Maltepeli gencin Erdoğan’a verdiği not umudu oldu

- Yorumlar

Ailesiyle gittiği AK Parti Maltepe mitinginde, babasıyla birlikte hazırladığı notu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ileten ve ellerini kullanmak istediğini belirterek yardım talep eden Yasin Büyüksanık’ın arzusu yerine getirildi. İletilen notu okuyan Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla engelli gencin ameliyatı, Pendik Belediyesi tarafından özel bir hastanede yaptırıldı.

Doğumu sırasında beynine yeterince oksijen gitmediği için ellerini kullanamayan ve yürüyemeyen 22 yaşındaki Büyüksanık, sosyal hayatta aktif olarak yer alan, yazdığı iki kitabı yayınlanan, çeşitli tiyatro oyunlarında rol almış bir genç. Pendik 80. Yıl Nuh Çimento Anadolu Lisesi’nde mezun olan Büyüksanık, tek hayalinin sağlığına kavuşarak, yeni kitabını diz üstü bilgisayarında kendi elleriyle yazmak ve taze ekmeği elleriyle koparmak olduğunu dile getiriyor.

Doğumundan itibaren yanından ayrılmayan annesi Yeter ve babası Ali Büyüksanık ise engelli çocuklarının en azından ellerini kullanabilmesi adına gitmedik sağlık kuruluşu bırakmamış. Özel bir hastanede ameliyat yapıldığını öğrenen Büyüksanık ailesi, AK Parti’nin 29 Mart’taki Maltepe mitinginde Başbakan Erdoğan’a durumlarını anlatan notu iletti. Notu okuyan Erdoğan’ın talimatıyla harekete geçen Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü yetkilileri ameliyat için aileyi Pendik Belediyesi’ne yönlendirdi.

Yasin Büyüksanık, 25 Mayıs’ta başarılı bir ameliyat geçirerek, hayallerini gerçekleştirmesine vesile olan notun hikayesini, anlattı.

Engelli genç, hastanede çalışan personelin, öğretmenlerinin ve arkadaşlarının kendisine yakın ilgi gösterdiğini ifade ederek, “Ameliyat sonrasında alçıda olduğu için ellerimi hissetmiyordum. Daha sonra yanma, kaşınma ve ağrı hissettim. Fakat ameliyatı gerçekleştiren doktorum zaten ‘Ameliyattan sonra yüzde 98 iyileşme durumun var’ demişti” ifadelerini kullandı.

Elleriyle birşeyleri kaldırabilmenin ve kendi başına çay içebilmenin kendisini çok mutlu edeceğini kaydeden Büyüksanık, “Ellerimdeki alçılar alınınca en çok diz üstü bilgisayarımı kendi başıma kullanmak istiyorum. Daha önce tek parmakla kullanıyordum ve çok zorlanıyordum. Bir de ekmeği kendi elimle koparıp yemeyi düşlüyorum” şeklinde konuştu.

“Başbakanımızın beni tebessümle karşılamasından çok mutlu oldum”

Yasin Büyüksanık, Başbakan Erdoğan ile 2011’te Pendik Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin açılışında ilk kez görüştüğünü dile getirerek, şöyle devam etti:

“Görevlilerden ‘Başbakanıma kitabımı hediye etmek için öne geçebilir miyim? dedim. Ricamı kırmadılar. Başbakanım, yanına gelince ayağa kalktı, elini uzattı ve ‘buyur delikanlı’ dedi. ‘Başbakanım size kendi yazdığım kitabımı hediye etmek istiyorum, kabul ederseniz’ dedim. Başbakanım bu isteğimi kırmadı. Kadir Topbaş ile Kenan Şahin başkanım da vardı. Başbakanımızın beni tebessümle karşılaması, beni ayrıca çok mutlu etti. Babam ve annemle bu sene de Maltepe mitingine de gitmiştim. Orada özel kalemde tanıdığım bir ağabeyim ile konuşurken küçük bir not yazma isteğimi ilettim. ‘Başbakana verebilir misiniz?’ diye sordum. Beni kırmadı. Mitingten 4 gün sonra irtibata geçtiler. Sayın Başbakanıma bana yardımcı olduğu için çok teşekkür ediyorum.”

Büyüksanık, ameliyat sonrası ellerini daha iyi kullanmak için fizik tedavi görmesi gerektiğini belirterek, “Pendik Belediye Başkanım ellerimi kullanmam için destek olmaya devam ederse çok minnettar kalacağım” ifadelerini kullandı.

Anne Yeter Büyüksanık, normal doğumla dünyaya gelen oğlunun henüz 8 aylıkken hareket edememesinden şüphelenerek, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdüklerini söyledi.

“Hastalığımızla arkadaş olduk”

Anne Büyüksanık, doktorun ilk muayenede “Annesi hiç endişelenme. Baksana, Yasin’de hiç engelli gözü var mı? diyerek, kendisini bir süre teskin ettiğini söyledi. Daha sonra çekilen filmi aynı doktora götürdüğünde oğlunun hastalığını öğrendiğini ifade eden anne Büyüksanık, “O gün bugündür hastalıkla ilgili tedavi ve eğitim sürecine devam ediyoruz. Hastalığımızla arkadaş olduk” diye konuştu.

Emekli baba Ali Büyüksanık ise oğulları Yasin’in tedavisi için bir dönüm noktası olan Maltepe’deki mitinge ailecek gittiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Yasin ile Başbakan Erdoğan’a ulaşması için orada bir not yazdık. Sağ olsunlar 4 gün sonra bize döndüler. Başbakanlık Özel Kalemi’yle yaptığımız görüşmede bizi Pendik Belediyesi’ne yönlendirdiler. Ameliyat konusunda bize yardımcı oldular. Yasin’i ameliyat edildikten 3 gün sonra taburcu edildi. Başta başbakanımız olmak üzere yardımını esirgemeyen herkese teşekkür ederiz.”

x