Steam en iyi hikaye oyunları

Steam’deki en iyi hikaye oyunları çoğunlukla RPG veya bir kampanyaya odaklanan birinci şahıs nişancı oyunları gibi oyunlardan gelecektir. Bu tür oyunların, oyunu deneyimlemenize ve kendinizi hikayeye kaptırmanıza olanak tanıyan benzersiz bir temposu vardır. İyi yazılmış senaryolar, harika bir oyun tasarımı ve zarif sanat eserleri veya grafiklerle daha da belirgin hale gelir.

Kuşkusuz, video oyunları artık yalnızca bir eğlence aracı değil. Büyük etkiye sahip bir hikaye anlatma aracına dönüştüler. Karakteri ve onun kaderini tamamen kontrol ettiğiniz ve kendinizi tamamen tasvir edilen dünyaya kaptırdığınız için oldukça iyi çalıştığını söyleyebiliriz.

Zengin Hikaye türündeki oyunların bazılarının hikayeleri her oyuncuya duygusal bir iniş çıkış yaşatacak, hatta bazı oyunlar sizi gözyaşlarına boğabilir. Dudak uçuklatan olay örgüleri ve sevimli, karizmatik kahramanlar her zaman yüksek talep görmeye devam edecek. Bu nedenle, Steam’deki en iyi hikaye odaklı oyunların bir listesini hazırladık.

God of War

God of War

God of War’ın bu versiyonunda İskandinavya mitolojisine dalıyoruz. Ana kahramanımız Kratos’a oğlu Atreus da eşlik ediyor. Genel olarak keşif, dinamik savaş ve onlarca ilgi çekici görevi yerine getirmeye odaklanan olağanüstü oynanıştan da bahsetmemiz gerekiyor. Grafikleri ve hikayeleriyle etkileyici bir oyun. Oyunun hikayesi, Olympus Tanrılarına karşı kesin intikam aldığınız İskandinav mitolojisine dayanmaktadır.

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption, 1899 yılında, Batı Amerika Birleşik Devletleri’nin kurgusal bir temsilinde bir çetenin üyesi olan kanun kaçağı Arthur Morgan’ın hikayesini konu alıyor. Oyun, çok sayıda pusu, silahlı saldırı ve halka açık infazlar gibi rastgele olaylarla sık sık karşılaştığınız olasılıklarla dolu bir açık dünyaya sahiptir ve bu da daha özgün bir deneyim sağlar. Çetelerin, kanun kaçaklarının, avcıların, silahşorların ve bunların arasındaki her şeyin hayranıysanız Red Dead Redemption serisinden kesinlikle keyif alırsınız.

The Witcher 3: Wild Hunt

The Witcher 3

The Witcher 3: Wild Hunt, şehirler, korsan adaları, tehlikeli dağ geçitleri ve mağaralarla dolu, hikaye odaklı bir açık dünya RPG oyunudur. Oyunda Rivialı Geralt’ın kehanetteki çocuğu bulma görevine devam ediyorsunuz. Hikayenin veya serinin tamamı hala popüler The Witcher romanlarına dayanıyor. The Witcher 3: Wild Hunt hakkında pek çok iyi şey söylenebilir ve anlatı şüphesiz onun güçlü yönlerinden biridir. İlginç karakterler, çok katmanlı olay örgüsü, çok sayıda dönüş ve sürpriz. Ve seçimlerin birçok farklı sona yol açabileceği gerçeği, oyunu daha da ilgi çekici hale getiriyor.

A Plague Tale Requiem

A Plague Tale Requiem

Kara Ölüm’ün dehşetiyle yüzleşen bir erkek ve kız kardeşin yürek burkan hikayesi, oyuncularda o kadar ilgi uyandırdı ki, devamı geldi. A Plague Tale Requiem, selefine benzer şekilde eğlenceli bir oynanış, ilgi çekici bir atmosfer ve çarpıcı görseller sunuyor. Olay örgüsüne gelince, hala Rune kardeşlerin ve onların mücadelelerinin etrafında dönüyor. Önce A Plague Tale: Innocence’i oynamanız tavsiye edilse de bu gerekli değildir. Ancak kim bu atmosferik ortama daha uzun süre dalıp hikayeyi ve dünya gelişimini daha iyi anlamak istemez ki?

