Google Chromecast nedir? Modelleri ve türleri

Google, Chromecast’i 2013’te piyasaya sürdü ve TV’niz kaç yaşında olursa olsun televizyonda uygulamalara ve İnternete sahip olmamızı sağladığı için her kullanıcı için temel bir cihaz haline geldi. İlk günden bugüne piyasaya sürülen birçok model var ve çok kullanışlılar. Bu yüzden nasıl çalıştığını, ne olduğunu, ne gibi kullanımlara sahip olduğunu ve bize ne gibi avantajlar sunduğunu açıklıyoruz.

Chromecast’in bugüne kadarki tüm modelleri, farklı nesiller arasındaki farkları bu akıllı cihaz ile HDMI girişli veya hangisini satın alacağınızı gösteriyor. Google cihazını evde bulundurmanın avantajları, özellikleri, fiyatları ve faydaları. Onun hakkında bilmeniz gereken her şeyi gözden geçiriyoruz.

Google Chromecast nedir?

Google, cep telefonu, tablet veya bilgisayarın ekranını kablolara bağımlı olmadan ve aşırı pahalı ve can sıkıcı bir cihaz olmadan televizyon ekranına göndermemizi sağlayacak bir cihaza sahip olmak için Chromecast’ini 2013 yılında piyasaya sürdü. Chromecast küçüktür, HDMI aracılığıyla televizyona bağlanır ve artık kullanılmayan ve Smart TV işlevlerine sahip olmayan herhangi bir cihazda akışlı uygulamaları, oyunları veya videoları izlememize olanak tanır. Yaptığı şey, aynı ağa bağlı cihazları, WiFi üzerinden bağlı cihazları birbirine bağlamaktır.

2020’de Google, yalnızca diğer cihazlardan içerik göndermemize izin veren değil, aynı zamanda Google TV’yi de içeren yenilenmiş bir model tanıttı. Ne anlama geliyor? Google Chromecast’in artık telefon veya tabletimizin ekranını gönderen bir aracı gibi değil, örneğin cep telefonuna bağımlı kalmadan dizi veya film izlemek için uygulamalar yükleyebildiğimiz için herhangi bir televizyonu akıllı yapan bir cihaz olduğu. Buna Netflix, Amazon Prime Video ve çok daha fazlası dahil.

Avantajları arasında, herhangi bir yere götürülmesinin ve kurulumunun veya yapılandırılmasının kolay olmasıdır. Sadece televizyonun HDMI’sına takın. Diğer benzer cihazlara göre ekonomiktir ve belirli bir marka olmasına ihtiyacımız olmadığı için hemen hemen her televizyonla uyumludur.

Chromecast nasıl çalışır?

İşlem, modele bağlı olmasına rağmen basittir. HDMI’yı televizyona ve USB kablosunu ve ilgili adaptörünü elektrik prizine bağlamanız yeterlidir. Bu, Google cihazını açacak ve dongle’ı kullanmaya başlayabiliriz. Arayüzün olup olmadığı modele bağlıdır. Google TV için giriş yapabileceğimiz, uygulamalarımızı yapılandırabileceğimiz bir arayüze erişmemiz gerekecek.

Geleneksel model söz konusu olduğunda, DLNA ve Miracast fikrini birleştiren Google Cast teknolojisi ile çalışır. DLNA, iki bağlı cihazı aynı ev ağına bağlamanıza izin veren bir teknolojidir. Miracast, iki Android cihazı bağlamak için Wi-Fi Direct kullanan bir işlev veya teknolojidir. Google cihazının yaptığı şey, oynatmayı uzaktan kontrol ederken onu telefona veya tablete bağlayabilmemiz için ikisini birleştirmektir.

Kullanımlar ve yardımcı programlar

Sahip olduğunuz modele ve klasik Chromecast veya Google TV’li mevcut modele bağlı olsa da, 2013’te piyasaya sürülmesinden bu yana cihazı gerekli kılan bir dizi işlev ve yaygın kullanım vardır.

TV’de video izleyin

Smart TV’niz yoksa içeriği cep telefonunuzdan, tabletinizden veya bilgisayarınızdan göndermemize olanak tanır. Yerel olarak depolanan kendi galerimizde bulunan içeriği gönderebiliriz, ancak örneğin Netflix’te dizileri, HBO’daki filmleri veya YouTube’daki program videolarını büyük ekranda izlemek için de kullanabiliriz. Telefonunuzdan izlediğiniz futbol maçını, örneğin TV ekranında geniş formatta görünmesi için gönderebilirsiniz.

