Kartal Belediyesi’nin basın konusundaki başarısı imrendiriyor

- Yorumlar

Kartal Belediyesi son dönemde basın konusunda büyük yol kaydetti. Kartal’da hiç yaşamamış insanlar bile kendi şehirlerinin belediye başkanlarını tanımazken Kartal Belediye Başkanı Sayın Op. Dr. Altınok Öz’ü tanıyabiliyor. Peki, belediyenin bu başarıyı sağlayan son dönem medya stratejisi nasıl işliyor? Bilindiği gibi belediyenin basın işleri ile basın müdürlüğü ilgilenmekte. Dolayısıyla bu stratejiyi basın müdürlüğü üzerinden analiz etmemiz gerekiyor.

Çok değil, birkaç ay öncesine kadar, Kartal Belediyesi’ne bağlı basın müdürlüğü tarafından yapılan haberler ilgi görmemekteydi. Fakat yakın zamandan beri Kartal Belediyesi’nin haberleri Kartal’ı da aşarak neredeyse Türkiye çapında ilgi görüyor. Bu ilginin sebebi olan popülarite yükselişinin, basın müdürlüğü tarafından geliştirilen son dönem stratejilerinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Esasen kırılma noktası, Hüseyin Caner Güler’in basın müdürlüğünün başına getirilmesi ile yaşanmış görünüyor. 22 Ekim’de göreve gelen Güler, basın müdürlüğünü adeta küllerinden yeniden doğan Zümrüdü Anka kuşu gibi baştan yarattı.

Öte yandan, yeniden yaratılan şeyin önceki hali hafızalarımızda yer edinmeye devam ediyor. Güler göreve gelmeden önce ki sistem, sıkıcı dille yazılan ve eski haberlerdeki paragrafları kopyalayıp yeni habermiş gibi sunan bir zihniyete sahipti. Kartal yerel basınında küçük bir klik oluşturan eski sistemin gerçek gazetecilerle ve halkla pek bir iletişimi yoktu. Özetlersek tam bir enkazdı. Kartal’da şimdi, halkın okumadığı ve güvenmediği küçük zümrenin dışında da gazeteciler olduğunu gören, sürekli halkla iletişim halinde olan ve haber ajansı gibi çalışan bir kurum var. Basın müdürlüğü tarafından yapılan haberlere dikkatle bakıldığında halkın aradığı haber dilinin oluşturulduğu rahatlıkla fark edilecektir. İşte bu değişim sebebiyle, artık Kartal ile ilgili haberler sadece Kartal’daki küçük zümreye ait kimsenin okumadığı gazetelerde değil, halkın okuduğu bağımsız yerel gazetelerde ve Türkiye çapında yayın yapan haber ajansları, gazeteler ve internet haber sitelerinde de yer alıyor.  Sonuç olarak bu durum Kartal’ın tanıtımına çok büyük bir katkı sağlıyor.

Bu değişimi sağlayan, kırılma noktasında anlatıldığı gibi kilit isim olan Hüseyin Caner Güler’in yarattığı farktır. Güler’in fark yaratmasındaki temel sebep ise Kartal Belediye Başkanı Sayın Op. Dr. Altınok Öz ile ilgilidir. Güler’in 1 Şubat 2013’te Facebook’tan paylaştığı bir düşüncesi okunduğunda, bu iddianın doğruluğu rahatlıkla anlaşılacaktır. Güler yazısında Sayın Op. Dr. Altınok Öz’ün Kartal’ı stetoskopla muayene edercesine bir farklılık yarattığından şu sözlerle bahsetmekte: “Yerel yönetimlerde belediyecilik aslında kopyala–yapıştır olmaktan öteye gitmeyen, birbirinin benzeri hizmetleri göstermekten ileri gitmeyen, dar bir idari yapıdan başka bir şey değil. Asıl olan, kente yaşayan yediden yetmişe tüm vatandaşların hayatında sosyal, kültürel ve sanatsal değişimi yaratabilmektir. Birçok belediye başkanının yapılan bu hizmetleri ballandırarak seçmene sunulma reklamına Başkan Öz ”bu benim şehri emin olarak görevim” diyerek tevazu gösterip siyasal kaygılardan uzak, ”halk için hizmet” ilkesine her türlü çıkardan uzak nasıl  ”şahsa münhasır” bir yönetici olduğunun da göstergesi. Böyle yöneticilerin bir tek dönemle kente hizmet etmesi yeterli değil…” Güler’in bu sözleri ve basın müdürü olduktan sonraki icraatları incelendiğinde Sayın Op. Dr. Altınok Öz’ü tanımladığı farklılığını örnek alarak basın müdürlüğü görevlerinde uyguladığı görünmekte. Yani belediyenin basın müdürlüğünü dar bir klikten çıkararak gerçek gazetecilerle iletişim haline geçiren bir haber ajansına çevirerek halkla iletişimde olan dinamik bir yapıyı oluşturmuş ve bunu yaparken de kararlı hareket etmiş. İşte bu kararlılık ta başarıyı sağlayan en büyük etken olarak görünüyor.

Bunların hiçbirini anlamadan da Kartal Belediyesi’nin basın konusundaki başarısını görebileceğiniz başka doneler de var. Yaratılan farklılık sayesinde, her ay Kartal’daki kültürel etkinlikler ve faaliyetler hakkında binlerce haber, ulusal görsel ve yazılı basında yer alıyor.  Faaliyetler ve kültürel etkinlikler halka ulaşıyor. Yani basın müdürlüğünün bu başarılı çalışmaları, belediyenin kültürel faaliyetlerine de etki ederek daha geniş kitlelerin takibine olanak sağlıyor. Bu çalışmalar olmasa, belediyenin düzenlediği herhangi bir tiyatro oyununa ya da konsere bu kadar fazla katılım olması imkânsızdır. Yalnızca kültürel anlamda da değil, belediyenin yaptığı çalışmaların tümünü, gerçek anlamda halka ulaştırabilen çok ciddi bir yapı söz konusu.

x