Müzikte NFT nedir, nasıl kullanılır?

Şimdiye kadar NFT’leri duymuş olabilirsiniz. Değiştirilemez tokenler, benzersiz bir şeyi temsil eden dijital veya sanal bir kriptografik öğedir. NFT’ler ve metaverse ile ilgili projeler her yerde ortaya çıkıyor. Dijital müziğin de müzik alanında yeni fikirler geliştirme ve yenilik yapma alanı vardır.

Öncelikle internette bir arama yaparsak, dijital müzik ve NFT’yi birleştiren mekanlar olduğunu zaten göreceğiz. AirNFTs veya OpenSea gibi çevrimiçi pazarlarda zaten müzik için belirli alanlar var. Kripto para birimleri aracılığıyla müzikal NFT içeriği elde edebilirsiniz. Soru şu ki, bir müzikal NFT nelerden oluşur?

Bir sanatçı, blockchain teknolojisini kullanarak bir şarkıyı veya video klibi bir müzik NFT’sine dönüştürebilir ve satışa sunabilir. Ve diğer NFT içeriklerinde olduğu gibi, NFT’nin ne olduğu ve ne için olduğu, yaratması, satması veya satın alması dışında hala tam olarak net değil. Bir müzikal NFT’nin ne olduğunu ve müzik dünyasına ne gibi olanaklar sunduğunu görelim.

Akıştan NFT’ye, müzik gelişiyor

NFT AirNFTs için çevrimiçi pazar bunu çok iyi açıklıyor. “Müzik endüstrisi yıllar içinde birçok dönüşüm gördü.” Canlı müzik ve konserler unutulsa da müzik piyasasındaki değişiklikleri kasetlerden kompakt disklere kadar format düzeyinde hatırlıyoruz. Şu anda hepimiz Spotify, Apple Music veya YouTube Müzik gibi müzik platformları üzerinden müzik tüketiyoruz. İnternet üzerinden tüm cihazlarınızda müzik var.

NFT, müziğin bir evrimi olarak duruyor. Daha doğrusu müzisyenlerin ve şarkıcıların ek bir finansman kaynağına sahip olmaları için bir alternatif daha. Kayıtların kendilerine, reprodüksiyonlara, konserlere, satışlara ve/veya televizyon, kurgu veya video oyunlarındaki görünümlere ek olarak, müzik, alıcıya benzersiz bir dijital öğe veren NFT’ler biçiminde elde edilebilir. AirNFTs sözlerine geri dönersek, “müzik dünyasında sanatçılar kripto para birimleri aracılığıyla ödeme yapan hayranlarına sınırlı dijital içerik satmayı başarıyorlar. Artık taklit edilemeyen her türlü müzikal içerik üretilebiliyorlar.”

NFT’nin dijital müziğe getirdiği şeylerin birkaç örneği var. Yeni başlayanlar için, sınırlı sayıda müzik albümü yayınlamak. Her sürüm bir NFT’dir, çevrimiçi satış için sınırlı bir kopyadır ve özel içeriklidir. Ama dahası var. Fiziksel veya sanal mağazacılık, belirli bir şarkı veya parça için müzik hakları… Kısacası, manipüle edilebilen, görülebilen veya duyulabilen herhangi bir sanal öğenin, kripto ekosistemindeki pazarlarda veya pazar yerlerinde satılacak ve yeniden satılacak bir NFT’ye yol açması muhtemeldir.

NFT pazarındaki müzik örnekleri

Dijital müzik ve NFT ile ilgili en önemli haberlerden biri bu yılın Şubat ayında gerçekleşti. Günümüzün en yenilikçi ve popüler müzik festivallerinden Coachella, NFT formatındaki festivalinin biletlerini açıkladı. 11.010 NFT, festival biletlerine eşdeğer üç koleksiyona, festivalde bir kez yaşanmış benzersiz deneyimlere ve/veya diğer hediye ve ayrıcalıklara bölünmüştür. Son yıllarda aşırı fiyatlar ve/veya satın alma platformlarına erişim sorunları nedeniyle eleştirilen olağan aracıları atlayan alternatif bilet satmanın bir yolu.

Dijital müzik üzerindeki haklar veya telif hakları, NFT’nin harika çıktılarından bir diğeridir. En son vakalardan biri hiphop şarkıcısı Nas’ın olayı. 2022 ve 2021 yıllarında iki Grammy ödülü alan son hitlerinden ikisi NFT formatında satışa sunuldu. Toplamda, bu şarkıların akış platformlarında çoğaltılması üzerinde mülkiyet hakkı veren 760 jeton. Satın alınan jetona bağlı olarak, sahibi telif ücretlerinin bir yüzdesini alır. Yüzde olarak çok küçük bir kısım ama bu, Ultra Siyah veya Nadir olarak çoğaltılan şarkılara “sahip olmak” anlamına gelir. Uygulamada, sevdiğimiz bir gruba veya şarkıcıya konserlerine gitmek veya müziklerini satın almaktan öte katkıda bulunmanın bir yolu daha.

Diğer NFT’ler münhasırlıkla oynar. 2021’in sonlarında, daha önce yayınlanmamış bir Whitney Houston şarkısı NFT olarak yayınlandı. Şarkıcının 17 yaşında yaptığı seçmelere karşılık gelen özel bir şarkı. Şarkıcının koleksiyonerleri ve hayranları için ideal NFT. Ayrıca özel bir video klibin eşlik ettiği şarkı, neredeyse 1.000 ABD Doları’na satıldı. Tabii bu sefer para şarkıcının vakfına gitti.

Kısacası, NFT, halkla etkileşim kurmanın yeni yollarını yaratmak için dijital müziğin kapılarını açıyor. Şarkıcı veya müzisyenin koşulsuz hayranlarına sunabileceklerine bir bükülme ve büyük plak şirketlerinden geçmeden yeni albümleri ve projeleri finanse etmek için bir alternatif. Ve hala NFT’nin müzik ve diğer görsel-işitsel ve içerik oluşturma sektörlerinde verebileceği her şey içindir.