Kolunu kaybetti ama tazminatı o ödeyecek!

- Yorumla

Hayata dönüş operasyonunda kepçenin kolunu kopardığı Veli Saçılık’ı Danıştay suçlu buldu. Suçlu bulunan Saçılık, yıllar önce 150 bin TL olarak aldığı ‘kol tazminatını’ faiziyle birlikte 725 bin TL olarak geri ödeyecek.

Milliyet’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre, Danıştay 10. Daire Burdur cezaevi’ne 2000’de düzenlenen operasyonda, cezaevi duvarını yıkan dozerin kepçe darbesiyle sağ kolu kopan Veli Saçılık’ın, olayda kusurlu olduğu yönündeki kararı yerinde buldu ve karar düzeltme istemini reddetti.
Operasyondan sonra açılan soruşturmalarda askerler, komutanlar ve gardiyanlar hakkında takipsizlik kararı verilirken, olaydan sonra dozer operatörü hakkında açılan dava da beraatle sonuçlandı. Saçılık’ın İçişleri ve Adalet bakanlıkları aleyhinde açtığı davada ise mahkeme, idareyi kusurlu buldu ve 150 bin TL tazminat cezası verdi. Ancak, bu davanın sonunda Saçılık kusurlu bulunarak, 150 bin TL’yi faiziyle birlikte 725 bin TL olarak geri ödemesi kararlaştırıldı. Saçılık bu karar üzerine itiraz etti fakat Saçılık’ın karar düzeltme başvurusunu Danıştay 10. Daire, geçtiğimiz günlerde geri çevirdi.

Böylece yaklaşık 725 bin TL Saçılık’ın maaşından tahsil edilecek ve bu süreçteki yargılama masraflarını da üstlenmek zorunda kalacak.

Saçılık hakkında bir dava da dozerin duvarı yıkması nedeniyle açıldı. Duvar parası olarak 250 bin TL istendi. Bu süreçte cezaevine girmesine neden olan olayla ilgili davadan beraat eden ve kamu görevlisi olarak çalışan Saçılık’ın açtığı tazminat davasında mahkeme, sağlık çalışanlarının kusurunun saptanması için Adli Tıp’tan rapor istedi. Rapor geçtiğimiz nisanda tamamlandı ve yine Saçılık kusurlu bulundu. Dosya ise, ana davanın sonucunun beklenmesi için askıya alındı. Saçılık’ın çıkan son karardan sonra bu davada da tazminata mahkûm edilmesi bekleniyor.

x
Yorumlar