EYAF’ta basına ödül dağıtıldı

Engellilere yönelik hizmetleri ile dört senedir“Engelsiz Hizmet Kalite’ ödülü alan Başakşehir Belediyesi, (EYAF)‘ta düzenlediği ‘Engelsiz Haber Ödülleri’nde “tv ve yazılı basından haberleriyle farkındalık oluşturan 55 başarılı isme ödülleri verildi. Basın Mensupları ödüllerini Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın elinden aldı.

Sağlam insanlar daha duyarlı olursa pek çok engelli ürününe gerek olmaz
Engelsiz Yaşam Fuarı’nda ödüle layık görülen basın mensupları Bu sene 5.si düzenlenen, fuarla ilgili düşüncelerini aktardı.

Fatih Portakal (FOX TV): Katılım yoğun olabilir ama önemli olan niceliktir. Her sene engelliler gününde herkes konuyla ilgilenir, ne düzelir diye sorarsanız pekte fazla şey düzelmez. Hepimiz birer engelli potansiyeliyiz bunun bilincinde olmamız lazım. Zamanla engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak için çalışmalar çoğalacaktır. Böyle fuarların olması güzel tabi. Belediyeler insanların hayatını kolaylaştıracak çalışmalar yapması gerekiyor. Engellilerin kaldırımlarda rahat rahat yürüyebileceği yollar yapılması gerekiyor. Biz sabah programımızda işitme engelliler için bir arkadaşımızı çıkarıyoruz. Basının konuya duyarlı olması gerekir.

Kahraman Poyrazoğlu (24 Haber): EYAF çok önemli, özellikle biraz daha duyarlı olabilmek onlara destek olabilmek için buradayız. Yaptığımız haberlerde genelde engellilerin yaşadığı zor durumlara yer veriyoruz. Umarım hem bizim hem de belediyelerin çabaları ile daha olumlu haberleri yapmak nasip olur. Başakşehir Belediyesi’ne de teşekkür ediyoruz. Bizim duyarlılığımız gördüğü için.

Helin Aslan (24 Haber): Engelli vatandaşlarımızın engellerini aşmak için programlarımızda destek oluyoruz. Sorunların çözümü anlamında belediyelerin duyarlılığı çok önemli. Engellilerin önündeki en büyük engel yine bizleriz. Umuyorum ki el birliğiyle engelleri aşacağız.

Sabri Çelebioğlu (Anadolu Ajansı): Engelliler adına böyle bir fuar düzenlenmesi beni ziyadesi ile memnun etti. Burada engellilerin ihtiyaç duyabileceği tüm ürünler var. Belediyelerin birimleri burada bu memnuniyet verici. Basın olarak TV ve gazetelerimizdeki haberlerimizde engellilerimize yeteri kadar yer ayırmıyoruz. Başka olayları hep önceliyoruz. Türkiye’de engelli sayısı çok fazla, hepimiz bir engelli adayıyız.

Can Ertuna (NTV): Fuar engellilere çok şeyler sunuyor. Gelişen teknolojiyle beraber engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak ürünleri bu fuarda toplu olarak görebiliyorlar ve uygun fiyatlarla bulabiliyorlar. Ancak tabii ki araç gereçler çok maliyetli. Hem yerel yönetimlerin hem de merkezi yönetimlerin devreye girerek engellilerin birincil ihtiyaçlarına cevap verebilecekleri çalışmalar yapması gerekiyor. Yapılan yardımların devam ederek engellinin niteliklerine göre yapılmalıdır. Belediyeler engellilerle iletişim halinde olurlarsa daha başarılı olurlar.

Turgut Erat (TV EM): Fuar çok güzel ama sadece engelli ve engelli yakınlarının olması beni çok üzdü. Bu fuarı sağlam insanlarında görmesi lazım. Beyni fiziği sağlam insanlar biraz daha duyarlı olsa fuarda ki pek çok ürüne de ihtiyaç duyulmayacak. Pek çok engelli arkadaşım var, hiçbir zaman onlara engelli gibi davranmam, onlarda bunu istemez zaten. Bize gelen reyting tablolarında en az izlenen haberler engelli haberleri olduğunu görüyoruz. Reyting kaygısı gütmeyen birkaç arkadaşımız bu haberlere yer veriyor.

Osman Terkan (Star Haber): Gördüğüm kadarıyla, engelli vatandaşımızın engellerini kaldırabilmek için pek çok ürün bu fuarda bulunuyor. Biz haberlerimizi yaparken Türkiye’de 8 milyonun üzerinde engelli var. Her on kişiden biri engelli demektir. Ama biz sokakta bu insanları göremiyoruz çünkü; evlerinden çıkamıyorlar, hapis hayatı yaşıyorlar. Bu fuarlar o engeli aşmak için en güzel yerlerden birisi. Biz engellilere dönük çok fazla haber yapamıyoruz, gündemin yoğunluğundan dolayı. Basın mensuplarına ve belediyelerin engelleri kaldırması gerekiyor.

Ezgi Evcil (Habertürk): Farkındalık oluşturmak açısından bu fuar çok önemli. Dilerim ki insanlar kafalarındaki engelleri aşarak buraya gelirler. Oturduğu yerden izlemekle olmuyor bazı şeyler. Basında engelli haberleri pek tercih edilmediği çok oluyor. Engellilerin bize ihtiyacı yok bizim onlara ihtiyacımız var. Bence engellilerin o azmini yaşam gücünü ekrana taşırsak haberlerde daha çok izlenir.

Fuar, 9 Aralık’a kadar devam edecek

Başakşehir Belediyesi’nin de standının yer aldığı fuarda ziyaretçilere ilçede engellilere dönük çalışmalar aktarırken, vatandaşlar kurulan stantta “Ebru”, “karikatür” gibi etkinliklere katılabiliyorlar.

6-9 Aralık 2012 tarihleri arasında devam edecek olan Engelsiz Yaşam Fuarı’nda, engelli vatandaşlara sunulan ve hayatlarını kolaylaştıracak birbirinden değişik proje, hizmet ve ürünlerin sergileniyor.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar