Kablolu mouse mu kablosuz mu?

Hangisi daha iyi, kablosuz fare mi yoksa kablolu fare mi? Eğer bir fare alacaksanız, birini veya diğerini seçmenin farklı sebepleri olduğunu bilmelisiniz. Karar vermenize yardımcı olmak için her türün bazı avantaj ve dezavantajlarını gözden geçiriyoruz.

Fareyi her gün saatlerce kullanırız ve gerçek şu ki, düzgün çalıştığında onu hatırlamıyoruz, ancak bozulmaya başladığı anda farenin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz.

Ve sürekli kullandığımız bir çevre birimi olduğundan, bilgisayarımızı tam bir rahatlıkla kullanacağımızı garanti etmek için onu dikkatli seçmeliyiz.

Yeni bir fare satın almak söz konusu olduğunda, milyonlarca kullanıcıyı yıllardır rahatsız eden aynı soruyu mutlaka soracaksınız: Kablosuz bir fare mi yoksa kablolu bir fare mi daha iyi?

Bilgisayar başına oturduğumuzda klavye ile birlikte neredeyse farkında olmadan en çok kullandığımız bileşenlerden biri faredir. Bu nedenle, onu nasıl kullandığımızı analiz etmek için birkaç dakikanızı ayırmanız uygundur ve bu sonuçlara dayanarak kablolu bir fare mi yoksa kablosuz bir fare mi satın almanın daha iyi olduğuna karar verebilirsiniz.

Şu anda kablosuz bağlantıdaki inanılmaz gelişmeler sayesinde her iki fare türü de birbirine çok yakın ve birkaç yıl önceki kadar fark yok. Ancak, kablosuz fare veya kablolu fare kullanmanın bazı dezavantajları vardır.

Ardından, her teknolojinin artılarını ve eksilerini listelemeye çalışacağız, böylece tüm bilgiler parmaklarınızın ucundayken, kullanıma bağlı olarak kablolu bir fare veya kablosuz bir fare kullanmanın daha iyi olduğuna karar verebilirsiniz. Bu anlamda son söz sizde. Kablosuz fare mi kablolu fare mi hangisini seçmeli?

Kablosuz farelerin avantajları ve dezavantajları

Birkaç yıl önce kablosuz farelerin kullanımı, çok güvenilir olmadıkları için çok özel anlara indirgenmiş olsa da, bugün bu tamamen değişti: Mevcut bağlantı teknolojileri buna izin verdiği için kablolu farelerle aynı hassasiyeti ve pratik olarak aynı performansı sunuyorlar.

Bununla birlikte, teknolojinin hala üstesinden gelemediği bazı sınırlamalar ve dezavantajlar vardır. İşte kablosuz farelerin avantajları ve dezavantajları.

Hareket özgürlüğü ve taşınabilirlik

Kablolu farelerin yadsınamaz avantajlarından biri, kablosuz farelerin sağladığı hareket özgürlüğüdür. Sizi bir cihaza “bağlı” tutan ve kullanımını belirli bir kullanım alanıyla sınırlayan bir kablonun olmaması, Bluetooth veya radyo frekanslı bir fare seçmenin ana nedenlerinden biridir.

Bu karar, masanızı daha düzenli ve kablolardan uzak tutmanıza yardımcı olacaktır.

Hareketi sınırlayacak hiçbir kablo olmaması, kablosuz fareleri her zaman dizüstü bilgisayarınızla birlikte taşımak için ideal seçim haline getirir.

Bu durumda, seçilen kablosuz teknoloji bile önemli olacaktır, çünkü dizüstü bilgisayarınız veya dönüştürülebilir bilgisayarınız Bluetooth desteğine sahipse, kablosuz bir fareyi radyo frekansıyla bağlamak için ihtiyacınız olan USB alıcısını bile bağlamanıza gerek kalmayacak ve bu da sizi özgür bırakacaktır.

Bataryaya her zaman özen gösterin

Kablosuz fare kullanmanın dezavantajlarından biri tam olarak pil kullanımının sağladığı bu hareketlilik kapasitesinde yatmaktadır.

