır.

Fotoğraflar

Altyazı Ekle – herhangi bir fotoğrafı açın, yukarı kaydırın ve yeni bir Başlık alanı göreceksiniz. Bununla ilgili en iyi bölüm, metnin aranabilir olmasıdır, böylece belirli görselleri hızlı bir şekilde bulmak için kullanabilirsiniz.

Gizlilik

Kamera ve Mikrofon Uyarıları – bunlar WiFi simgesinin yanında görünür ve bir uygulama arka planda iPhone kameranızı (yeşil nokta) veya mikrofonunuzu (turuncu nokta) kullanıyorsa sizi uyarır.

ios mikrofon

Kesin Konum – artık uygulamaları kesin konum yerine yaklaşık bir konum kullanarak sınırlandırabilirsiniz.

Pano Uyarıları – iOS 14, bir uygulama pano verilerinize erişmişse, uygulamayı ve verileri nereden aldığını belirterek sizi uyaracaktır.

Safari

Hız Arttırma – iOS 14, Apple ile Safari için yeni bir JavaScript motoru sunar ve Android 10’daki Chrome’un iki katı performans sunar.

Siri

yeni siri

Kısayol Galerisi – Apple, Siri Kısayollar Galerisi için büyütülmüş küçük resimler ve parlak renk farklılığı içeren yeni bir kullanıcı arabirimi tanıttı.

Uyku Modu ve Düşük Işık

Kontrol Merkezi Kısayolu – Ayarlar > Kontrol Merkezi > Uyku Modunu Etkinleştir’e gidin ve bu yeni iOS 14 modunu Kontrol Merkezinde bir kısayol olarak görünecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Saat ve Tarih

Yeni kullanıcı arayüzü – Apple, işletim sistemi genelinde saat ve tarih girmek için yeni bir balon tarzı kullanıcı arayüzü tanıttı. Korkunç kaydırma tekerleği üzerinde hoş bir kullanılabilirlik yükseltmesi.

Güvenlik

Güvenlik Önerileri – iOS 14 ayarlarına dalın ve Güvenlik Önerileri alın. Bu, sizi üçüncü taraf web sitelerindeki veri ihlalleri ve parola sızıntıları konusunda otomatik olarak uyarabilir.

Widget’lar

akilli yigin widget

Akıllı Yığın – iOS 14, ana ekran widget’larını sunar ve en iyisi Akıllı Yığın olarak adlandırılır. Birden fazla widget’ı tek bir araçta birleştirmenize olanak tanır ve iOS 14 kullanımınıza, konumunuza veya günün saatine göre bunlar arasında otomatik olarak geçiş yapmayı öğrenir.