Laptop donanım yükseltme nasıl yapılır?

Er ya da geç, dizüstü bilgisayarınızın donanımına yeni bir yaşam vermek ve onu daha uzun süre iyi bir şekilde kullanmaya devam edebilmek için donanımını güncellemeniz gereken bir zaman gelir. Genel bir kural olarak, bu, RAM belleğini genişletmek ve/veya bilgisayarın SSD’sini değiştirmek anlamına gelir, ancak bunu hiç yapmadıysanız, sizin için biraz can sıkıcı bir göreve dönüşebilir, bu yüzden bu yazıda size bilgisayar donanımını yükseltirken sorun yaşamamanız için nasıl yapmanız gerektiğini anlatacağız.

Masaüstü bilgisayarların aksine, bir dizüstü bilgisayarın donanımını yükseltmek genellikle değiştirmek istediğiniz şeye erişmek için çeşitli bileşenleri sökmeyi gerektirir, ancak çoğu modern bilgisayarda durum artık böyle değildir ve cihazı tamamen sökmeden RAM veya SSD’yi değiştirebilirsiniz. Buna ek olarak, normalde bu, cihazın garantisini iptal etmez, ancak hayal kırıklığını önlemek için her şeyden önce garanti koşulları için üreticinin web sitesine başvurmanız önerilir.

Dizüstü bilgisayarınızın donanımını güncellemek için öncelikle yapmanız gereken ilk şey (garanti sorununu kontrol etmenin yanı sıra), dizüstü bilgisayarınızın donanımındaki değişiklikleri desteklediğinden emin olmaktır. Bu bağlamda, örneğin RAM bellek lehimli olarak gelen bazı dizüstü bilgisayarlar var ve bu durumda ne yazık ki genişletilemez. Buna ek olarak, satın alacağınız donanımın dizüstü bilgisayarınızla uyumlu olduğundan da emin olmalısınız (genellikle ürünün teknik özelliklerinde görebilirsiniz).

Ancak çoğu durumda RAM ve SSD basit bir şekilde yükseltilebilir. Dizüstü bilgisayarın alt kısmında, çıkarabileceğimiz küçük bir plastik kapak vardır ve bunlar genellikle plastiğin üzerinde de işaretlenmiştir, böylece kolayca tanımlayabilirsiniz. Daha sonra RAM belleğini bulun.

Laptop RAM bellek yükseltme

Dizüstü bilgisayarınızın donanımını güncellemek için yapacağınız ilk şey RAM belleğini değiştirmekse, ilk adım bahsettiğimiz bu kapağı bulmak ve zaten kurulu olan RAM’e erişmek için vidaları çıkarmaktır. Çıkarmak çok basit: Yanlarda iki metal tırnağın olduğunu göreceksiniz ve bunları dışarı çekmeniz yeterli ve bellek modülü bir yay ile karşımıza çıkacak; sonra çapraz olarak dışarı çekin ve çıkarmış olacaksınız.

Şimdi, satın aldığınız yeni RAM modüllerini kurmak için (RAM’i yükseltiyorsanız daha büyük kapasite ve hatta daha hızlı olacakları anlaşılmalıdır) işlem aynı derecede basittir: modülü doğru konuma yerleştirin, soketi çapraz olarak ve ardından bir parmağınızla aşağı bastırın. Bunu yaptığınızda modül sekmeler tarafından “yakalanacak” ve bunu yaparken her şeyin yolunda gittiğini belirten hafif bir “tık” sesi duyacaksınız.

rdından, plastik kapağı tekrar vidalayın. RAM’i değiştirirken almanız gereken tek önlem, size söylediğimiz gibi eski modülü dikkatli bir şekilde çıkarmak ve yenisini takarken çok fazla baskı uygulamamak, oldukça düzgün bir şekilde girmelidir.

Laptop SSD değiştirme

Geleneksel mekanik sabit diskler bu segmentte neredeyse tamamen göz ardı edildiğinden, tüm modern dizüstü bilgisayarlar zaten bir SSD ile gelir. Ancak eski bir dizüstü bilgisayara SSD takmak istemeniz veya dizüstü bilgisayarınızla birlikte fabrikadan çıkan SSD’nin kapasitesinin düşük olması ve yenisiyle değiştirmeye karar vermiş olmanız da mümkün.

Burada iki varyant bulabilirsiniz: SSD veya sabit sürücü 2,5 inç biçiminde veya M.2 biçiminde gelir. Genel bir kural olarak, RAM’de olduğu gibi, depolama birimini birkaç vidayla çıkarabileceğiniz plastik bir kapağın arkasında bulacaksınız; 2,5 inçlik sürücüler söz konusu olduğunda, genellikle çıkarmanız gereken ekstra vidaları olan bir kutu içinde gelirler ve ardından sürücüyü SATA konektörünün bulunduğu yöne doğru kaydırarak çıkarın.

Bu yapıldıktan sonra, eski sabit sürücüyü veya SSD’yi kasadan çıkarmanız, yenisini takmanız, SATA bağlantısını bağlamak için çapraz olarak ve dikkatlice geriye kaydırmanız ve her şeyi tekrar vidalamanız gerekecek.

Dizüstü bilgisayarınızla birlikte gelen SSD M.2 formatında gelirse işlem daha da basittir. Kapağı çıkararak sürücüye erişin ve sürücünün onu dizüstü bilgisayarın ana kartına sabitleyen tek bir vidaya sahip olduğunu göreceksiniz; bu vidayı çıkarın ve SSD’yi çıkarmak için konektörden (vidanın bulunduğu yere doğru) kaydırın. Ardından yeni SSD’yi takma işlemi aynı ama ters olarak tekrarlayın: Önce SSD’yi konektöre çapraz olarak yerleştirin, ardından parmağınızla hafif bir baskı yapın ve daha önce çıkardığınız vidayı takın, bununla birlikte takılacaktır.

Eski üniteyi çıkarırken özellikle dikkatli olun, konektörü zorlamamak için çapraz ve dikkatli bir şekilde yapın. Yeni üniteyi bağlarken ayrıca özellikle konektörde çok dikkatli olun, üniteyi yumuşak ve fazla kuvvet uygulamadan kaydırın.