Eski 1. Ordu Komutanı Iğsız’dan, bildiriye imza atan kızı için açıklama

- Yorumlar

Akademisyen kızı “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza koyan eski 1. Ordu Komutanı Em. Org. Hasan Iğsız, bildiriye katılmadığını ancak gösterilen tepkilerin üslup ve boyutunun, farklı düşüncelere tahammülsüzlüğün geldiği boyut itibarıyla ülkemizdeki demokrasi anlayışına yeni bir yara eklediğini düşündüğünü ifade etti.

Ergenekon davasından yargılanan eski 1. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Hasan Iğsız’ın kızı New York Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak görev yapan kızı Aslı Iğsız’ın “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine koyduğu imza tartışma konusu olmuştu.

Bazı yandaş gazetelerde ve havuz medyasında “PKK sevici paşa kızı” şeklinde haberlerin yayımlanması üzerine, Em. Org. Hasan Iğsız, avukatı Murat Ergün aracılığıyla bir açıklama yaptı. Em. Org. Iğsız açıklamasında, bildiriye katılmadığını ancak gösterilen tepkilerin üslup ve boyutunun, farklı düşüncelere tahammülsüzlüğün geldiği boyut itibarıyla ülkemizdeki demokrasi anlayışına yeni bir yara eklediğini düşündüğünü ifade etti.

İzmir Barosu avukatlarından, Em. Org. Iğsız’ın da Ergenekon davasındaki avukatı olan Murat Ergün, müvekkili Em. Org. Iğsız’ın açıklamasını kişisel Facebook sayfasında açıkladı. Av. Murat Ergün, açıklamasında, “İçeriğini tamamen reddettiğim ve her platformda fikren mücadele edeceğim meşhur (sözde) aydınlar bildirisini, saldırgan ruh haline meze yapan faşist zihniyet, Mussolini İtalyasını ya da Hitler Almanyasını hedeflediği günlere ulaşmak için kendisine yeni bir hareket alanı yaratıyor. Bu amaç uğruna baskı ve yıldırmaya hız verildiğini görüyoruz. Konu hakkında, bu durumdan bir şekilde etkilenen, Ergenekon davasında da savunmasını üstlendiğim müvekkilim (E) Org. Hasan Iğsız adına yaptığım açıklamayı paylaşıyorum” dedi.

image

Av. Murat Ergün aracılığıyla yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Müvekkilim Emekli Orgeneral Sn. Hasan Iğsız’ın kızının gündemde sıkça yer alan bir bildiriye imza atması ile bağlantılı olarak, bir gazetede, 16 Ocak 2016 günü ‘PKK sevici paşa kızı’ şeklindeki aşağılayıcı başlıkla verilen ve daha sonra başkaca bir kısım yayın organınca tekrarlanan habere ilişkin olarak, aşağıda yer alan açıklamayı kamuoyu ile paylaşma zorunluluğumuz doğmuştur.
Müvekkilimin kızı, haberi yapan gazete tarafından hedef gösterir tarzda adres ve fotoğrafı da verdiği üzere, yurtdışında bir üniversitede görevli, düşüncelerinde özgür, ailesinin kendisiyle gurur duyduğu başarılı bir akademisyendir. Bazı konularda müvekkilimden farklı düşünmesi, onun düşüncelerine saygı duyulması gerektiği gerçeğini ortadan kaldırmaz.
Müvekkilim, çocuklarından, kendisinin doğrularına itaat etmelerini değil inceleyerek, sorgulayarak kendi doğrularını bulmalarını beklemiş, gelişim ve eğitimlerini bu şekilde almalarını sağlamıştır ve bundan da hiçbir pişmanlık duymamaktadır. Biliyoruz ki, ülkemizde ‘demokrasi’, ‘insan hakları’, ‘düşünce ve ifade özgürlüğü’ gibi kavramlar, siyaset yelpazesinin her kesimi tarafından sıkça kullanılmaktadır.
Söz konusu bildiriye imza atanlara yönelik tepkilerin, bir eleştiri boyutunu aşıp linç kampanyasına dönüştürülmesi ile bu kavramların ne kadar aşındığı, içeriklerinin nasıl boşaltıldığı üzüntüyle izlenmektedir. Bu bağlamda, müvekkilim Emekli Orgeneral Sn. Hasan Iğsız adı geçen bildiriye katılmadığını ve yapılan eleştirilerin önemli bir bölümünü de paylaştığını belirtmekle birlikte, gösterilen tepkilerin üslup ve boyutunun, farklı düşüncelere tahammülsüzlüğün geldiği boyut itibarıyla ülkemizdeki demokrasi anlayışına yeni bir yara eklediğini düşünmektedir.

x