TRT’nin ekmek haberine göre Zam yapılmamış, ancak fiyatlar artmış..

- Yorumlar

Ankara ve İstanbul’da ekmek fiyatlarının artışını ‘zam’ olarak değerlendirmeyen TRT Haber, okuyucularına yeni durumu ‘Ekmeğe zam yapılmadı ancak fiyatlar arttı’ diye duyurdu.

Ekonomi terimlerine yeni bir boyut katan tweetiyle TRT Haber, sosyal medyada ‘alay konusu’ oldu.

Görüşler alındı ama gölgede kaldı

trt-haber-tweet

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı’nın görüşlerine yer verilen haberde, ekmek fiyatlarına yeni bir zam gelmediği, daha önce uygulanmayan zamların yeni uygulanmaya başladığı anlatılmak isteniyordu.

Buna yönelik görüşü alınan Balcı’nın, “Ankara’da 2 yıl önce fiyat 1 lira olarak belirlenmişti ancak rekabet nedeniyle 75 kuruştan satılıyordu. Fırınların maliyetleri arttı, rekabet yapan insanların artık dayanacak gücü kalmadı. Normal tarifeyi uygulamaya başladılar” ifadelerine de yer verildi.

Haberde, İstanbul’da daha önce de 250 gram ekmeğin 1,25 liraya satıldığı ilçeler bulunduğu, şimdi artan maliyetler nedeniyle bu ilçelerin sayısının arttığı bildirildi.

Haberde, Balcı’nın “Şimdi Ankara’daki fırınlar o belirlenen 1 lirayı uyguluyorlar. Ankara’da bir fiyatlanma olmadı, İstanbul’da da olmadı. Ekmek kilogram fiyatının ağırlıklı olarak 4-5 lira arasında değiştiğini söylemiştik” sözlerine de yer verildi.

TRT Haber’in ekmeğe zam gelmediğini ispata girişen haberinin ‘tuhaf’ tweeti, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı’nın görüşlerini gölgede bıraktı.

x