25 ünlü markanın logo evrimi

Bir şirketin logosu, halkın hizmetlerini veya ürünlerini şirkete bağlamasını sağlayan bir tanıma aracıdır. Başka bir deyişle, bir şirketin markasının bir parçasıdır. Bu tür bir markalama olmadan halk, şirketler arasında ayrım yapamayacak ve bu nedenle etkileşimde bulundukları şirketten belirli bir standart veya kalite bekleyemeyecektir. Bir logo, eğer etkili bir şekilde tasarlanırsa, insanların aklına bir organizasyonun benzersiz satış teklifini getirebilir ve bu da kaçınılmaz olarak şirketi bilinçaltı bir düzeyde teşvik eder.

Logoların etkinliğini değerlendirmek için başarılı ve asırlık şirketlerde nasıl geliştiklerini incelemekten daha iyi bir yol var mı? Dünyanın en tanınmış şirketlerinden bazılarını araştırdık ve logolarının yıllar, on yıllar ve hatta yüzyıl içinde nasıl değiştiğini araştırdık. Umarız bunlar size bu gibi şirketlerin logolarını, insanların marka isimleriyle kolayca tanımlayabilecekleri şekilde nasıl tasarladıklarına dair bazı fikirler verir.

Shell

Shell benzin istasyonu marka logosu, 1900 yılında gerçek mürekkepli kapaklı bir çizim olarak başladı, ancak yavaş yavaş pürüzsüz kırmızı ve sarı stilize bir kabuk haline geldi. Renkler ve şekil o kadar farklı ki, Shell artık adını logoya yazmıyor.

Shell

Microsoft

1992’de Windows 3.1 logosu, dört bölmeli ve bir meteor gibi bir tarafta kuyruklara ayrılan siyah bir çerçeveye sahip gerçek bir pencereydi. Windows XP 2001’de piyasaya sürülene kadar aynı kaldı. Windows XP logosu, çerçevesiz yüzen dört renkli pencere camına indirildi.

Microsoft

Volkswagen

1939’dan kalma orijinal VW logosu, çemberin etrafında dönen uzun kollarla bir dişli gibi görünmesini sağlamak için dairenin etrafında çarpık dişlere sahipti. İkinci Dünya Savaşı sona erdiğinde kollar ve vites darbeleri ortadan kalktı ve 2000 yılında VW, logoyu mavi ve gümüş rengine boyadı.

Volkswagen

Nike

Resmi olarak “Nike Swoosh” olarak bilinen, bir ucu daha kalın olan tek bir kavisli çizgi. Nike, adını Swoosh ile birlikte kullanırdı, ancak daha sonra en iyi haliyle minimalizmi tercih etti.

nike

Mozilla Firefox

Başlangıçta, programın orijinal adıyla eşleşecek şekilde kanatları açılmış bir anka kuşu: Phoenix idi. Yasal nedenlerden dolayı, adı Firefox olarak değiştirildi ve logo ateşli bir tilki olarak yeniden çizildi ve o kadar benzersiz ki, hiçbir kelimeye gerek yok.

Firefox

Pepsi

Pepsi’nin orijinal logosu, beyaz üzerine kırmızı bir yazı idi. Pepsi, 1950’de tasarımlarına kırmızı, beyaz ve mavi yuvarlak bir şişe kapağı ekledi. 1962’de şık alfabeyi temiz siyah harflerle değiştirdiler. Şişe kapağı 1972’ye kadar renkli çizgili bir daire şeklinde stilize edildi ve 2011’den itibaren çizgili daire Pepsi’nin logosu olarak tek başına duruyor.

Pepsi

Walmart

1962 yılında Walmart, bir yazı tipinde marka adından oluşan basit bir logo ile işine başladı. Yıllar geçtikçe, logo, farklı yazı tipi ve renklerin kullanımı dışında neredeyse aynı kaldı. Walmart, logoyu en son değiştirdikleri 2008 yılına kadar, marka adını hecelemek için hem büyük hem de küçük harfler kullandı, şirket sloganını ekledi ve adının yan tarafına sarı bir yıldız benzeri sembol yerleştirdi.

