Kartal CHP’den Van yardımları hakkındaki haberler için açıklama

- Yorumlar

Van depremi ve sonrasında Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen yardım kappanyasında Van’a çok sayıda ihtiyaç malzemesi temin edilmişti.

Bu süreç hakkında hangi çıkara hizmet ettiği bilinmeyen bazı gruplar “Kartal Belediyesi’nin yardımları Van’a göndermediği” yönünde haberler yapmıştı.

Belediye tarafından her defasında yalanlanan ve açıklama getirilen bu haberler ısrarla devam edince Kartal CHP İlçe Teşkilatı bir basın açıklaması yaptı.

İşte bu basın açıklamasının tam metnini sizlerle paylaşıyoruz:

Van’da yaşanan deprem sonrası Kartal Belediyesi tarafından başlatılan yardım kampanyasına katılmak için tüm Kartallılar seferber olmuştur. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün depremin olduğu ilk günlerde Van’a giderek incelemeler yapmasıyla eşgüdümlü olarak Kartal Ekolojik Pazar alanında başlayan yardım kampanyası her yaştan Kartallıların katkısıyla etkin bir hal almıştır.

“Kartal Elini Van’a Uzatıyor” Kampanyası kapsamında depremin yaşandığı bölgeye içerisinde 150 elektrikli ısıtıcı, 62 tane 30 metrekare soğuk iklim çadırı, engelliler için 3 adet arama kurtarma soğuk iklim çadırı, 500 adet bebek ve çocuk beresi, eldiven, atkı, 1467 adet battaniye, 2 adet normal, 1 adet 600m2 sahra çadırı, çocuk, erkek ve kadın olmak üzere kışlık giysi, 31 koli hijyenik ped, çocuklar için 231 koli bez, 82 koli mama, 300 koli su, ilaç, sıvı yağ, süt ve kuru gıda gibi temel besin maddesi yüklü 3 tır, 1 kamyon, 1 kamyonet, 3 de uçak kargosu ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır.

Deprem bölgesinde ihtiyaç fazlalılığı gündemi

Kartal Belediyesi’nin oluşturduğu gönüllü yardım komisyonu tarafından toplanan malzemeler, Kartal Ekolojik Pazar alanında kurulan Afet Yardım Merkezi’nde, Belediye çalışanları ve Kartallı gönüllülerin desteğiyle teslim alınıp; tasnif edilerek deprem bölgesine gönderilmek üzere paketlenmiştir. Van ili resmi kurumları tarafından, bölgede gıda, yakacak ve hijyenik malzeme ihtiyacının sürdüğünü ancak kışlık giysi ihtiyacının olmadığına ilişkin bilgilendirilmenin yapılmasına rağmen yine de çok sayıda malzeme yardımsever vatandaşlar tarafından Afet Koordinasyon Merkezi’mize ulaştırılmıştır. Sadece yerel yönetim olarak ilçe halkını, deprem bölgesindeki ihtiyaç fazlalılığı konusunda bilgilendirmekle kalmadık; çok sayıda resmi makam, ulusal basın aracılığıyla deprem bölgesinde nelerin ihtiyaç nelerin ihtiyaç fazlası olduğuna açıklık getirdi. İç İşleri Bakanı Beşir Atalay’ın bir dizi yaptığı açıklamalar arasında bölgede battaniye, çadır ihtiyacının kalmadığını giysi gönderilecekse de kıyafetlerin yeni olması gerektiğini defaten belirtmiştir.

Buna karşın ülke genelinde olduğu gibi Kartal’da da çok sayıda duyarlı vatandaş, ihtiyaç listeleri dışında yardım malzemelerini koordinasyon merkezlerine taşıdı.

Van’da yaşanan deprem sonrası bölgeye sadece gönüllülerin yardımlarını ulaştırmakla kalmayan Kartal Belediyesi ayrıca Arama Kurtarma Ekibi’ni de Van’a sevk etti. 12 kişiden oluşan Sivil Savuma Ekibi, Van Erciş bölgesinde mülki ve yerel yönetimle birlikte enkaz kaldırma, iyileştirme ve yardım dağıtımı çalışmalarına katılarak depremzedelere psikolojik destek vermeyi sürdürmüştür. Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) çatısı altında yardım malzemesi toplamaya devam eden Kartal Belediyesi ekipleri Van’da dağıtım organizasyonunda önemli rol oynamıştır. Özellikle Van dahil Erciş ve köylerinde çalışmalar yapan Kartal Belediyesi Arama Kurtarma ekipleri, dağıtım alanında da aktif görevlerde yer almıştır.

Türk Kızılayı ve bölgedeki tüm resmi kurumlarla Van’a destek eli

Ekipler tarafından gıda malzemeleri Kızılay’a teslim edilmiştir. Kızılay’ın çadır kentlerinde kalan depremzedelerin ihtiyaç duyduğu yeni kışlık malzemeler de Van merkezden temin edilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır. Yine ısınma sorunu olan çadır kentlerin tüp gaz ihtiyacı yerinde temin edilmiştir. Kartal Belediyesi tarafından deprem bölgesine kurulan aşevi çadırı, çok sayıda Vanlının sıcak gıda ihtiyacını karşıladı.

