Mükemmel patates salatası tarifi

Patates salatası en iyi barbekü, mangal ve piknik yan yemeklerinden biridir ve servis etmeyi unutmak – ya da daha kötüsü, tarifi bilmemek – büyük eksikliktir. Kremsi ve çatal halindeki patatesleri ve keskin bir mayonez veya salata sosu bazlı sos ve bazı gevrek sebzeler, en sevdiğiniz piknik yemeği yanı sıra en güzel yaz yemeklerinden biridir. Patates salatası tarifinizi bir kez ve herkes için duvara çivilemek için bu beş basit adımı izleyin.

Doğru patates türünü seçin

Bu kişisel tercihinize bağlıdır. Kontrast dokuları olan salatalarınızı seviyorsanız (sert patatesleri ve kremsi sosları düşünün) Yukon altın veya kırmızı patates gibi mumsu patatesleri tercih edin. Bunlar kaynatıldıktan sonra şekillerini daha iyi tutacaktır. Eğer kremsi, nişasta patateslerini tercih ederseniz daha fazla sos emecektir.

Suyu baharatlayın

Patateslerinizi kaynatacağınız suyu ağır bir şekilde tuzlamak, baharatları içten dışa doğru aşılamanıza yardımcı olacaktır. Bu adımı atlarsanız, patatesleriniz sadece dışlarında tuzlanacağı için yumuşak olacak.

Aşırı pişirmeyin; az pişirmeyin

Patates püresi salatası için daha kötü olan tek şey gevrek pişmesidir. Patateslerinizin pişirilmesini önlemek için, soğuk suda kaynatmaya başladığınızdan emin olun. Neden? Çünkü çiğ patatesleri kaynar suya atmak, dış tarafların içeriden pişirilmeden önce yumuşamasına izin verir (çoğu zaman iç tarafları çiğ kalmaya devam eder). Onları fazla pişirmediğinizden emin olmak için, patateslerinizi yumuşak olduklarında kaynar sudan çıkarın.

Onları eşit olarak kesin

Bu, tutarlı bir doku elde etmenin anahtarıdır. Patateslerinizin boyutu değişirse, bazıları aşırı pişirilecektir; diğerleri ham kalacak. Dilimleme ve küp küp doğramaya zaman ayırın, nihai sonuçlar buna değecektir.

Doğru zamanda şekil verin

Mayonez bazlı bir sos yapacaksanız, mayonezin erimesini önlemek için malzemeleri karıştırmadan önce patateslerin tamamen soğumasını bekleyin (bu aşırı yağlı bir yemeğe neden olacaktır). Ancak, sirke bazlı bir sos ile devam ediyorsanız, lezzetlerini tamamen aşılamak için hala sıcakken patates parçalarını salata sosu ile karıştırmalısınız.

Patates Salatası tarifi

Büyük bir tencereyi 2.5 santimerelik su ile doldurun, patatesleri içine koyun, kapağı kapatın ve yumuşayana kadar 12 ila 14 dakika buharlayın; ardından boşaltın.

Bu arada, orta boy bir kapta, otlar, yeşil soğan, yağ, hardal, sirke, çay kaşığı tuz ve çay kaşığı karabiber karıştırın. Pişmiş patatesleri ekleyin ve birleştirmek için pişirin.