Mikrofon türleri nelerdir?

Mikrofon türlerinin tüm sınıflandırmalarını biliyor musunuz? Ana farklılıklar olarak kutup düzenine, çalışmasına veya arayüzüne odaklanıyoruz. Bu eğitimle bir mikrofon ustası olun.

Birçoğu için sadece 2 tip mikrofon vardır: dinamik ve kondansatör. Piyasada en bol bulunanlar oldukları doğrudur, ancak bu çevre birimi veya ses cihazı inanıldığından çok daha karmaşıktır. Bu nedenle var olan türlerin farklı faktörlerini göz önünde bulundurarak mega bir sınıflandırma yapmaya çalışmayı düşündük.

Mikrofonları 3 faktöre göre sınıflandıracağız:

 • Kutup desenleri.
 • Çalışma mekanizması.
 • Arayüz kullanımı.

Polar desen türlerine göre mikrofon türleri

Var olan kutupsal desenleri listelemeden önce, kutupsal desenin ne olduğunu belirlememiz gerekir. Polar deseni, sesi farklı yönlerden yakalama yeteneği olarak tanımlayabiliriz. Farklı kutupsal desenler vardır ve gerçek şu ki ana olanlar çok yönlü, çift yönlü ve kardioiddir. Ancak dahası var:

Çok yönlü. Bu, sesin mikrofonun her iki tarafından veya yönünden aynı kazançla alınmasına izin veren bir modeldir. Bu nedenle, bir küre olarak temsil edilir ve kullanımı ve inşa edilmesi en kolay mikrofonlardır.

polar desenleri 1

Kardiyoid. Sayısız cihazda bulunan bu, önden gelen sesi yakalayan ve diğer gürültülerden izole eden bir modeldir.

polar desenleri 2

Süperkardioid. Kardioidden daha iyi ortam sesi azaltmaya sahiptir, ancak ses alımı daha azdır. Bu şekilde, gürültülü ortamlarla çevrili tek ses kaynakları için ideal model olan arkadan gelen sesleri alabilir.

polar desenleri 3

Hiperkardioid. Ses alma açısı, neredeyse tüm ortam gürültüsünü ortadan kaldırmak için çok dardır. Böylece arkadan gelenler gizlice içeri girebilse de yanal sesler reddedilir.

polar desenleri 4

Çift yönlü. Adından da anlaşılacağı gibi, önden ve arkadan gelen sesleri alır, yandan gelen sesleri bastırır.

polar desenleri 5

Lobar. Yalnızca önündeki sesi alır, diğerlerini bastırır. Müzik aletlerinden ve diğer amaçlardan kaçınarak film ve televizyonda kullanılır.

Mekanizmasına veya tasarımına göre mikrofon türleri

Burada, ana yapılarını göz önünde bulundurarak, nasıl üretildikleri ve iç tasarımları konusunda büyük bir ayrım yapıyoruz. Aşağıdakileri bulduk:

 • Kristal mikrofon.
 • Mikro elektromekanik mikrofon.
 • Kondenser mikrofon.
 • Dinamik mikrofon
 • Elektret mikrofon.
 • Çok modelli mikrofon.
 • Av tüfeği mikrofonu.
 • Karbon mikrofon.
 • Lazer mikrofon.
 • Şerit mikrofon.
 • Sıvı mikrofon.
 • Fiber optik mikrofon.

Kristal mikrofon

Cam ve kuvars ile işaretlenmiş bir dönemi gözlemlemek için 20. yüzyıla geri dönüyoruz ve bu, belirli kristallerin elektriksel özelliklerinin şekillerini değiştirebildiğidir. Bu durumda, mikrofonun cama bağlı diyaframı vardır, bu da ses dalgaları diyaframa çarptığı anda bir sinyal oluşturacaktır.

Artık üretilmemelerine rağmen, üretimi ucuzdu ve ekonomik olarak uygulanıyordu; evet sesi oldukça kötü ve dinamikti ve yerini kondenser mikrofonlar aldı. Tek gerçek uygulama sensörler veya vericiler olarak bulunur.

