Asbestin zararları düzenlenen seminerle anlatıldı

- Yorumlar

Kartal Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü ile Almanya’da faaliyet gösteren Deconta (asbest sökme teçhizat) firması tarafından asbestin tehlikeleri, nerelerde kullanıldığı, ortamdan nasıl uzaklaştırılması gerektiği konusunda eğitim semineri düzenlendi. Seminere Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Gülcemal Fidan, Av. Hüsnü Yeşilyurt, Mustafa Fehmi Okay, Feyyaz Kaynak, Kartal Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanı Sema Demirhisar, asbest uzmanı Dilek Çakan Geerlings, Kartal Belediyesi Birim Müdürleri ve belediye personeli katıldı.

Asbest nedir?
Asbest ya da diğer bir adıyla amyant, aslında Anadolu’da oldukça kullanılan ve değişik isimlerle anılan kanserojen tarzda bir mineral türüdür. Bu mineral lifli yapıdadır. Kimyasal madde ve aşınma gibi olaylara karşı oldukça dayanaklıdır. Bunda ise en büyük neden, asbestin ısı ve elektriği yalıtması ve asitlere karşı dayanıklı olmasıdır.

Asbestin kullanım alanları
Asbestin günümüzde 3 binden fazla kullanım alanı bulunmaktadır. Bu kullanım alanlarından en öne çıkanlar ise, uçak, gemi ve otomobil sanayisi, inşaat sektörü, ses ve ısı izolasyonlarıdır.

Asbest maddesinin neden olduğu hastalıklar
Mezotelyoma hastalığı ile asbestozis hastalığı, asbestin neden olduğu hastalıklar arasındadır.

x