Farenin türüne ve kullanımınıza bağlı olarak, kablosuz farenin pil ömrü, yüksek performanslı bir farenin sunduğu 20 veya 30 saatlik kullanımdan, yeniden şarj etmeye veya değiştirmeye gerek kalmadan birkaç aylık kullanıma kadar değişir.

Kablosuz bir fare kullanırken kendinizi bulabileceğiniz en kötü durumlardan biri pilin bitmesi ve şarj kablosunun veya yedek pillerin olmamasıdır, bu nedenle, yeniden şarj edene kadar yaptığınız işi durdurmanız gerekir.

Bazı kablosuz fareler, şarj olurken normal kablolu fare olarak kullanılmalarına izin verir, ancak bu özellik tüm kablosuz fareler için yaygın değildir ve genellikle yalnızca ileri teknoloji modellerde bulunur. Kuşkusuz kablolu farelerin hayal bile edemeyecekleri bir kullanım çok yönlülüğü.

Bazı üst düzey modeller, bir indüksiyon kablosuz şarj sistemi ekleyerek bu sürekli şarj ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu şekilde, fare artık bir pil içermiyor ve onu mat olarak bir şarj tabanında kullanırken aldığı enerjiden güç alıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, hareket özgürlüğü, şarj tabanının dışında çalışmadığından, şarj tabanının çevresiyle sınırlıdır.

Kablosuz oyun faresi?

Aksesuar üreticileri, kablosuz fare bağlantılarının doğruluğunu ve kalitesini artırmak için çok fazla kaynak yatırdı. Muhtemelen bu fare formatının en büyük zayıflıklarından biri.

Neyse ki kullanıcılar için çoğu durumda onları alıyorlar ve esporda rekabetçi bir seviyede bile kablosuz bir fare ile oynamak zaten mümkün. Bu tür oyun aksesuarlarının karşılaştığı en büyük sorunlardan biri kablosuz bağlantının yarattığı gecikmeydi. Oyunlarda her milisaniye önemlidir ve minimum gecikme, oyuncuları cezalandırır.

Normal durumlarda, yeni üst düzey kablosuz oyun fareleri, performans açısından kablolu muadillerine eşit olarak daha hızlı ve daha kararlı bağlantıların kurulmasına olanak tanır. Ancak mükemmel bir dünyada değiliz ve laboratuvarların dışında gerçeklik sürekli olarak bize kanıtlamaya çalışıyor.

Diğer cihazlardan (örneğin kablosuz klavye gibi) gelen radyo frekansı sinyallerinin, Bluetooth bağlantılarının ve Wi-Fi bağlantılarının birleştiği bir ortamdaysanız, fare bağlantısında bu cihazların performansını ciddi şekilde etkileyecek parazit oluşturabilir.

Konfor asla ucuz değildir

Bir ürünü alırken göz önünde bulundurduğumuz unsurlardan biri de fiyattır ve farelerde de durum farklı değildir. Sınırlı bir bütçeniz varsa ve miktar çok şeyi belirlerse, kablosuz farelerin genellikle kablolu eşdeğerlerine göre %10 ila %30 arasında daha pahalı olduğunu bilmelisiniz.

Kablosuz fareyi bir dizüstü bilgisayarla veya bir ofis bilgisayarında kullanacaksanız, bu ek ücret kabul edilebilir, çünkü kullanım rahatlığı ve kabloların olmaması bu teknolojiye yatırım yapmaya değer kılar.

Bununla birlikte, zaten yüksek fiyatın ekstra kabloyu çıkarma ve gerekli aksesuarları ve vericileri ekleme ile birleştiği tartışmalı oyun fareleri dünyasına giriyoruz. Bu durumda kablolu ve kablosuz fareler arasındaki fiyat farkı orantısız olabilir ve bazı durumlarda performans kaybına bile yol açabilir.

Kablolu farelerin avantajları ve dezavantajları

Bilgi işlem uzmanları, güvenilirlik ve performans açısından hiçbir şeyin bir kabloyla boy ölçüşemeyeceğini söyleyecektir. Fareler ve klavyeler söz konusu olduğunda, sebepsiz değiller.

Kablosuz bağlantı çağında, gerçekten istediğiniz şey güvenilirlik ve iyi performanssa, kablolu farenin kablosuz kullanıma direnen birkaç bilgisayar çevre biriminden biri olarak kalması dikkat çekicidir.

