Kartal’da konut fiyatları artacak, aman dikkat!

Hızlı gelişimi ve yeniden yapılanmaya elverişli alanları itibariyle İstanbul’un yeni cazibe merkezine dönüşen Kartal; kara, hava, deniz yolu ve raylı sistem ulaşım akslarının kesişim noktasında yer alması bakımından son derece avantajlı bir bölge haline geldi. Alışveriş ve yaşam merkezleri, hastaneler, üniversite ve okullarla çevrili bir bölge olması nedeniyle hayatın merkezinde konumlanan Kartal, uzun sahil şeridi, adalara ve Aydos Ormanı’na yakınlık gibi özellikleriyle de şehrin göbeğinde doğayla iç içe bir yaşama imkan tanıyor.

Bölgenin önümüzdeki birkaç yıl içinde çok daha hızlı bir ivmeyle değerleneceği düşünülürken, Kartal’dan yatırım amaçlı konut alanların dairelerinin çok hızlı bir şekilde kiraya verebildikleri ya da istedikleri zaman değerinde ve çok kısa sürede rahatlıkla satabildikleri biliniyor. Emlak uzmanları, Kartal’da konut fiyatlarının şu an itibariyle bölgenin özelliklerine kıyasla oldukça uygun olduğunu belirtirken, gelecek dönemlerde bu fiyatlara Kartal’dan konut sahibi olmanın mümkün olamayacağına dikkat çekiliyor.

İstanbul’un en hızlı dönüşen ve dönüşmeye devam eden ilçesi Kartal, Anadolu Yakası’nın Maslak’ı, Levent’i olma yolunda ilerleyerek yeni bir cazibe merkezine dönüştü. Sabiha Gökçen Havalimanı, Osmangazi Köprüsü gibi önemli lokasyonlara yakınlığı ile dikkat çeken Kartal; E-5 ve TEM bağlantı güzergahları, deniz otobüsü, hızlı feribot, Marmaray ve metro gibi ulaşım merkezlerinin tam merkezinde olması nedeniyle hem yaşamak hem de yatırım yapmak için oldukça avantajlı bir bölge haline geldi. Alışveriş ve yaşam merkezleri, hastaneler, üniversite ve okullar açısından zengin bir ilçe olan Kartal, hayatın merkezinde konumlanıyor olmasına rağmen uzun sahil şeridi, adalara ve Aydos Ormanı’na yakınlık gibi özellikleriyle aynı zamanda doğayla iç içe bir yaşama imkan tanıyor. Kartal’ın önümüzdeki birkaç yıl içinde çok daha hızlı bir ivme ile değerleneceği tahmin edilirken, bu türden prim potansiyeli yüksek bölgelerin ve projelerin yatırımcılarına her zaman büyük kâr sağlayacağı bilinen bir gerçek. Özellikle 2019’dan itibaren Kartallı ve genç bir belediye başkanının göreve gelmesiyle ilçenin yatırım potansiyeli çok fazla arttı.

HIZLA KİRALANAN, SATILAN VE KEYİFLE OTURULAN DAİRELER

İlçenin hızla gelişmesi ve sanayi imkânlarının artmasıyla beraber gelir düzeyi ve istihdam oranı da yükselirken, Adalet Sarayı ile birlikte Kartal’daki beyaz yakalı çalışan nüfusu arttı. Ayrıca çok sayıda hastane nedeniyle sağlık sektörü çalışanlarının, okullar nedeniyle de öğretmenlerin ve çocuklu ailelerin tercih ettiği bir bölge haline dönüştü.

Dolayısıyla, Kartal’dan yatırım amaçlı konut alanların daireleri çok hızlı bir şekilde kiraya verilebilir ya da istenildiğinde değerinde ve çok kısa sürede rahatlıkla satılabilir bir durumda. Kartal’ın iş bölgesi Kurtköy-Gebze-İzmit hattında çalışanlar için de cazip bir konumda olduğu düşünüldüğünde; ulaşım alternatifleri, alışveriş merkezleri ve diğer sosyal olanaklar açısından zengin olması nedeniyle yatırımın yanı sıra oturum amaçlı konut arayanlar tarafından da ilgi görmesine neden oluyor.

KARTAL’DA KONUT FİYATLARI ARTACAK

Kentsel dönüşümün en hızlı ilerlediği bölgelerden biri olan Kartal’da konut fiyatları son yıllarda neredeyse ikiye katlandı. Kültürel alanları, parkları, otelleri, restoranları, ilçeyi potansiyeline ulaştırabilecek gen bir belediye başkasına sahip olması ile beraber ilçenin önümüzdeki yıllarda daha da önemli bir cazibe merkezi olması bekleniyor.

Kartal’da konut fiyatlarının şu an itibariyle bölgenin özelliklerine kıyasla oldukça uygun, ancak gelecek dönemlerde bu fiyatlara Kartal’dan konut sahibi olmanın mümkün olamayacağı tahmin ediliyor.