İBB’nin Kartal’da gerçekleştirdiği en iyi projeler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2019’dan itibaren Kartal’a da hizmet vermeye başladı. İBB tarafından uzun yıllardır ihmal edilen Kartal’da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in uyumlu çalışmaları sonucu çok sayıda tesis ve hizmet hayata geçirildi. Burada, İBB’nin Kartal’da gerçekleştirdiği en iyi projeleri seçtik.

Altyapı Yatırımları ile Sel Sorununun Çözülmesi

kartal sel sorunu

Kartal’da uzun yıllardır yapılmayan alt yapı yatırımları yapılarak Kartal’da sel sorunu çözüldü. En ufak yağmurda Kartal sahil yolunda deniz ile yol birleşirdi. Rıhtımda yer alan işletmeleri su basardı. Kartal’daki tüm sel sorunu devasa kanallar açılarak çözüldü. 2015 yılında yaşanan bir sel olayına dair fotoğraflara aşağıdaki haberden bakabilirsiniz.

Kartal Neyzen Tevfik Meydanı Yenileme Projesi

imamoglu kartal neyzen tevfik

Önceden adeta bir hilkat garibesi gibi görünen Kartal Neyzen Tevfik Meydanı, tammaen yenilenerek bir amfi tiyatrosu da olan muhteşem bir meydan haline getirildi.

Kartal Atatürk Parkı’nın İşgalden Kurtarılarak Yenilenip Halka Açılması

Yaklaşık 35 yıldır işgal altında olan Kartal Atatürk Parkı işgallerden kurtarılarak ismine yakışır bir park haline getirildi. Eskiden uyuşturucu müptelalalrının mekanı olan alanda artık çok güzel bir park var.

Kartal Soğanlık Cami ve Kartal Eyüp Sultan Cami

kartal soganlik merkez cami

Kartal’da Kartal Soğanlık Cami yapılarak hizmete açıldı. Aynı zamanda yarım bırakılan Kartal Eyüp Sultan Cami de tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunuldu.

Kartal Yakacık Stadyumu

Kartal Yakacık Stadı

Kartal Yakacık’ta yer alan büyük bir arsa, zamanında Kartal Belediyesi tarafından spor tesisi yapılmak üzere tapu şerhi konarak İBB’ye devredilmişti. 2019 öncesinde bu arsaya İBB tarafından benzin istasyonu ve ticari alanlar yapılmak istenmiş, ancak bu tapu şerhi sayesinde bu arsa kurtarılmıştı. Ekrem İmamoğlu döneminde İBB tarafından bu arsaya Yakacık Stadyumu inşa edildi.

KİPTAŞ Kentsel Dönüşüm Projeleri

Kiptaş Kaper Sitesi temel atma töreni

Kartal’da depreme dayanıksız olan çok sayıda site, KİPTAŞ’ın kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenileniyor. Başta Kaper sitesi olmak üzere çok sayıda site, KİPTAŞ ile anlaşma yaparak güvenli konutlara kavuşmaya başladı.

D-100 Üst Geçit Yenileme Çalışmaları

kartal d100 ust gecit yenileme

50-60 yıldır kullanılan ve artık ömrünü tamamlayan D-100 Karayolu’ndaki üst geçitlerin yenilenmesi için çalışma başlatıldı. İBB’nin üst geçitlerde yenileme çalışması kapsamında ilk olarak Esentepe ile Soğanlık mahallelerini bağlayan Kartal Esentepe Java Sanayi Üst Geçidi için çalışmalara başlandı.

Kartal Bölgesel İstihdam Ofisi

sancaktepe-bolgesel-istihdam-ofisi
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

İşsiz vatandaşlara iş bulmak amacıyla kurulan Bölgesel İstihdam Ofisleri’nin ilki Kartal’da açıldı. Kartal Bölgesel İstihdam Ofisi, Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde hizmet vermeye başladı.

Sahil Düzenlemeleri

istanbul sahil mangal sorunu
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Kartal sahilinde mangal yasaklandı. Sahildeki tüm banklar yenilendi ve nerdeyse 30 kat daha fazla oturma bankları kondu. Parklara güvenlik kondu. Yıllardır bozuk olan Kartal Sis Parkı’nın bozuk motoru tamir edilerek çalışır hale getirildi. Sahildeki basketbol sahaları yenilendi. Sahildeki bisiklet yolları çok eskimişti, maviye boyandı. Eski hali kırmızıydı. Bisiklet istasyonları kuruldu.

Hizmet İyileştirmeleri

Kartal’da bazı İBB hizmetlerinde iyileştirmeler yapıldı. Halk Ekmek büfelerinin sayısı arttırıldı. Kızılay Bulvarı gibi bazı önemli güzergahlarda bulunan direk şeklindeki otobüs durakları, üstü kapalı ve oturma yerleri olan duraklarla değiştirildi. KM34 gibi bazı otobüs hatlarının seferleri sıklaştırıldı.

Uğur Mumcu Mahallesi’nde Gürültü Bariyerleri

ibb ses bariyeri kartal

Uğur Mumcu Mahallesi’ndeki bağlantı yollarına ses bariyerleri inşa edilerek yola yakın apartmanlarda yaşayan vatandaşların karayolu sesinden kaynaklanan rahatsızlıklarının giderilmesi amaçlandı.

Yuvam İstanbul kreşleri

yuvamiz-istanbul-maltepe

Yuvam İstanbul kreşleri kapsamında Kartal’da da kreşler açıldı. Kartal’da Karlıktepe, Yakacık ve Yunus mahallerinde toplam 3 kreş açıldı.

Devam Eden Projeler ve Vaatlerden Bazıları

Kartal Dragos sahilinde engelliler merkezinin inşaatına devam edilderek kaba inşaatı tamamlandı. Ayrıca Kent Lokantası açılması için çalışmalara başlandı. Yeni dönemde daha fazla kreşin açılacağının sözü de verildi. Uğur Mumcu – Kartal metro projesi, İBB’nin raylı sistemler vizyonu içine alındı. Üsküdar – Kadıköy – Maltepe – Cevizli tramvay hattının tamamlanmasının ardından Cevizli’den Kartal’a ve Kartal’dan Pendik’e uzatılması için proje hazırlandı.

İBB, 2004-2019 arasında Kartal’a çok az hizmet yaptı

İBB’nin 2004 ila 2017 yılları arasında Kartal ve Pendik’e yaptığı hizmetlerin karşılaştırıldığı haberi aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz. 2004’den 2017’ye kadar İBB’nin Kartal’a Pendik’e göre ne kadar az hizmet yaptığını resmi rakamlarla görebilirsiniz. İBB’nin 2004 ile 2017 yılları arasında Pendik’e çok daha fazla hizmet yaparken Kartal’a çok az hizmet yaptığını aşağıdaki haberden okuyabilirsiniz.