Death Stranding

Death Stranding

Death Stranding, efsanevi oyun yaratıcısı Hideo Kojima tarafından yapılmış bir açık dünya aksiyon-macera oyunudur. Death Stranding’de Sam Bridges’i oynayacaksınız ve asıl göreviniz Amerika’nın son hayatta kalanlarını bir araya getirerek insanlığa umut dağıtmak. Oyunda çok fazla yürüyüş yapacaksınız, ama yol boyunca açık dünyanın güzel doğa manzarasını keşfedecek, yeni arkadaşlarla tanışacak ve bağlantılar kuracaksınız. Bazı oyuncular oyunu ilginç bulacak ve yol boyunca karşılaşılan NPC’lerle bağlantı kurarken hikayeye hayran kalacak. Oyunun Norman Reedus ve Mads Mikkelsen gibi muhteşem Hollywood oyuncularının yer aldığı harika bir hikayesi var.

Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy

Harry Potter kitaplarını okumuş ya da film uyarlamalarından herhangi birini izlemiş olan herkes, muhtemelen hayatlarının bir noktasında Hogwarts’ı ziyaret etmenin fantezisini kurmuştur. Bunca yıl bekledikten sonra Potter hayranları nihayet hayallerini gerçekleştirebilirler. Hogwarts Legacy, seçme törenine katılmaktan ders almaya ve arkadaş edinmeye kadar size eksiksiz bir öğrenci deneyimi sunar. Harry ve çetesiyle tanışmayacaksınız ama büyücülük dünyası tarihinin kendi bölümünde başrol oynayabileceksiniz.

Dying Light

Dying Light

Dying Light, birinci şahıs hayatta kalma korku oyunudur. Oyun, açık dünya ortamında ve insanları zombiye dönüştüren gizemli bir virüsün istila ettiği Harran adlı karantinaya alınmış bir şehirde geçiyor. Oyuncu, virüsün iyileştirilmesine yardımcı olabilecek çok gizli bir dosyayı almak için şehre gönderilen gizli bir ajan olan Kyle Crane adında bir kişinin rolünü üstleniyor. Genel olarak Dying Light, parkur ve hayatta kalma mekaniklerine vurgu yaparak zombi kıyamet türüne benzersiz bir bakış açısı sunan heyecan verici ve yoğun bir oyundur.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077, zengin bir hikayeye sahip, açık dünya fütüristtik bir üçüncü şahıs nişancı RPG’sidir. Cyberpunk 2077’deki içerik miktarının tamamını tamamlamanız bin saate kadar sürebiliyor ve o kadar çok içerik var ki, hikayeleri yazmadan önce bile pek çok yan görev ve etkinlik gerçekleştirebiliyorsunuz. Her köşede ana hikayeden farklı hikayeler var, bu da Night City’nin etrafındaki hikayelere büyük bir derinlik katıyor. Cyberpunk 2077, Hollywood’un en büyük aktörlerinden biri olan Keanu Reeves’in de yer aldığı büyüleyici bir hikayeye sahip.

The Quarry

The Quarry

Aptalca kararlar verdikleri için korku filmi karakterlerine kızdıysanız The Quarry’deki hatalarınızdan ders alabilirsiniz. Büyük beğeni toplayan Until Dawn’ın yaratıcılarının hazırladığı başka bir oyunda, partileri hayatta kalmaları için bir mücadeleye dönüşen genç kamp danışmanlarının kaderini kontrol ediyorsunuz. Etkileşimli korku türüne uygun olarak oynanışı, alanları keşfetmeyi ve diğer karakterlerle etkileşimi içerir.

Baldur’s Gate 3

Baldur’s Gate 3

Baldur’s Gate 3, Divinity Original Sin ile aynı geliştiriciler olan Larian Studios tarafından yapılmıştır. Oyun temel mekanikler ve zengin hikaye içeriği açısından temelde aynı ancak oyunun ilk iki Baldur’s Gate oyunundan kaynaklanan zengin bir geçmişi var. Baldur’s Gate 1 1998’de, Baldur’s Gate 2 ise 2000’de piyasaya sürüldü. Bu, inanılmaz bir seri için yirmi yıldan fazla süren bir bekleyiş ve bunların hepsi Larian Studios’un Divinity Original Sin serisinin başarısı sayesinde mümkün oldu.