Walmart

Renault

Renault’nun logosu 1900’de kurucuların baş harfleriyle bir madalyon olarak başladı. Sonraki iki logo tasarımı sattıkları ürünleri, yani otomobilleri (1906) ve tankları (1919) gösteriyordu. Dört yıl sonra, logo tasarımlarında bir dönüş yaptılar ve onu genellikle bir aracın önünde bulunan bir ızgarayla değiştirdiler. Renault, bugün tanıdığımız elmas şeklindeki logoyu 1925’e kadar kabul etmedi. 1946’da logoya sarı rengi eklendi. Yüzyılın sonraki yarısında yapılacak daha fazla değişiklikten sonra, en son Renault logosu 2007’de oluşturuldu.

Renault

Siemens

Siemens, 1899’dan beri logosu olarak bir sembole sahipti. Sembol, kurucuları Siemens ve Halske’nin baş harfleri olan “S” ve “H” harflerinin yan yana getirilmesinin birleşik etkisiydi. Şirketin adı basitçe Siemens AG olarak değiştirildikten sonra 1973 yılında konserve edildi. 1991’deki en son güncelleme, camgöbeği renkli “SIEMENS” yazı tipiyle sonuçlandı.

Siemens

Xerox

Xerox logosunun tarihi, şirketin Haloid Company olarak bilinmesiyle 1937’de başladı. Bu isim, geliştirdikleri çok beğenilen bir fotokopi makinesi olan Haloid Xerox 914’ün ardından 1961’de değiştirildi. O zamandan beri, ‘Xerox’ yazı tipi, 2008 yılına kadar logonun tek özelliği haline geldi. Bu sefer, kırmızı top benzeri bir sembol koydular. Üzerinde beyaz ‘X’ harfi bulunan, insanların şirketi daha iyi tanımasını sağlayacak bir şey.

Xerox

Apple

İlk Apple logosu 1976’da yaratıldı ve burada Sir Issac Newton’un yerçekimini nasıl keşfettiğine dair ünlü sahneyi içeriyor; bir elma ağacının altında duruyor. Aynı yıl, logo gökkuşağı çizgili bir elma şekline dönüştürüldü. Daha sonra, sadece siyahtan oluşan kontrastlı bir elma görüntüsüne daha da basitleştirildi. 2000 yılından bu yana, elma logosu tek renkli bir elma olarak kabul edilmektedir.

Apple

BMW

Herkes bir BMW otomobilini gördüğünde tanır, ancak çoğunun logonun ne anlama geldiği hakkında hiçbir fikri yoktur. Ticari marka mavi-beyaz BMW logosu, mavi gökyüzünü kesen beyaz kanatlardan oluşan bir uçak pervanesinin hareketini sembolize eder. İlk olarak 1923’te oluşturuldu, ancak logo, yazı tiplerinde ve renklerinde yapılan birkaç küçük değişiklik dışında orijinal özelliklerini hemen hemen korudu.

BMW

Canon

Canon’un ilk logosu yıllar içinde takip edenlerden gerçekten çok farklıydı. Bu, Budist’in Merhamet Tanrıçası’nın bir lotus çiçeğinin üzerinde binlerce koluyla alevlerle çevrili oturmasının bir tasviriydi. Sıradaki bir sonraki logo, benzersiz yazı tiplerini kullanarak yalnızca “Kwanon” marka adını korudu. 1935’te Canon’un logosu “Canon” olarak değiştirildi. Bu logo, bugün gördüğümüz logo haline geldiği 1956 yılına kadar aşamalı olarak geliştirildi.

Canon

Coca Cola

Coca-Cola’nın 1886’dan itibaren uzun bir logo geçmişi vardır. Popüler inanışların aksine, Coca-Cola’nın ilk logosu bugün gördüğümüz senaryo logosu değildi, bunun yerine adını heceleyen donuk görünümlü siyah bir yazı tipi olarak göründü. Coca-Cola, ilk etapta tanıyabildiğimiz, ünlü İspanyol alfabesini ancak o yıldan sonra kullanmaya başladı. Önümüzdeki yüzyılda, logolarının birçok çeşidi vardı. 1985’teki hariç tüm logolar kendi yazısını koruyor.

Coca Cola

Fiat

Teknik olarak konuşursak, Fiat’ın ilk logosu, şirket ayrıntılarının yazıldığı çekici olmayan kahverengi bir deri parçaydı. Sadece iki yıl sonra 1901’de Fiat, marka adını mavi bir amblem üzerinde yazan uygun bir logo buldu. Logolarda pek çok değişiklik oldu, ancak karakteristik ‘A’ harfi 1968’deki hariç hepsinde mevcut.

