CHP Kartal’daki büyük metro vurgunu iddiasını meclis gündemine taşıdı

- Yorumlar

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Sayıştay’ın Kadıköy-Kartal metro hattı inşaatı ile ilgili saptadığı haberleri, TBMM gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Sayıştay’ın Kadıköy-Kartal Metro hattı inşaatı ile ilgili saptadığı ve basın yayın organlarının manşetlerine taşınan haberleri, TBMM gündemine taşıdı. CHP’li Öğüt, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle, TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, Sayıştay denetçilerinin inşaatla ilgili yaptığı incelemelerde metro ihalesinde kullanılan malzemelerin 3-4 kat daha pahalıya satılarak devletin milyonlarca dolarlık zarara uğratıldığının ortaya çıktığını ileri sürdü. Öğüt, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin metronun elektronik eşyaları ithal etme yetkisini vermek üzere açtığı ve Mart 2008’de gerçekleşen ihalenin şartlarını sordu.

Belediyenin hangi gerekçeyle ihaleden 2 gün önce kurulan, dolayısıyla ‘İş bitirme’ belgesi dahi olmayan bir şirkete ihaleye katılmasına izin verdiğini soran CHP’li Öğüt, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, “İbb neden elektronik eşyaları ithal etme ile ilgili malların gümrük muamelelerini ifa ve ikmalden, gümrük ambarlarından veya gümrükle ilgili Devlet Demiryolları, Denizcilik Bankası veya diğer teşekküllere ait sundurmaya ve dahi ambar ve antrepolardan çekmeye varan tüm işlemlerle ilgili yetkileri Avrasya Metro ortak Girişim Grubu’na vermiştir? İbb yetkilileri Avrasya Metro ortak Girişim Grubu’nun parçaların ithal ettiği şirketlerin, Avrasya Konsorsiyumu’nun yan şirketlerinden oluştuğunu bilmekte midir? Parçaları ithal eden şirket ile ihraç eden şirketlerin aynı grubun firmaları olduğunu İbb yetkilileri ne zaman öğrenmişti? İthalatçı ve ihracatçı şirketlerin İbb yetkilileriyle bir bağı var mıdır? Devletin uğratıldığı büyük zararın ardından Avrasya Metro ortak Girişim Grubu’na koşulsuz vekalet veren yetkililer ile söz konusu şirketlerin arasında bir ilişki olup olmadığına ilişkin detaylı inceleme yapılacak mıdır? Söz konusu şirketlerin temin ettikleri parçaları belediyeye 3-4 kat daha pahalıya sattıklarının ortaya çıkmasının ardından, ihale sürecinden son aşamaya değin olayda sorumlulukları bulunanların tespit edilmesi planlamakta mıdır?” diye sordu.

x