Kartal’da açık omurga bilgilendirme semineri verildi

- Yorumlar

Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, bu seminerler kapsamında son olarak Kartal Kent Konseyi, Eczacılar Vakfı ve Rotary Kulübü işbirliği ile “Açık Omurga (Spina Bifida) Bilgilendirme Semineri”ni Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Seminere Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Mermertaş, Eczacılar Vakfı Başkanı İhsan Turnalar, Kartal Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Hülya Çimen Koyun, Sağlık İşleri Müdürü Sevin Köker ve çok sayıda Kartallı vatandaş katıldı.

Dr. Cem Hakan Yurtsever’in konuşmacı olarak katıldığı seminerde; spina bifida yani açık omurganın ne olduğu, nasıl meydana geldiği, kimlerin spina bifida’lı çocuğu olabilme riskinin olduğu, tedavisi, hastalığın önlenmesinin mümkün olup olmadığı ile ilgili bilgi verildi.

Seminerin ardından Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Mermertaş, katılımcılara ve konu ile alakalı değerli bilgilerini kendileri ile paylaştığı için Dr. Cem Hakan Yurtsever’e teşekkür etti. Kartal Belediyesi olarak sağlık eğitimlerine devam edeceklerini dile getiren Turgut Mermertaş, vatandaşlara: “ Bilgi almak istediğiniz bir konu olduğunda bize başvurun, Kartal Belediyesi olarak bilgilendirme seminerleri yapmaya hazırız.” dedi. Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Mermertaş, konuşmasının ardından Konuşmacı Dr. Cem Hakan Yurtsever, Kartal Kadın Meclisi Başkanı Hülya Çimen Koyun ve Eczacılar Vakfı Başkanı İhsan Turnalar’a plaket takdim etti.

Spina Bifida

Açık Omurga veya Spina Bifida, gelişimsel bozukluk nedeni ile vertebra arka elemanlarının kapanmaması ve buna bağlı ortaya çıkan klinik bir tablodur. Spina bifida çocukluk çağı engellilik nedenleri arasında serebral plasiden sonra ikinci sıklıkta görülen bir hastalıktır. Spina Bifida, genellikle kalıcı özürlülüğe neden olur ve ömür boyu tedavi süreci devam eder. Türkiye’de doğan 1000 bebekten 3’ünde sipina bifida sorunu görülmektedir. Embriyolojik dönemde (hamileliğin 2-6’ıncı haftaları arasında) gelişen nöral plak iki tarafından kıvrılarak kapanır ve nöral tüpü oluşturur. Nöral tüpün kranial kısmından beyin gelişirken, kaudal kısımdan omurilik oluşur. Bu dönemde nöral tüpün kaudal kısmının kapanmasında meydana gelen problemler spina bifida ve diğer omurilik bozukluklarına neden olur.

x