Müzik dinleyin

Televizyonunuzun hoparlörleri her zaman cep telefonunuzun hoparlörlerinden daha güçlü olacaktır. Spotify gibi uygulamalar uyumlu olduğundan ve TV’yi telefondan kontrol edilen bir müzik sistemine dönüştürmek için şarkıları göndermemize izin verdiği için Chromecast, müzik dinlemek için televizyonun ses sisteminden yararlanmak için de yararlıdır.

Radyo ve podcast’ler

Önceki durumda olduğu gibi, bize sunduğu en kaliteli ses ekipmanından yararlanmak için özel uygulamalar kullanarak ve içeriği TV’ye göndererek radyo ve podcast’leri de dinleyebiliriz. Spotify, podcast’leri çalmamıza izin verir, ancak cep telefonları veya tabletler için indirebileceğiniz ve içeriği Google Chromecast aracılığıyla TV’ye gönderebileceğiniz iVoox veya TuneIN Radio gibi başka uyumlu radyo hizmetleri de vardır.

Spor yapmak

Android ve iOS için bir egzersiz rutini izlememize izin veren birçok uygulama da var. Evde bir spor salonuna sahip olmak istiyorsak TV’yi destek ekranı olarak kullanmak Chromecast’in en iyi kullanımlarından biri olabilir.

Fotoğraflara bakmak

Evlendiniz ve ailenizi düğün fotoğraflarını görmeye davet ettiniz mi? Arkadaşlarınıza son gezinin fotoğraflarını göstermek ister misiniz? Android ekranını TV ekranıyla yansıtabildiğimiz için resimler telefon galerisindeyse Chromecast bunu yapmanın en iyi yollarından biridir ve fotoğrafları görmek için akıllı telefonunuzun etrafında dolaşan 10 veya 12 kişi olması gerekmez.

Büyük ekran video oyunları

PS5 veya Nintendo Switch gibi bir ev konsolunuz olmayabilir ancak Chromecast üzerinden yükleyip ekranını yayınlayabileceğiniz Android uygulamaları ve oyunları sayesinde telefonunuzu tek bir konsola dönüştürebilirsiniz. Bu, Trivial gibi aile masa oyunlarından, akıllı telefonlar için mevcut olan ve televizyonda izlemek için kullanabileceğimiz diğer oyun türlerine kadar bize izin verir.

Chromecast modelleri

Şu anda Google mağazasında satılık iki cihazımız var. Chromecast 3 modeli ve Google TV’li model, televizyonu Smart TV’ye çevirmemizi sağlıyor. Örneğin, biri içeriği 4K’da görmemize izin verir veya birinin uzaktan kumandası varken diğerinin olmadığı gibi aralarında büyük farklar vardır. Onlar tamamen farklı.

chromescast modelleri

Google TV’li Google Chromecast

HDR ile birden fazla renkte ve 4K’ya kadar çözünürlükte mevcuttur. Sadece HDMI’ya bağladığınız ve telefonunuzla kontrol ettiğiniz bir cihaz değil, kendi uzaktan kumandasını (ayrıca Google Asistan ile sesli kontrol) içerir ve Google TV işletim sistemi ile çalışır, böylece tüm uygulamalarına erişebilirsiniz. Bir uygulamadan diğerine gitmek zorunda kalmadan tüm içeriği arayabilirsiniz.

Ayrıca akıllı ev cihazlarını kontrol etmenize, Nest marka hoparlörler veya ekranlarla eşleştirmenize veya Stadia’da oyun oynamanıza olanak tanır. Ve bu listedeki diğer modeller gibi, TV’ye yansıtmak istiyorsanız, ister mobil ister tablet olsun, Android veya iOS cihazlardan içerik gönderebilirsiniz.

Google Chromecast 3

Şu anda Google Store’da satılan uygun fiyatlı model, Chromecast 3’tür ve siyah beyaz olarak mevcuttur. Akış içeriğini cihazınızda oynatmak ve TV’ye göndermek “klasik deneyim”dir. Bir öncekinden daha ucuz ama aynı zamanda daha az seçeneğe sahip. Buradaki oynatma kalitesi en fazla 1080p’ye kadar HD’dir.

Ayrıca içeriği veya Google TV’yi kontrol etmek için fiziksel bir uzaktan kumandamız da yok, bu nedenle cep telefonunuzda veya tabletinizde bulunanlar dışında herhangi bir uygulama yüklü değil. Evet, Nest hoparlörler ve ekranlarla birleştirebilirsiniz (ancak evdeki cihazları kontrol etmenize izin vermez) ve ayrıca elbette iOS ve Android’den içerik göndermenize izin verir. Bu seçenek daha uygun maliyetlidir, ancak kontrol edeceğimiz bir telefonunuz veya tabletiniz yoksa, normal TV’nizi akıllı yapmaz.

Biri veya diğeri arasında seçim yapmak ihtiyaçlara, zevklere ve bütçeye bağlıdır.