Mikro elektromekanik mikrofon

MEMS olarak da adlandırılan bu tür, birçok müzik tutkunu tarafından “kondansatör” olarak kabul edilmeyen bir mikrofon türü olan elektret’in doğal evrimidir. Elektretten (birçok çevre biriminde bulunur) daha küçük bir boyut sunduğu için piyasada bir niş oluşturmuştur ve diyafram aşağıdakileri entegre ettiği için elektromekanik olarak adlandırılır:

 • Bir mikroçip.
 • Sesi elektrik akımı olarak aktaran bir kapasitör.
 • Elektrik akımının sinyalini artıran bir amplifikatör.
 • Akıllı telefonlar ve PC’ler tarafından kullanılacak ses verilerini dönüştüren bir dijital dönüştürücü.

Yoğunlaştırıcı mikrofon

Kondenser mikrofon konusunu zaten ele aldık ve kendimizi çok daha fazla genişlettiğimiz için sizi aynı şekilde o girişe yönlendiriyoruz. Genel olarak, bu tür bir mikrofonun aşağıdakilerle karakterize edildiğini söyleyebiliriz:

 • 2 adet çok yakın metal plakaya sahiptir: bir hareketli ve bir sabit.
 • Mobil, yüksek iletkenliğe sahip bir diyafram olarak çalışır.
 • Diyafram, ses dalgaları çarptığında titrer ve 2 plaka arasındaki mesafeyi değiştirir.
 • Kondenser mikrofonlar, ses içindeki en küçük ayrıntıları yakalamak için idealdir, bu nedenle kayıt stüdyoları için endikedirler.
 • True: ASMR yapan yayıncılar ve youtuberlar genellikle bu tür mikrofonlara sahiptir.
 • Kutup düzenleriyle ilgili olarak, kardioid, hiperkardioid, şekil 8 veya çok yönlü kullanan bu tip mikrofonları bulabilirsiniz.

Dinamik mikrofon

Dinamik mikrofon diyafram, ses bobini ve mıknatıstan oluşan bir cihaz olduğu için sitemizde dinamik mikrofona da yer açtık. Temel olarak şu şekilde çalışırlar:

 • Ses dalgaları diyaframla çarpışır.
 • Darbe üzerine, ses bobini eşliğinde diyafram titreşir.
 • Bobinin titreşimi ile elektrik sinyali bir manyetik alan aracılığıyla oluşturulur.

İdeal kullanımı, konserler, yayın akışı, radyo vb. gibi desibelleri kendiliğinden değiştiren ortamlar içindir.

Herhangi bir cihazda standart kullanımları için gördüğüm en büyük sorun, bir XLR arayüzü kullanmalarıdır, ancak birçoğunu bir USB arayüzü ile bulacaksınız.

Elektret mikrofon

Kondansatör kategorisine dahil edebiliriz ve kalıcı bir elektrik yüküne sahip olması bakımından farklıdır.

Kondenser mikrofonlar kalıcı elektrik olmadan gelir ve diyaframı başlatmak için harici bir voltaj gerektirir. Biri sabit diğeri hareketli 2 metal plakadan oluşur ve daha önce bahsettiğimiz enerji alanını oluşturur. Yalıtkan bir dielektrik malzeme olan elektret varlığında farklılık gösterir.

Küçük, ucuz ve çok yönlü bir desene sahip oldukları için birçok entegre oyun kulaklığı mikrofonunda göreceksiniz.

Çok modelli mikrofon

Farklı kutupsal desenlerle çalışabilen mikrofonları hayal edebiliyor musunuz? İşte süperkardioid, hiperkardioid, şekil 8, pompalı tüfek veya çok yönlü arasında kutup düzenini seçmenize izin veren anahtarlarla birlikte gelen çoklu desenlere sahiptir.

Genellikle ortam seslerini, armonileri kaydetmek için kullanılırlar ve genellikle kondenser mikrofondur.