The Evil Within

The Evil Within

The Evil Within, orijinal Resident Evil serisini ve Resident Evil 4’ü yöneten Shinji Mikami tarafından geliştirildi. The Evil Within’in hikayesi, bir dedektif ve ortaklarının bir toplu katliam mahallini araştırıp sonunda gizemli bir düşmanla karşılaşmasıyla başlıyor. Oyun, her köşede size endişe veren korkunç ortamlar içeriyor ve karmaşık bir hikaye, sizi dünyanın içine çekerek gerilimi artırıyor.

Detroit: Become Human

Detroit Become Human

Detroit: Become Human, hikaye açısından zengin PC oyunlarına yepyeni bir tanım getiriyor. Makinelerin kendilerinin farkına vardığı ve efendilerine isyan etmeye başladığı karanlık bir bilim kurgu. Oyunu Detroit’te yaşayan üç android olarak oynuyorsunuz. Dedektif Connor’ın hikayesi evrensel olarak en ilginç hikaye olarak görülse de oyunu olağanüstü kılan tek şey ortam ve karakterler değil. Asırlık bir meşe gibi dallanmaya devam eden, oyunun akıllara durgunluk veren sayıdaki alternatif sonuçlarıdır, bu da seçimlerin gerçekten önemli olduğu anlamına gelir. Anlatım sizi her yöne götürebilir ve hangi tarafı takip etmek istediğiniz yalnızca size bağlıdır.

Nier Automata

Nier Automata

Nier: Automata, sizi yok olmanın eşiğinde olan kıyamet sonrası bir dünyaya sürüklüyor. Oyun, hızlı dövüşü, büyüleyici hikaye anlatımı, etkileyici grafikleri ve video oyunlarındaki en iyi kadın kahramanlardan biri ile övgü topladı. Oyunda oyuncular, Dünya’yı geri almak için makinelere karşı savaşan androidlerin rollerini üstleniyorlar. Hikaye ilerledikçe insan olmanın doğası ve varoluşumuzun önemi hakkındaki derin sorular ön plana çıkıyor. Nier Automata, 2B, 9S ve A2 adlı androidler hakkında bir hikaye anlatıyor.

Life Is Strange

Life Is Strange

Life Is Strange, unutulmaz atmosferi ve kendine özgü konseptiyle milyonların kalbini çaldı. Zamanda geriye yolculuk etme yeteneğini keşfeden Max Caulfield’ın oldukça normal hayatına dalacaksınız. Atmosfer, Amerika’nın taşra bölgesindeki yatılı okulu güzel bir şekilde tasvir eden, her şeyin üzerine yerleştirilmiş sanatsal bir kamera filtresini hatırlatıyor, müzik ise aynı anda hem rahat hem de sinirli hissetmenizi sağlıyor. Karakterler ve diyaloglar neredeyse gerçekliğimizden koparılmış durumda, bu da sizi duygusal olarak onların kaderlerine daha da fazla bağlı kılıyor.

The Walking Dead: Telltale Series

The Walking Dead Telltale Series

Telltale Games’in The Walking Dead’i, piyasaya sürüldüğünde oyun dünyasına yepyeni bir trend getiren, hikaye açısından zengin bir çizgi roman oyunudur. Oyun, ara sahneleri izlemek, diyalog seçimleri yoluyla kararlar vermek ve her şeyin nasıl sonuçlanacağını kontrol etmekle ilgilidir. Verilen her kararın hikayenin sonucu üzerinde küçük veya ağır bir etkisi olacaktır. Hayatta kalma arayışında Lee, bu dünya için fazla iyi ve fazla saf olan küçük Clementine ile tanışır. Ana öncelik, ne pahasına olursa olsun Clementine’i korumaktır.