İstanbul’dan sevkedilen malzemelerin toplandığı iki adet depo, Kartal Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi tarafından afetzedelere teslim edilmiştir. Sadece Van merkez ve Erciş değil çevre köylerin muhtarlarının koordinasyonu sağlanarak, ihtiyaç duyulan ikinci el malzemeler köy muhtarları aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtılmıştır.

Kartal Belediyesi’nin Erciş’teki iyileştirme çalışmalarının tamamı, bizatihi Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Sivil Savunma Müdürlüğü Arama Kurtarma Ekibi tarafından başta Türk Kızılay’ı , Van Erciş İlçe Başkanı Cafer Ulubaş olmak üzere tüm resmi kurumlarla koordineli bir şekilde yapılmıştır. Kartal Belediyesi afeti yerinde yönetmiştir.

Deprem bölgesine yönelik çalışmalar çok daha kapsamlı bir afet yönetimi anlayışıyla sürmüştür. Bölgede yaşayan eğitim çağındaki öğrencilerin ve ihtiyaç sahibi ailelerin durumları tespit edilmiş, tüm hanelerin ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

Sivil Savunma Müdürlüğümüz öncülüğünde “Van’a destek” herhangi bir kampanyadan çok daha uzun soluklu ve çözümcül olmuştur. Afet yönetim kapsamında belirlenen program doğrultusunda yaşadığı konutu kira olan afetzedelerin durumları yerinde tespit edilerek, gerekli yardımlar yapılmıştır.

Kartal’dan Van’a uzanan el, yardımsever vatandaşlarımızın ve belediyemizin kurumsal desteğiyle çok daha güçlenmiştir. Deprem sonrasında barınma sorunu yaşayan afetzede vatandaşlarımızı huzurevimizde ağırlayarak çözümcül ve yapıcı uygulamalar sürekli kılınmıştır. 1500 Vanlı depremzedenin Kartal’da yaşadıkları süre içerisinde ihtiyaçları, istekleri doğrultusunda elde kalan ikinci el fazla malzemeyle giderilmiştir. Yine Sosyal Yardım Müdürlüğümüz öncülüğünde elde kalan ikinci el yardım malzemesi, Gönül Çarşısı’ndaki ihtiyaç sahiplerine verilerek yerine ulaşması sağlanmıştır. Tüm bu çalışmalara basında yer verilerek kamuoyuyla paylaşılmıştır.

Son tahlilde Kartal Belediyesi 23 Ekim 2011’de başlatmış olduğu Van Erciş Afet Yönetimi Olağanüstü Programı’nı 30 Haziran 2012’de tamamlamıştır. Belediye Başkanının Erciş’e giderek başlattığı çalışma, 8 ay boyunca 12 kişilik arama kurtarma ekibi, başkan yardımcıları, birim müdürleri ve belediye personeli tarafından yerinde yönetilmiştir. Aynı zamanda Kartal’daki çalışmalar ise tüm Kartallı gönüllülerle birlikte kusursuz bir kurumsal koordinasyonla sürdürülmüştür.

Tüm bu açıklamalar söz konusu emeğin boyutlarını anlatmaktan öte halkımıza duyduğumuz sorumluluktan doğmuştur. İlçemiz yerel gazetelerinden birinin mesnetsiz ve etik dışı haber anlayışı, manipülatif ve provakatiftir. Van’daki depremzedeler için toplanmış yardım malzemelerinin atıl, çürümeye bırakıldığını iddia eden haber, en temel habercilik anlayışından uzak kaleme alınmıştır. Yukarıda detaylı olarak söz edilen kampanya sürecine ilişkin yeniden vurgulamak istediğimiz birkaç hususu, kamuoyuyla paylaşmak isteriz. İlki Van’a gönderilmek üzere yardımsever, duyarlı vatandaşlarımızın desteğiyle toplanan ilk el, kullanılmamış malzemeler Van’a gönderilerek sahiplerini bulmuştur. Haberde yer alan depodaki malzemelerin ikinci el, kullanılmış, tamire ihtiyacı olan eşyalar olduğunu kamuoyuyla paylaşmak isteriz. Deprem bölgesine gönderilmesi mümkün olmayan ikinci el, kullanılmış yardım malzemeleri söz konusu depoda tutulmuştur. Yine haberde yer verildiği gibi bir atıllıkla değil, istek ve talep doğrultusunda yardıma ihtiyacı olan insanlara ikinci el malzemeyi ulaştırmaya da devam ediyoruz. İkinci en önemli husus, haberde depoya herkesin giremediği, gizli, saklanılan bir mekân algısının yaratılmasıdır. Oysa söz konusu depo, Kartal Belediyesi’ne dolayısıyla Kartal halkına ait olan Yakacık Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi’nin alt katında yer almaktadır. Son olarak sosyal belediyecilik anlayışını içselleştirmiş bir belediye olarak, yapılan yardımları açıklama gereği hiçbir zaman duymadığımız gibi minnet ve biat hissiyatını körükleyen yaklaşımlar içinde de yer almadık. Bizi bugün bu açıklamayı yapmaya zorlayan, etik dışı haberi kaleme alan habercileri önce kendi vicdanlarıyla sonra da meslek onurlarıyla yüzleşmeye davet ediyor, kınıyoruz.

x