Av tüfeği mikrofonu

Namlu gibi uzun şeklinden dolayı böyle adlandırılmıştır, ancak gerçek şu ki, küçük diyaframlı bir kondenser mikrofondur. En çok sesi çıkardıkları veya yakaladıkları yer, diğer yönlerden gelen tüm sesleri reddederek işaret ettikleri yerdir.

Yanlardan gelen sesleri filtreleyen ve sizi akustik olarak korumak için arkasındaki diyaframı gizleyen uzun bir girişim tüpü ile birlikte gelirler. Örneğin ses kaydı için idealdir.

Karbon mikrofon

Bugün nadiren görülür ve karbon tozu içeren bir teknolojidir: çok ince bir metal veya plastik diyafram. Ses dalgaları bu diyaframa çarparak karbon tozunu sıkıştırır ve direncini değiştirir. Karbon mikrofon, ilk telefonlar da dahil olmak üzere ilk modellerde kullanıldı.

Lazer mikrofon

İlklerinden biri 1931’de üretilen RCA PB-31 olduğu için tarihin en eski mikrofonlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Çalışması, manyetik bir alana asılmış ince bir alüminyum veya nanofilm şeridi üzerinde ortalanır. Ses dalgaları bandı hareket ettirerek içinden geçen akımı değiştirir.

Tüm şerit mikrofonlar, sesleri her iki taraftan da yakalayarak karakterize edilir, yani çift yönlüdürler. Kondansatörlü ve dinamik olanlar piyasayı alt üst ettiği için artık kullanılmayan bir mikrofon türüdür. Ayrıca bant kullanımı onları en ufak bir darbeye karşı çok kırılgan cihazlar haline getirdi.

Kullanımı, özellikle retro bir ses ararken, sporadik şeylere indirgenmiştir. Yani hatıraların bagajında ​​kalan mikrofon türlerinden biridir.

Sıvı mikrofon

Kondenser mikrofonların başlangıcı olarak kabul edilen bu mikrofonlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde görülen ilk mikrofonlarda kullanılmak üzere Thomas Watson ve Graham Bell tarafından icat edildi. Alexander Graham Bell 1876’da patentini aldı, bu yüzden kaç yaşında olduğunu hayal edin, ancak daha sonra fikri mükemmelleştiren daha fazla patent (Emile Berliner veya Francis Blake) geldi.

İlk modellerde su ve sülfürik asit içeren metal bir kap kullanılmıştır. Diyaframın alıcı tarafında bir iğne ile o kabın üzerine bir diyafram takıldı. Hareket eden kısım, ses dalgalarıyla hareket eden ve sonunda bardağın içindeki suyu hareket ettirecek olan iğneydi.

Fiber optik mikrofon

Birçoğunuzun İnternet operatörlerini düşüneceğini biliyoruz, ancak gerçek şu ki fiber optik hala bir malzemedir. Bu durumda, bilgi iletmek için kullanılan çok ince cam ipliklerine atıfta bulunulur. Çalışması ile ilgili sorun, son derece küçük olma duyarlılığındadır, bu nedenle genellikle makinelerde rezonans yapmak için kullanılır.

Mevcut mikrofon türleri arasında, tarihi boyunca en az yaygın olan veya geleneksel olanıdır.

Arayüzünüze bağlı olarak mikrofon türleri

Mevcut mikrofonların farklı türleri arasındaki bağlantılara atıfta bulunuyoruz ve burada sınıflandırma çok daha kısadır:

 • 3 pin (uç, halka ve manşon) ile karakterize edilen XLR, dengeli ses için ve dış paraziti iptal etmek için kullanılan bir bağlantıdır.
 • Geleneksel 3,5 mm jaklara benzemesiyle karakterize edilen TRS, dengeli ses sinyalleri elde edildiğinden miksaj masaları ve DJ kullanımları için idealdir.
 • Düşük maliyeti, basitliği ve taşınabilirliği ile karakterize edilen USB, ses kalitesi daha kötü, gecikmesi her zaman daha kötü olacak ve sonuçlar öncekilerden daha az kaliteli olacak.