WordPress’te yazıya tahmini okuma zamanı eklemek

- Yorumlar

Webde gezinirken yazılar için tahmini okunma süresi sağlayan bazı siteler keşfetmiştim. Bazıları bir dakika kadar düşükken bazıları on dakikadan fazla. Bence okunma zamanı verme fikri çok saçma. Yine de tekniği araştırdıkça, bazı insanların sitelerinde kalma sürelerini arttırdığını görmüştüm. Örneğin, Brian Cray isimli blogger kendisi sitesinde %13.8’lik bir artış elde ettiğini duyurdu. Ayrıca takipçilerinin ve sosyal etkileşimlerin arttığını kaydetti.

Tamamen psikolojik

The New Yorker, beyinlerin listeleri neden sevdiğine dair 2013 yılının Aralık ayında Maria Konnikova tarafından hazırlanan bir makale yayınladı. Makale içerisinde, psikolog Claude Messner ve Michaela Wänke bir şeye ne kadar hızlı karar verirsek o kadar iyi hissettiğimizi gösterdi.

2011 yılında psikolog Claude Messner ve Michaela Wänke, “seçim paradoksu” olarak adlandırılan şeyleri hafifletmeyi araştırdılar ve sahip olduğumuz bilgi ve seçeneğin daha fazla olmasının kendisini daha kötü hissettiğini ortaya koydular. Bir şeyi yapmak için yapmamız gereken bilinçli iş miktarı azaltıldığında kendimizi daha iyi hissettiğimiz sonucuna vardılar; yani ne yiyeceğimiz veya ne okuyacağımız olsun, ona hızlı bir şekilde karar verdiğimiz de daha mutlu oluruz.

Tahmini bir okuma zamanı göstermek okuyuculara bir makaleyi okumaya karar verip vermeyecekleri konusunda hızlı bir karar almak için gerekli bilgiyi verir. Sizi bilmem, bu bana asla bir yazıyı okumak için bir düşünce vermez. Bu konuda sizin de görüşünüz varsa, lütfen yorumlar kısmında fikrinizi bizimle paylaşın.

x