Hollandalılar Kadıköy’ü boyadı

- Yorumlar

Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı nedeniyle her iki ülkede devam eden etkinliklere bir yenisi daha eklendi. Kadıköy’deki sokak kapıları çini desenleri ile boyanıyor.

Hollanda’da bulunan On The Sand Sanat Vakfı ve Hollanda Konsolosluğu aracılığıyla Türkiye’ye giden 7 kişilik sanatçı grubu İstanbul Kadıköy’de sokak kalıplarını çini desenleri ile boyuyor.

Hollanda proje direktörü Marlous Wessels ve Türkiye proje direktörü Çağlayan Sarıkuş yönetiminde Süreyya Operası önünde gerçekleştirilen bu çalışmada, Hollanda ve Türkiye arasında yüzyıllar önce başlayan işbirliğinin bir göstergesi olarak İznik’ten Delft’e taşınan çini sanatı bu yolla Kadıköy’e geri taşınmış oldu.

400 yıllık dostluk ve ticari ilişkileirn bir sembolü olacağı tahmin eidlen projede Süreyya Operası önünde bulunan 50 adet sokak kalıbı renkli bir hale geldi.

15 Aralık Cumartesi günü Hollanda Kültür Ataşesi Daniel Stork ile Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ ün katıldığı basın toplantısında On the Sand Sanat Vakfı Kurucu Direktörü ve proje kreatörü Kıvanç Sarıkuş ‘da akustik bir konser verdi.

x