SSH nedir ve açılımı ne anlama gelir?

SSH'yi duydunuz ama ne olduğunu hiç bilmiyor musunuz? İşte SSH açılımı ve hakkında bilmeniz gerekenlere detaylı ve anlaşılır bir bakış.

Güvenli Kabuk anlamına gelen Secure Shell (SSH), güvenli olmayan bir ağ üzerinden güvenli iletişim sağlayan kriptografik bir ağ protokolüdür. Protokol, eski güvenli olmayan protokollerin yerini alacak ve tüm işletim sistemlerinde güvenliği ve gizliliği artıracak şekilde geliştirilmiştir.

SSH nedir?

SSH, Secure Shell’in kısaltmasıdır ve Secure Socket Shell olarak da bilinir. SSH, güvenli bir ağ iletişim protokolüdür. Protokol esas olarak ağ yöneticileri tarafından uzaktaki cihazlara güvenli bir şekilde bağlanmak için kullanılır, ancak SSH bir dizi ortak işlevselliğe sahiptir.

SSH’nin geliştirilmesinden önce, kullanıcılar ve yöneticiler uzak cihazlarla iletişim kurmak için Telnet gibi güvenli olmayan ağ protokollerini kullanıyorlardı. Artık güncelliğini yitirmiş bu protokoller, şifreler ve oturum açma bilgileri gibi kritik bilgileri düz metin olarak göndererek onları bir saldırgan için kolay bir hedef haline getirir.

SSH tipik olarak 22 numaralı bağlantı noktası üzerinden iletişim kurar.

SSH1 ve SSH2: Fark Nedir?

SSH’nin “iki” sürümü vardır. “İki” diyoruz çünkü bu iki sürüm arasında SSH1’den SSH2’ye giden birçok uygulama ve güncelleme vardı.

Tahmin edebileceğiniz gibi, SSH2 daha güvenli bir protokoldür. Saldırganlara ve kulak misafiri olanlara karşı daha iyi koruma sağlar, daha güçlü şifreleme algoritmalarını destekler ve orijinal SSH protokolüne göre çok sayıda genel iyileştirme yapar.

OpenSSH nedir?

OpenSSH, SSH’nin yaygın olarak kullanılan açık kaynaklı bir uygulamasıdır. SSH’nin orijinal ücretsiz sürümü Tatu Ylönen tarafından geliştirilmiştir. Ylönen’in çalışmasının sonraki sürümleri tescillidir, yani lisans ve kullanım için para maliyeti vardır ve protokolde yetkisiz değişiklikler yapamazsınız.

Böylece, geliştiricilerden oluşan bir ekip SSH’nin orijinal ücretsiz sürümünü hazırladı ve şimdi OpenBSD’nin (açık kaynaklı bir işletim sistemi) parçası olarak geliştirilen OpenSSH adını verdi. Windows, macOS ve sayısız Linux dağıtımı gibi tüm büyük işletim sistemleri OpenSSH’yi destekler.

SSH Nasıl Çalışır?

SSH’nin nasıl çalıştığını anlamak için iki şeyi anlamanız gerekir. Birincisi, kabuk nedir? İkincisi, açık anahtarlı kriptografi nasıl çalışır? SSH bağlantısının ayrıntılarını düşünmeden önce bir kabuğun gerçekte ne olduğunu bulalım.

Kabuk (Shell) Nedir?

Kabuk, barındırıldığı işletim sistemiyle iletişim kurmanızı sağlayan bir yazılım parçasıdır. Grafik kullanıcı arabirimleri (GUI’ler) mevcut olmasına rağmen, tipik olarak, kabukla etkileşim kurmak için komutlar kullanırsınız.

Bilmeniz gereken önemli bir şey, bir kabuk kullanmak için bilgisayarın başında oturmanız gerekmediğidir. Bir kabuğu bir ağ bağlantısı üzerinden uzaktan SSH kullanarak çalıştırabilirsiniz.

Açık Anahtarlı Şifreleme Nedir?

Modern bilgi işlemde, iki ana şifreleme türü vardır:

  • Simetrik algoritma: Hem şifreleme hem de şifre çözme için aynı anahtarı kullanır. İletişime başlamadan önce her iki taraf da algoritma anahtarı üzerinde anlaşmalıdır.
  • Asimetrik algoritma: İki farklı anahtar kullanır: bir genel anahtar ve bir özel anahtar. Bu, önceden karşılıklı bir algoritma oluşturmadan iletişim kurarken güvenli şifreleme sağlar.

SSH, güvenli bir bağlantı oluşturmak için yukarıdaki şifreleme türlerinin her ikisini de kullanan bir tür açık anahtar şifreleme yöntemidir. SSH, bir istemci-sunucu modelinde güvenli bir bağlantı oluşturmak için yukarıdaki şifreleme türlerinin her ikisini de kullanır. İstemci, sunucuyla bir bağlantı kurmaya çalıştığında, her bir taraf kendi şifreleme protokollerini iletir.

