IŞİD 40 Ezidi çocuğu katletti

- Yorumlar

Birleşmiş Milletler, IŞİD’in Irak’ın kuzeyinde Ninova eyaletindeki Şengal (Sincar) bölgesindeki saldırılarında, Ezidi azınlıktan 40 çocuğun öldüğünü açıkladı.

BM açıklamasında “Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF’e ulaşan haberler Ezidi azınlığa mensup bu çocukların son iki gün içinde, doğrudan şiddet, yerinden edilme ve susuzluk sonucu öldüklerine işaret ediyor” denildi.

Pazar günü terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı cihadçı gruba mensup milisler Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı peşmergelerin denetimindeki Şengal (Sincar) bölgesinin önemli bir kısmını ele geçirmişlerdi.

Suriye sınırında, Kürt bölgesi Rojava içindeki Til Koçer’e çok yakın olan bu bölgede nüfusun önemli bir kısmını Ezidiler oluşturuyor.

‘Gruplar halinde dağlarda’

Şengal aynı zamanda IŞİD’in 9 Haziran’da başlattığı Tel Afer saldırısından kaçan, aralarında Şii Türkmenlerin de bulunduğu binlerce iç mültecinin sığındığı bir yerdi.

Şengal’deki IŞİD saldırısı binlerce kişinin kasaba ve köylerden kaçarak yanlarında fazla bir malzeme olmaksızın çevredeki dağlara çekilmesine yol açtı.

x