CarrefourSA işçileri hakları için Maltepe AVM’de direnişte

- Yorumlar

Ümraniye CarrefourSA’nın kapatılması sürecinde ne tazminatlarını alan ne de başka şubelere gidebilen işçiler, Tez Koop-İş’in kapıyı kapamasına karşın hakları için direnişe geçti

İstanbul Ümraniye’deki CarrefourSA’da mağazanın kapatılma sürecinde hakları gasp edilen işçiler Maltepe Park AVM önünde başlattıkları direnişlerini sürdürüyor. Yaklaşık 1,5 ay önce genel müdürlüğün “Ya haklarınızı alıp ayrılın ya da önereceğimiz yerlerde devam edin” önerisi üzerine işten ayrılma kararı alan 35 işçi, daha sonraki görüşmelerde “Tazminatlarınız verilmeyecek. Önerdiğimiz mağazalarda işbaşı yapın” denmesi üzerine arayışa geçti. Teklife karşın önerilen mağazaların pek çoğunda personel ihtiyacı olmadığı söylendi.

Tez Koop-İş’ten işçilere: ‘Onlarla baş edemezsiniz’

Bir anda mağdur duruma düşen 35 işçi, CarrefourSA bünyesinde sigortalı çalıştıkları için farklı işyerlerinde iş bulmakta da zorlandı. Yaşadıkları sorunlar üzerine Türk-İş’e bağlı Tez Koop-İş Sendikası’na giden işçiler “CarrefourSA’nın çok iyi avukatları var, onlarla baş edemezsiniz” yanıtı aldı.

Şirketten ‘Tazminat alamazsınız’ yazısı

Sendikanın da kapıyı kapatması üzerine işçiler kendileri harekete geçti. Kıdem tazminatını alma taleplerini yineleyerek sözleşmenin feshini öneren işçilere CarrefourSA’dan “İşyerinden tazminat alamazsınız” yazılı bir ihbarname ile yanıt verildi. Genel müdürlükten gönderilen kişilerin ne olduğu belirsiz kağıtlar imzalatmaya çalıştığını söyleyen işçiler Maltepe Park AVM önünde direnişe geçti.

CarrefourSA işçileri, “Bize tazminat vereceklerini söylediler. Bunun üzerine bizler de mağazayı toparladık. Bizimle işleri bittikten sonra tazminat vermeyeceklerini söylediler. Hakkımızı alana kadar direnişimi sürdüreceğiz” dedi.

x