Beyoğlu haritaları sergisi

- Yorumlar

Beyoğlu Belediyesi, 155. Yıl Etkinlikleri kapsamında, Beyoğlu Belleği ve Beyoğlu Belediyesi Harita & Numarataj biriminin düzenlediği, Beyoğlu Haritaları Sergisi’ni izleyicileriyle buluşturuyor!

Her harita amacı, dili ve yapanın yorumuyla farklı bir anlatım biçimine sahiptir. Kimi geneli anlatır kimi ayrıntılara daha fazla odaklanır, kiminde kuşbakışı bakmanın keyfini yaşarsınız, kiminde sokakların içine kaybolmayı… Bir bölgeyi haritadan okumak, o bölgeyi tüm örgütlenmesiyle, bağlantılarıyla görmenin yanında şehrin içindeki konumuna da bir bakış getiriyor. Her bir harita tarihsel bir anlatım sunduğu kadar değişen alanlar, sınırlar, değişen yer adlarıyla farklı bir yolculuğa sürüklüyor.

Eski tarihlerden beri bir yerleşim alanı olan Beyoğlu’nun sınırları Kasımpaşa, Hasköy gibi bölgeleri içine alarak geniş bir alana yayılıyor. Bu dönemsel ve bölgesel çeşitliliği anlatan haritalarla Beyoğlu’ndaki değişimi görmek mümkün olacak. Farklı arşivlerden toplanan haritalar Beyoğlu’nu, binlerce yıllık tarihi gelişimini ve tarihe sadık kalan modernleşme sürecini coğrafi ve tarihi olarak yansıtmayı amaçlıyor.

Sergi, 4 – 15 Aralık 2012 tarihleri arasında Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilinir.

x