Fiat

IBM

İki şirketin logosunun (International Time Recording Company ve Computing Scale Company) birleştirilmesi, 1911’de ilk resmi IBM logosunun ortaya çıkmasıyla sonuçlandı. IBM, 1947’de tanınmış yazı tipi logosunu oluşturdu. 1956’da küçük bir değişiklik ve 1972’de bir başka son değişiklikten sonra, IBM nihayet mevcut mavi yatay çizgili logosuna yerleşti.

IBM

Lego

Bazı şirketlerin ilk logolarında olduğu gibi, Lego logosu da belirli bir tasarıma sahip olmayan basit bir ifadeyle başladı. Sadece boş yazı tiplerinin italik olmasıydı. Logo yavaş yavaş kırmızı arka plana sahip bir logoya doğru ilerliyor ve sonuç, parlak kırmızı bir arka plana karşı beyaz yazı tipleriydi.

Lego

LG

LG, şirket sloganı “Life’s Good” dışında, birleşme öncesi önceki iki şirketi “Lucky” ve “Goldstar” ın da kısaltmasıdır. 1995’te, “Lucky Goldstar”, adını mevcut ticari marka logosuyla “LG Electronics” olarak değiştirdi.

LG

MasterCard

MasterCard, 1966’da bir bankalar arası federasyon olarak tanındı, dolayısıyla ilk logosu odur. Daha sonra, üst üste gelen iki kırmızı ve turuncu dairesini ve “Master” adını benimsedi. 1990’larda dairelerin renkleri daha parlak ve dolayısıyla daha görünür hale getirildi. 1996 yılından bu yana logoda hiçbir güncelleme yapılmadı.

MasterCard

Mazda

Mazda’nın 1934’teki ilk logosu, marka adının basit ama şık bir yazı tipiydi. İki yıl sonra Mazda, logosunu, yeni zirvelere ulaşma yeteneğini belirtmek için bir kanat gibi şekillendiren üçlü bir “M” logosuna dönüştürdü. Ardından gelen logoların tümü bir daire / oval ile çevrelenmişti; en sonuncusu 1997’de 1936’daki kanatlı logoya benzerlik gösteriyordu.

Mazda

Mercedes Benz

Üç köşeli yıldız sembolü, daha önceki iki logodan sonra 1909’da Mercedes-Benz’in logosuna dahil edildi. 1933’te yıldızı çevreleyen bir daire dahil edildi. Daha sonra logo, bugün tanımladığımız ile hemen hemen aynı kaldı.

Mercedes Benz

MGM

MGM, gerçek bir aslan kükreyişi kullanarak izleyicisini logosuyla cezbetmenin yaratıcı bir yolunu sunuyor. Yıllar geçtikçe, çekim teknolojisi geliştikçe, herhangi bir MGM filmi başlamadan önce izleyiciye gösterilen logosunun kalitesinde kademeli bir değişiklik görüyoruz. Dikkat ederseniz, her logoda kullanılan aslan farklıdır, ancak arka plan ve diğer her şey tüm bu yıllar boyunca aynı kalır.

MGM

Mitsubishi

Mitsubishi’nin ilk logosu 1875’te iki asırlık Japon aile armasının kombinasyonundan türetildi. Logo, 1964’te üç ayrı elmasın her birinin kalınlaşmasıyla güçlendirildi. En son logo güncellemesi Mitsubishi’nin marka adını heceledi ve sloganı.

Mitsubishi

Palm

Palm çok uzun zaman önce 1992’de Palm Computing olarak bilinirken kuruldu. Logo, beş yatay çizgi üzerinde basit noktalı bir “P” idi. Bu logo kısa süre sonra 2000 yılında şirket ikiye bölündüğünde değişti. Logo, çoğumuzun aşina olduğu şeydi, üzerinde “Palm” yazan dairesel parlak mavi bir düğme. Şirketlerdeki diğer çatışmalar, artık dairesel turuncu bir “Palm” logosu haline gelene kadar logoda iki değişiklik yarattı.

Palm

Peugeot

Peugeot logosu, yaklaşık yarım asırdır oldukça tutarlı kaldı. 1850’den itibaren Peugeot aslanı, bugüne kadarki tüm farklı logolarında mevcuttu. 1960 ve 1965 yıllarında logo tüm vücut yerine sadece aslanın başını içermesine rağmen, aslan oradaydı. En önemli değişiklik 1998’de logoya mavi arka planın eklenmesiydi.

Peugeot