Kablo sınırları işaretler

Kablolu bir fare ile ilgili temel sorun kablodur. Bilgisayarınızın erişilemez bir konumda olması veya sizden nispeten uzakta olması, kablosuz fare seçmenin en önemli nedenlerinden biri olabilir. Bu noktada, kablolu fareler 80 ila 120 cm arasında değişen bir kablo ile sınırlandırılır.

Bu mesafe, örneğin büyük bir çalışma masanız varsa ve bilgisayar zeminde masanın altında veya yanlardan birinde, kabloda yapmadıkları sürekli çekme ve dolaşmalara neden oluyorsa bu mesafe rahat çalışmak için yetersiz olabilir. Kullanımı zorlaştırmaktan ve orta ve uzun vadede bağlantıya veya fare kablosuna zarar vermekten daha fazlası.

Kablolu fareler, 2’si 1 arada dizüstü bilgisayarlarda ve dönüştürülebilir bilgisayarlarda bulunan hareketlilik için en iyi seçenek değildir, çünkü tam olarak bilgisayarın yanında çalışmak zorunda kalırlar.

Bu, dizüstü bilgisayarın işlevselliğini azaltır, çünkü kablosuz bir fare ile ekipmanı belirli bir mesafeden kontrol edebilirsiniz, böylece dizüstü bilgisayarın harici bir ekrana bağlanmasını kolaylaştırır ve örneğin, fareyi kullanarak kanepeden en sevdiğiniz serinin keyfini çıkarmanıza izin verir. uzaktan kumanda olarak, oynatıcıyı kontrol etmek için gereken mesafe.

Burada kablolu fare kullanmanın dezavantajları olduğunu söyleyebiliriz, çünkü bunun dışında her şey avantajdır.

Pil hakkında endişelenmeden oynayın

E-spor uzmanları bile kablolu farelerin oyun oynamak için en iyi seçenek olduğu konusunda hemfikir olduğunda, bunun bir nedeni olacaktır.

Kablo, her oyuncunun bir farede bulmayı beklediği hassasiyet ve performansın garantisidir. Kablolu bir fare ile oyunun ortasında pilin bitmesi veya en kötü zamanda bağlantı kopması yaşama riskini ortadan kaldırırsınız.

Aradığınız şey bir oyun faresiyse, kablolu modeller kablosuz muadillerinden çok daha uygun fiyatlı olma eğilimindedir. Ek olarak, tüm menzillerde çok daha fazla model çeşitliliği bulunurken, kablosuz oynamak için fareler genellikle orta ve yüksek menzillerde bulunur.

PC’nizle doğrudan bağlantı

Çoğu kullanıcı tarafından genellikle fark edilmeyen bir ayrıntı, kablosuz klavye veya fare kullandığınızda, bu çevre biriminin bilgisayara gerçekten bağlı olmadığı, Bluetooth modülü veya radyo frekansı alıcısı gibi harici bir bileşene bağlı olduğudur.

PC’nin bu harici modülleri, işletim sistemi yüklendikten sonra etkinleştirilir. Bu, herhangi bir zamanda bilgisayarınızın BIOS veya UEFI’sindeki herhangi bir parametreye erişmeniz veya değiştirmeniz gerekirse, kablosuz olanlar işletim sistemi nedeniyle çalışmadığından, bilgisayara kablo ile bağlı bir klavye ve fareye ihtiyacınız olacağı anlamına gelir.

Sonuç olarak, kablolu veya kablosuz fare kullanmanın birçok nedeni vardır, bu nedenle birinin diğerinden daha iyi olup olmadığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. İlk paragraflarda söylediğimiz gibi, bir veya başka bir fare türü kullanmanın rahatlığı, yalnızca ona verilecek kullanım ile tanımlanır.

Hatta günlük gezinme, ofis kullanımı vb. için kablosuz bir fare ve oyun oynamak veya daha hassas görevler için kablolu bir fare bile kullanabilirsiniz. Artık karar vermek için tüm bilgilere sahip olduğunuza göre: kablosuz fare veya kablolu fare, hangisini seçersiniz?