Başkan Öz; Erdal İnönü’nün kabri başındaki anma törenine katıldı

- Yorumlar

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, eski Başbakan Yardımcısı ve SHP Onursal Genel Başkanı Prof. Dr. Erdal İnönü’nün vefatının 8. Yılında Zincirlikuyu’daki kabri başında düzenlenen anma törenine katıldı.
Anma törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İnönü’nün eşi Sevinç İnönü, ailesi, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP Genel Başkan Yardımcıları Enis Berberoğlu, Ercan Karakaş, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, CHP’nin İstanbul ilçe belediye başkanları, İnönü’nün yakınları ve vatandaşlar katıldı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anma töreninde yaptığı konuşmada, İnönü’yü önce bilim insanı olarak tanıdığını belirterek, “Daha sonra politikacı olarak tanıdım, ben bürokrattım. Siyasete yeni hava getirdiğini hepimiz biliyoruz. Espri ve hoşgörüyü getirmişti siyasete. Bugün çok daha fazla ihtiyaç duyduğumuz uzlaşı kültürünü getirmişti. Bir arada olmak ve ülke sorunlarının çözülmesi gerektiğine geniş kitleleri inandırmıştı. Dolayısıyla kitleler farklı görüşlerde olsalar da Erdal Bey’i kucaklıyorlardı. Kendi partisine de kendi tabanına da yeni anlayış getirmişti” değerlendirmesini yaptı.
İnönü’den çok fazla şey öğrendiğini aktaran Kılıçdaroğlu, onun bıraktığı boşluğun doldurulamadığını ifade etti. Kılıçdaroğlu, siyasetin İnönü’nün düşlediği gibi olması temennisinde bulunarak, şöyle devam etti: “Çünkü o, askeri dönemden sonra kapatılan partilerin, en azından sosyal demokrat kültürün gelişmesi için bir fedakarlıkta bulundu. Bilim dünyasını bırakarak siyasete girdi. O dönemde de demokrasiyi savundu. Listesinden pek çok kişi askerler tarafından veto edildi. Ama o, kararlılıkla yoluna devam etti. Bugün karşılaştığımız pek çok sorunu o dönemde fark eden bir devlet adamıydı. Onun düşündüğü gibi bir irade ortaya koysaydık, bugün karşılaştığımız pek çok sorunu çözebilirdik.”
İnönü’nün yeğeni Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ise konuşmasına, anma törenine gelenlere ailesi adına teşekkür ederek konuşmasına başladı. Amcasının özel bir insan olduğunu anlatan İnönü, dinleme kültürünü amcasından öğrendiğini söyledi. İnönü, yarın çok önemli bir seçime gidileceğini ifade ederek, “Aklıma 1991 seçimleri geldi. O günkü ortam bozulmayıp devam etseydi belki bugün çok farklı bir Türkiye olacaktı. Kendisini tekrar saygı ve sevgiyle anıyorum” diye konuştu.
Törende İnönü için Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi. Törene katılan vatandaşlar, ellerinde İnönü’nün fotoğrafı bulunan “Seni unutmayacağız” yazılı dövizler taşıdı.

ERDAL İNÖNÜ ANMA (1)

ERDAL İNÖNÜ ANMA (7)

ERDAL İNÖNÜ ANMA

x