Rahim ağzı kanserinde bazı kadınlar, diğerlerinden daha fazla risk taşır

- Yorumlar

“Önce Sağlık, Önleyici Sağlık” yaklaşımı ile toplum sağlığına yönelik çalışmalarını Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğünde sürdüren Sağlık İşleri Müdürlüğü, kadın personel için rahim ağzı kanseri semineri düzenledi.

Kartal Belediyesi Meclis Salonu’nda verilen seminere konuşmacı olarak katılan Dr. Gülşah Filiz Yıldız, dünyada her 2 dakikada bir kadının rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, rahim ağzı kanserinin jinekolojik kanserler içinde 2. sıklıkta görüldüğünü söyledi. Rahim ağzı kanserinin 35 – 40 yaşından sonra kadınlarda görülme riskinin oldukça yüksek olduğuna dikkat çeken Yıldız, rahim ağzı kanserinin evrelerinden bahsederek, kanserden korunma yollarını sıraladı.

Kadınlara, sık sık kontrole gitmeleri konusunda uyarılarda bulunan Dr. Gülşah Filiz Yıldız, erken teşhisin hayati önem taşıdığını belirtti. Rahim ağzı kanserinin önlenebilir bir hastalık olduğu konusunda kadın personeli bilgilendiren Yıldız, erken evlenme, eşin çok eşli olması, gebelik sayısının fazla olması, sık partner değiştirme ve sigara kullanımı gibi durumların rahim ağzı kanseri riskini arttıracağını dile getirdi.

“Bazı risk faktörleri östrojen kullanımı ile ilişkili olabilir”

Rahim ağzı kanserinde bazı kadınların diğerlerinden daha fazla risk taşıdığını söyleyen Dr. Gülşah Filiz Yıldız: “Bazı risk faktörleri östrojen kullanımı ile ilişkili olabilir. Östrojen, kadınların yumurtalıklarında üretilen bir hormondur. Bir kadının yumurtalıkları menopozdan sonra östrojen üretmeyi kestiğinde östrojen ilaç olarak alınabilir (hormon tedavisi). Rahmi alınmamış bir kadın östrojeni tek başına alırsa rahim kanseri riski artar. Şişmanlık, düzensiz adet görme, hiç çocuk sahibi olmama, kısırlık, meme kanserini tedavi etmek veya önlemek için tamoksifen kullanımı, ailede rahim kanseri öyküsü olması, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, safra kesesi hastalığı veya tiroit hastalığı öyküsü, menopoz tedavisi için uzun dönem progesteronsuz östrojen kullanımı, uzun dönem yüksek dozlu doğum kontrol hapları kullanımı ve sigara kadınların rahim kanseri riskini artıran faktörler arasındadır.” dedi.

x