ABD sitesi Google’dan Erdoğan’a destek veren Doodle

- Yorumlar

Yabancı internet şirketi Google’dan cumhurbaşkanı seçimi için hazırladığı ve ‘doodle’ olarak adlandırılan özel logo tartışma yarattı. Logoda Google’un sandığın içine atılmış olarak gösterdiği pusulada işaretli olan kutucuk CHP tarafından tepki topladı.

CHP’liler bu kutucuğun Recep Tayyip Erdoğan’ı,işaret ettiği belirterek itiraz ediyor.

CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin, Google’nin cumhurbaşkanlığı seçimi için hazırladığı grafikte sandığa atılan oy pusulasında ilk sırada bulunan adaya oy verilmesine tepki göstererek, tasarımın kaldırılması için İlçe Seçim Kurulu’na başvurdu.

Seçimlerde üç aday bulunduğunu ve aday sıralamasının belli olduğunu kaydeden Şahin, şöyle devam etti:

“Şikayet edilen sitede belli bir adaya oy veriliyormuş gibi gösterilmesi sebebiyle, usule, yasaya, YSK karar ve genelgelerine aykırılığın giderilmesi ve görselin kaldırılması için Nilüfer İlçe Seçim Kuruluna, CHP Nilüfer İlçe Başkanlığı adına tarafımca itiraz dilekçesi verilmiştir. Herhangi bir adayın pusulada sıra belli edilerek tüm Türkiye ve dünyada erişilebilen bir ortamda görsel olarak gösterilmesi doğru değildir. Yapmış olduğumuz itirazın amacı, seçimin yasalara uygun, eşit ve demokratik platformda geçmesinin sağlanmasıdır.”

x