Firewatch

Firewatch

Firewatch, güzel tasarımıyla oyuncuları benzersiz atmosferinin içine çekiyor. Oyun, Wyoming’in vahşi doğasını en iyi haliyle tasvir ediyor. Ana karakter Henry’nin acı dolu geçmişinden kaçtığı yer burasıdır. Ve her zamanki gibi kahramanın etrafında gizemli olaylar yaşanmaya başlar. Henry bir yangın gözlemcisidir, bu nedenle oyun sırasında ormanı keşfeder. Sadece diyalogları iyi yazılmış değil, aynı zamanda mükemmel bir şekilde anlatılıyor. Karakterleri görmesek de onların dramları ve yetişkinlere yönelik sorunlarıyla empati kurmamız ve daha sonra ne olacağını duymak için vahşi doğada dolaşmaya devam etmemizin bir güzelliği var.

Tales of Vesperia

Tales of Vesperia

Oyun, insanların ve Blastia adı verilen büyülü yaratık ırkının bir arada yaşadığı Terca Lumireis adlı kurgusal bir dünyada geçiyor. Oyuncu, güçlü bir Blastia çekirdeğinin çalınmasını içeren bir komployu ortaya çıkarmak için bir yolculuğa çıkan Yuri Lowell adında genç bir kılıç ustası rolünü üstleniyor. Tales of Vesperia’nın oynanışı, oyuncuların savaşta dört karakterden birini kontrol etmesine ve istedikleri zaman bunlar arasında geçiş yapmasına olanak tanıyan gerçek zamanlı bir savaş sistemine sahiptir. Ana hikayeye ek olarak oyunda çok çeşitli yan görevler ve mini oyunlar, gizli zindanlar ve koleksiyon öğeleri dahil isteğe bağlı içerik bulunur. Oyunun hikayesi, oyun içi ara sahneler ve animasyon dizilerinin bir kombinasyonu aracılığıyla anlatılıyor. Tales of Vesperia ilgi çekici hikayesi, unutulmaz karakterleri ve sürükleyici dünya inşasıyla büyük beğeni topladı.

Half-Life 2

Half-Life 2

Half-Life 2, Half-Life serisinin devamı niteliğindedir. Oyun yalnızca FPS (birinci şahıs nişancı) oyunlarında devrim yaratmakla kalmadı, aynı zamanda sürükleyici bir hikaye anlatma deneyimi de ekledi. İlk oyun 1998’de ve devamı da 2004’te yayınlanmış olsa da, oyun hala zamanın ötesinde. Gorden Freeman adında bir araştırma bilimcisi olarak oyuna başlıyorsunuz ve kendinizi uzaylıların istila ettiği bir Dünya’da buluyorsunuz. Amacınız dünyayı Black Mesa’da yaptığınız hatadan kurtarmaktır.

The Wolf Among Us

The Wolf Among Us

The Wolf Among Us, The Walking Dead – Telltale Series yapımcılarından geliyor. Bu, yalnızca diyaloğu okumanız, sahneleri izlemeniz, kendi kararlarınızı vermeniz ve sonunda hikayeyi deneyimlemeniz gereken kendi macera türünüzü seçmekle aynı şeydir. Vereceğiniz her kararın çok büyük sonuçları olacak ve hikayeyi değiştirecek. Bu kararlar yalnızca neyi seçtiğinize değil, aynı zamanda bunu ne zaman yapmayı seçtiğinize de bağlıdır. Alternatif hikayeler bulmak için birden fazla oyun deneyiminiz olabilir, ancak genel tekrar oynanabilirlik açısından bu çoğunlukla oyunun zengin hikaye kampanyası içindir.

As Dusk Falls

As Dusk Falls

PC’deki en iyi hikaye odaklı oyunların hiçbir derlemesi As Dusk Falls olmadan tamamlanmış sayılmaz. Bu etkileşimli drama, iç içe geçmiş iki ailenin hayatlarını araştırıyor. Zorlu koşullarda ilerlerken yaptıkları seçimlerin sonuçlarını derinlemesine inceleyeceksiniz. Nesneler makul bir sonuca giden anahtarı tutabileceğinden, çevrenizle etkileşimde bulunurken akıllı olun. Oyunu gerçekten farklı kılan şey, ister yerel ister çevrimiçi olarak oynayın, arkadaşlarınızla birlikte önemli kararlar vermenizi sağlayan işbirlikçi çok oyunculu özelliğidir. Başından sonuna kadar dikkatinizi çekecek sürükleyici ve duygu yüklü bir deneyime hazır olun.