Eşleşen bir şifreleme protokolüne karar verdikten sonra, istemci ve sunucu simetrik bir algoritmanın parçası olarak paylaşılan bir şifreleme anahtarına ulaşmak için Diffie-Hellman Anahtar Değişim Algoritmasını kullanır. Bu şifreleme anahtarı, tüm bağlantı boyunca bir sır olarak kalır ve iki taraf arasındaki tüm iletişimleri şifrelemek için kullanılır.

Peki asimetrik şifreleme özelliği nerede?

Açık anahtarlı şifrelemede iki anahtarınız vardır: bir genel anahtar ve bir özel anahtar. Genel anahtarı diğer kişilere gönderebilirsiniz, ancak sahibi yalnızca özel anahtarı bilir. Birlikte bir çift oluştururlar.

Simetrik anahtar değişimi gerçekleşmeden ve güvenli iletişim kanalı kurulmadan önce SSH, geçici bir anahtar çifti oluşturmak için asimetrik şifreleme kullanır. İstemci ve sunucu, simetrik anahtar oluşturma işlemi başlamadan önce birbirlerini doğrulayarak ortak anahtarları değiştirirler.

SSH Hangi Şifreleme Algoritmasını Kullanır?

SSH, bağlantınızın güvenliğini sağlamak için simetrik şifreleme kullandığından, SSH’yi AES, Blowfish, Twofish, Salsa20 / ChaCha20, 3DES, IDEA ve daha fazlasını içeren çok çeşitli simetrik şifreleme algoritmalarını kullanacak şekilde yapılandırabilirsiniz.

SSH, SSL/TLS ile Aynı mı?

Hem SSH hem de SSL/TLS önceden güvenli olmayan bir ağ protokolü için güvenlik sağlarken, SSH ve SSL/TLS aynı değildir.

Açılımı Güvenli Yuva Katmanı anlamına gelen Secure Sockets Layer (SSL) ve onun devamı olan Taşıma Katmanı Güvenliği anlamına gelen Transport Layer Security (TLS), şifreli bir iletişim tüneli sağlar. Her gün e-posta gönderirken veya web’de gezinirken TLS kullanırsınız. SSL ve TLS, uygulama katmanı protokolleridir. İnternet iletişim ağlarında, uygulama katmanı, son kullanıcı hizmetleri için iletişimi standartlaştırır.

Hem SSL/TLS hem de SSH şifreleme sağlarken, ağ protokollerinin kendileri farklı şeyler için tasarlanmıştır. SSL/TLS, veri bağlantınızı korumak için tasarlanmıştır, SSH ise güvenli uzaktan erişim ve komut yürütmeye izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

Ancak, SSH Dosya Aktarım Protokolünü (SFTP) veya Güvenli Kopyalama Protokolünü (SCP) kullanarak dosyaları aktarmak için SSL ile birlikte SSH’yi kullanabilirsiniz. Bu arada, SCP’yi kullanmak, verileri PC’nizden bir Raspberry Pi’ye kopyalamanın yalnızca bir yoludur.

SSH, VPN ile Aynı mı?

Yukarıdaki soruda olduğu gibi, Sanal Özel Ağ (VPN) da iletişiminiz için şifreli bir tünel sağlar. Ancak SSH’nin bir istemci-sunucu yapılandırmasında belirli bir bilgisayara güvenli bir bağlantı sağladığı durumlarda, VPN, bilgisayarınız ile VPN sunucusu arasında güvenli bir bağlantı sağlar.

VPN sunucusunda uzak komutları çalıştırmıyorsunuz. Bunun yerine, VPN’nizi açtığınızda, bilgisayarınızdan ve bilgisayarınızdan veri aktarımları, daha geniş internete “yeniden katılmadan” önce şifrelenmiş tünelden VPN sunucusuna gider.

Böylece SSH, uzak komutları yürütmek için tek bir bilgisayara güvenli bir bağlantı sağlarken, VPN, bilgisayarınız ve VPN sunucusu arasında şifrelenmiş bir tünel sağlar.

Bu işlem, bilgisayarınızın konumunu gizleyebilir ve internet bağlantısı kullanırken biraz ek güvenlik sağlayabilir. Daha fazlasını öğrenmek ister misin? İşte bir VPN’in gizliliğinizi nasıl koruyabileceği.

SSH Hangi Platformlarda Kullanılabilir?

Seçtiğiniz işletim sistemi bir SSH istemcisine veya entegre SSH işlevselliğine sahip olduğu sürece, güvenli ağ protokolü sizin için kullanılabilir.

SSH, herhangi bir kullanıcı tarafından ücretsiz olarak kullanılabilen güvenli ve kullanımı kolay bir ağ protokolü sağlar. Her platformda çalışır ve küresel olarak bulunur. Şimdi bu kısa SSH kılavuzunu okudunuz, onu gelecekte kullanmaya çok daha hazırsınız.