Cloudflare WARP VPN nedir?

Cloudflare, akıllı telefonlar için yakın zamanda piyasaya sürülen WARP hizmetini teknik bilgisi olmayan kişiler için bir VPN olarak tanıtır, ancak tam bir VPN’den bekleyeceğiniz türde bir gizlilik sağlamaz ve uç nokta bölgenizi seçmenize izin vermez, bu nedenle kısıtlayıcı ülkelerde site yasaklarını aşmak veya denizaşırı yayın hizmetlerini izlemek için kullanamazsınız. Bunun yerine, mobil geniş bant bağlantı hızlarınızı iyileştirmek ve birkaç güvenlik avantajı sağlamak, trafiğinizi yerel ağınızdaki meraklılara etkili bir şekilde görünmez hale getirmek, ancak sitelere anonim bir bağlantı sağlamamak için tasarlanmıştır.

ISS’niz trafiğinizi izleyemeyecek olsa da, Cloudflare, “WARP, seyahat ederken coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğe erişmenize izin verecek şekilde tasarlanmamıştır. IP adresinizi ziyaret ettiğiniz web sitelerinden gizlemeyecektir. Bölge değiştirmenin veya daha gizli internet bağlantısının peşindeyseniz, bu sizin için bir hizmet değildir.” diyor. Küresel ağ altyapısı dünyanın dört bir yanındaki web sitelerine DDoS savunması ve performans artışı sağlayan Cloudflare, son zamanlarda yalnızca bu kullanıcılar için performansı artırmak isteyen siteler yerine doğrudan son kullanıcılara hizmet vermeye de başladı.

Cloudflare WARP VPN nedir?

Warp VPN, Cloudflare’nin mevcut 1.1.1.1 uygulaması ile ücretsiz veya ücretli ekstra özellikleri olarak mevcuttur; bu, aynı zamanda tarama etkinliğinizi geniş bant sağlayıcınızdan gizli tutmanıza ve sizi potansiyel izleyiciden korumaya yardımcı olan hızlı DNS çözümü sağlar. ISS’niz yerine Cloudflare’nın DNS çözümleme sunucularını kullanırlar.

Temel 1.1.1.1 DNS çözümleme uygulaması ve Warp VPN hizmeti ücretsizdir. Ayrıca, daha hızlı bağlantı hızları vaat eden ve aylık abonelikle çalışan Warp + Unlimited vardır. Ayrıca arkadaşlarınızı tavsiye ederek 1GB bloklar halinde Warp+ kazanabilirsiniz. Herhangi bir VPN gibi, Warp’ın performansı büyük ölçüde internet bağlantınızın hızına bağlıdır. 1.1.1.1’i veya herhangi bir VPN hizmetini etkili bir şekilde kullanmak için oldukça güçlü, modern bir cihaza ihtiyacınız olacak, çünkü bu tür uygulamalar özellikle eski Android telefonlarda çok büyük kaynaklar ve pil tüketiyor.

WARP VPN nasıl çalışır?

Cloudflare ilk olarak 1 Nisan 2019’da kendi sanal özel ağını (VPN) kurduğunu duyurdu ve o ay bir lansman planladığını ancak ürünün devam eden bir geliştirme aşamasının tamamlanmasını gerektirdiğini söyledi. Cloudflare WARP VPN nihayet 25 Eylül’de çıktı. Oldukça alışılmadık bir mobil VPN’e olan katıksız iştah şirketi şaşırttı. Çoğu kişinin düşündüğü gibi WARP VPN klasik bir VPN değildir (IP adresi maskeleme veya sunucu coğrafyası seçimi yoktur) ve ne yaptığı ve kullanıcıların neden onu seçebileceği konusunda kafa karışıklığı hüküm sürer.

1. IP Adresinizi Gizlemez

Klasik VPN kavramı, bir kullanıcının cihazı ile VPN sağlayıcısının sunucuları arasında güvenli, şifreli bir tünel oluşturmasıdır. Tipik olarak, kullanıcılar coğrafi engelleme kurallarını aşmak ve IP adreslerini gizlemek için hangi coğrafya sunucularına bağlanacaklarını seçebilirler.

Cloudflare WARP VPN bunu yapmaz. Kullanıcıların IP adreslerini ziyaret ettikleri web sitelerinden gizlemez. Coğrafi olarak kısıtlanmış içeriği atlatmalarına da izin vermez. Yaptığı şey, kullanıcı verilerini aktarılırken şifrelemektir. CEO Prince’in dediği gibi, sizinle kullandığınız uygulamalar arasındaki ağlar sizi gözetleyemez. Yerel bir kafedeyken verilerinizi koklayan kişilerden korunmanıza yardımcı olur. Ayrıca, İnternet Servis Sağlayıcınızın reklamverenlere satış yapmak için göz atma modellerinizle ilgili verileri toplamamasına da yardımcı olacaktır.

2. WireGuard Üzerine Oluşturulmuştur

WARP, ortaya çıkan Wireguard protokolünün ayrıştırılmış kod tabanı üzerine inşa edilmiş olması bakımından benzersizdir; bu, en çıplak kemik yinelemesinde, OpenVPN + OpenSSL için yaklaşık 600.000 kod satırına sahip rakiplerine karşılık yalnızca 4.000 satır kod içerir.

Cloudflare bu projeyi uyarladı ve Rust dilini kullanarak inşa etti. Prince şöyle diyor: “[Wireguard’ın] orijinal kod tabanı, popüler bir IPsec uygulamasının boyutunun yüzde 1’inden daha azdır, bu da bizim anlamamızı ve güvenliğini sağlamamızı kolaylaştırıyor. Bize ihtiyaç duyduğumuz performansı ve güvenliği sağlaması en muhtemel dil olarak Rust’u seçtik ve hedeflediğimiz platformlarda hızlı bir şekilde çalışması için kodu yoğun bir şekilde optimize ederken WireGuard’ı uyguladık. ”

3. Ücretsiz

Cloudflare bu yarı VPN’i ücretsiz olarak sunuyor (bant genişliği sınırı yok) ve daha yüksek hız için özel ağ omurgası olan Argo’yu kullananlara aylık 4,99 $’lık ücretli bir sürüm ile geliyor.

4. WARP trafik işleme modeli

Bir WARP talebi, WireGuard protokolü üzerinden Cloudflare’nin 194 veri merkezlerinden birinde çalışan bir sunucuya iletişim kurar. Wireguard kullanımı, bunu, güvenlik için açık anahtar şifrelemesiyle müzakere edilen bir oturum anahtarı kullanarak TCP’yi değil UDP’yi kullanarak yaptığı anlamına gelir; veya daha doğrusu, bir UDP paketi içinde tam bir TCP paketi.

Cloudflare, şifresi çözüldükten sonra hedef IP adresini inceleyebilir ve bunun Cloudflare destekli bir siteye yönelik bir HTTP isteği veya başka bir yere yönelik bir istek olup olmadığını görebilir.