Sabiha Gökçen Metrosu açıldı mı?

Sabiha Gökçen Metrosu açıldı. Sabiha Gökçen Metro Hattı için açılış töreni düzenlendi ve seferler başladı. Kadıköy – Tavşantepe – Sabiha Gökçen Metro hattı ile havalimanına ulaşım sağlanıyor. Yapımına Mart 2015’te başlanan ve 4 istasyondan oluşmasına rağmen 7 yılda tamamlanabilen hat, İstanbulluların kullanımına sunuldu.

Sabiha Gökçen metrosu 7 yılda tamamlandı

Sabiha Gökçen havalimanı metrosunun ne zaman açılacağını merak eden milyonlarca insan, metronun geçen 7 yıla rağmen neden bitirilemediğini sorguluyordu. 2017 yılında Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işletmeciliğini yapan İSG’nin CEO’su Ersel Göral, “Metromuzun inşaatı 2019 yılının başında bitmiş olacak. Böylelikle İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanından Pendik-Kadıköy metrosuna direkt bağlantı sağlanmış olacak.” dedi.

Ocak 2021’de Bakan Karaismailoğlu, “Tavşantepe-Sabiha Gökçen Hattı’nı inşallah önümüzdeki yılın sonları gibi bitirmeyi hedefliyoruz. Yine 7,5 kilometrelik bir hatla havalimanı metro bağlantısını sağlamış olacağız. Bu da Kadıköy-Kartal Hattı’nın Sabiha Gökçen bağlantısı olacak.” dedi. Bu tarih de gerçekleşemedi ve metro hattı ancak 2022 sonlarında tamamlanabildi.

Sabiha Gökçen metrosu son durum

Yıllık hizmet verdiği yolcu sayısı anlamında Türkiye’nin ikinci büyük havalimanı, Avrupa’nın da sayılı havalimanlarından biri olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, 2019’da 35.4 milyon yolcuya hizmet verdi. 2020’de ise gelişen olaylardan dolayı yolcu sayısı 16.9 milyona düştü. İSG CEO’su Ersel Göral, havalimanının yıllık 41 milyon yolcuya hizmet verebilecek nitelikte bir havalimanı olduğunu söyledi. Kadıköy – Sabiha Gökçen Metrosu hakkında da konuşan Göral, şunları söyledi:

Metromuzun tamamlanmasıyla İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanından Pendik-Kadıköy metrosuna direkt bağlantı sağlanmış olacak. Bu durum bize büyük bir avantaj sağlayacak. Bu aslında şu demek, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanından bagajını alıp çıkan bir yolcumuz 35 dakikada Kadıköy’e, 45 dakikada Taksim’e ulaşabiliyor olacak. Bu inşaatın bitimiyle karayolu ulaşımının yanında raylı sistem ulaşım ağına da sahip olacağız. İstanbul trafiğini düşündüğünüzde özellikle yoğun saatler diyebileceğimiz sabah ve akşam saatlerinde raylı sistem her zaman tercih sebebi olacak. Böylece İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı olarak, gerçek bir “şehir havalimanı” olma özelliğine tam anlamıyla sahip olacağız.

Kadıköy – Tavşantepe – Sabiha Gökçen metro hattı

sabiha-gokcen-metrosu

İhalesi Şubat 2015’te yapılan ve çalışmalarına Mart 2015’te başlanan Sabiha Gökçen Metrosu, Eylül 2022’de kullanıma açıldı. Toplam 7.5 kilometre hat uzunluğuna sahip metro hattı ile Kadıköy’den Sabiha Gökçen Havalimanına metro ile gitmek mümkün oldu.

Sabiha Gökçen – Tavşantepe metro hattı, Tavşantepe istasyonu ile Kadıköy – Pendik metro hattına bağlanacak. Proje tamamlandığında Pendik istasyonundan Sabiha Gökçen’e 11 dakikada, Kartal istasyonundan Sabiha Gökçen’e 12 dakikada, Kadıköy istasyonundan Sabiha Gökçen’e 51 dakikada gitmek mümkün olacak.

Saatte tek yönde 70 bin yolcu taşıma kapasitesi olan hat ile günde 2 milyon 225 bine kadar yolcu taşınabilecek. Sabiha Gökçen Havalimanı – Kaynarca Metro Hattı durakları ise Kaynarca, Hastane, Şeyhli, Sanayi ve Sabiha Gökçen Havalimanı olarak belirlendi.